סיקור הופעות
כולל וידאו

הכנסייה בבארבי

כנסיית השכל במופע 360 במועדון בארבי, היינו שם

כזכור, בשלהי הקיץ האחרון דווח כאן בהרחבה כי חברי להקת "כנסיית השכל" המציינים 30 שנות יצירה ופעילות, יקיימו מסע הופעות עם אלבומיהם אשר יקרא בפשטות ישירה – "האלבומים", במסגרת הזו, אחרי שכבר הופיעו במופע עם האלבום – "דברים בלחש" במועדון בארבי בנובמבר האחרון, נחתו אמש חברי הלהקה הכה מיוחדת זו במועדון בארבי בתל אביב במה שקרוי "מופע 360" אשר הוקדש לאלבומם השני – "קח שירים" ובו מוטמן השיר – "אוטוביוגרפיה" שאת מילותיו כתב המשורר שמעון אדף.

360 הוא שם קוד לעובדה שהמוזיקאים נודדים מהבמה הרגילה של המועדון עליה משתלטים חלק ניכר מקהל הצופים והם עוברים לבמה חדשה וזמנית לאותו ערב המצויה במרכזו של המועדון ממש מתחת לנברשת המיתולוגית, הקהל מוצא את עצמו ישוב על גבי כיסאות, חזיון מאוד נדיר במועדון, באופן שעוטף את הבמה מכל צד, המוזיקאים מצידם משתדלים עד מחויבים ליתן תשומת לב לכל האגפים.

רגע לפני המופע אמרו חברי הלהקה – "קח שירים 1995. אלבום שני, שהתחיל מהופעה שעשינו בפסטיבל ערד 1993. בפסטיבל הזה הופענו בשתי הופעות – אחת בערב, באיצטדיון, לכבוד שמוליק קראוס, שבו הופענו עם אלבום הבכורה "דברים בלחש" וקאבר לשיר "מה איתי" של אריק אינשטיין וחבורת לול, שקראוס היה שותף להלחנתו. למחרת הופענו במתנ"ס בערד בהופעה שקראנו לה "קח שירים". ואז נולד הרעיון של המנהל שלנו דאז דני רכט, לקחת את שירי המשוררים שהלחנו במיוחד למופע הזה, נוסיף עוד כמה שירים ונאגד את זה לאלבום. בדיעבד, הרעיון היה מצוין כי דילגנו על משבר האלבום השני….

לפרויקט צירפנו את הצלם רונן ללנה, שאבי בללי הכיר לנו אותו עוד באלבום "דברים בלחש". ללנה לקח כל טקסט וצילם תמונה שמביעה את המילים ומייצגת את השיר. את הכל איגדנו לספר עם כריכה קשה שבסופו עטיפת מכתב שבתוכה היה דיסק. עלויות הדיסק היו גבוהות בגלל ספר הצילומים, אז הוצאנו מהדורה קטנה שנגמרה, ומאז הדיסק מוצע במחירים גבוהים ברשת, כי אין דרך להשיג אותו. בתאריך 23.3 בבארבי נקים במת 360 (פעם ראשונה שנופיע כך) – נופיע עם שירי האלבום מתחילתו עד סופו לפי הסדר: ניב-רחל, לא רוצים לישון-יהודה עמיחי, קח שירים-מאיר ויזלטיר, שיר אוהב וכואב-יהודה עמיחי, כשבדידות אינה פחד-נתן זך, אוטוביוגרפיה-שמעון אדף (יתארח במופע), בעל כורחי (אינסטרומנטלי). בנוסף, נהפוך את הבארבי לזירת מולטימדיה של וידאו וצילומים של רונן ללנה, נוסיף שירי משוררים שביצענו לאורך השנים, קאברים, שירים שלא הופיעו בשום אלבום (תמי יודעת, שום דבר לא יפגע בי ועוד) ושירים שיתאימו לערב זה ויקבלו לבוש חדש במיוחד למופע זה."

כנסיית השכל. צילום יובל אראל
כנסיית השכל. צילום יובל אראל
כנסיית השכל. צילום יובל אראל
כנסיית השכל. צילום יובל אראל
כנסיית השכל. צילום יובל אראל
כנסיית השכל. צילום יובל אראל

וכך היה אמש, עם השירים מתוך האלבום השני, עם אורח חשוב מאוד, המשורר עצמו, שמעון אדף אשר קרא מספרו לא רק את אוטוביוגרפיה אלא עוד מספר שירים, ערב שכולו מסע מוזיקלי בתוככי האלבום ההוא וכמובן מבלי לשכוח לקנח את הלילה עם כמה להיטים שהרימו את הקהל מהמושבים (טוב, אני אחראי על הקמת חלק מהקהל…) לריקודים ושירה אדירה.

המופע אמש היה למעשה הקדימון או המתאבן לקראת המופע הגדול הצפוי בתאריך 1 ביוני באמפיתיאטרון הרומי בקיסריה, שם יערך המופע "אוטוביוגרפיה" במסגרתו תלווה את הלהקה תזמורת בת 40 נגנים והליין אפ שיורכב כמובן מ- 26 שירי האלבום, יהיה אחד העשירים המורכבים והאיכותיים ביותר שהקהל יכול רק לצפות לו (בזמנו זיכה האלבום את עמי רייס בפרס מאקו"ם בזכות העיבודים באלבום…)

כנסיית השכל. צילום יובל אראל
כנסיית השכל. צילום יובל אראל

אז תודה על אמש.
לחצו לצפייה בגלריית התמונות מהמופע

כמה רגעים מתוך המופע

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: