קליפים חדשים

קולות תימן – לנר ולבשמים

השיר הראשון מאלבום הבכורה של קולות תימן – לנר ולבשמים, האזינו

החודש יצא לאור אלבום הבכורה של מקהלת הגברים "קולות תימן", האלבום – "יהודה" יצא בתאריך 16 באוגוסט לכל הפלטפורמות הדיגיטליות ושירותי הסטרימינג, למחרת יחגגו חברי המקהלה את השקתו במופע שיתקיים במסגרת פסטיבל סנטרל פארק במתחם מגידו.

השיר – "לנר ולבשמים" הנו במקור פיוט שנכתב ככל הנראה על ידי הרב סעדיה בן יוסף או בשמו האחר סעדיה בן עמרם, מיהודי תימן במאה ה-17. הוא מצטיין בהיותו כתוב בשיטת האקרוסטיכון כאשר האות הראשונה בכל משפט מצטרפת לשמו הפרטי של הפייטן. זהו אחד השירים הבודדים שנכנס גם לסידור התפילה התימני כחלק מסדר ההבדלה במוצאי שבת. השיר מושר בדרך כלל אחרי ההבדלה אולם יש השרים אותו לפני ההבדלה ובכך רומזים שיש להביא נר ובשמים להבדלה. כיום השיר אהוב ומוכר בקרב שאר עדות ישראל.

לפיוט ישנן מספר הקלטות "עתיקות" החל מהקלטת שירתן של שושנה דמארי, ברכה צפירה, אהובה צדוק. שירתן של שלושת הזמרות עובדה בידי וילנסקי ונרדי שנתנו פרשנות רוסית ללחן וכך הן נשמעות למרות הרצון לתת ווייב תימני… הביצוע המפורסם ביותר של הפיוט הוא בגרסתו של הזמר אביהו מדינה הנפתח במקאם ערבי – נהווד.

חברי מקהלת "קולות תימן" מבצעים את הפיוט בגרסה הכי שורשית של יהודי תימן הן במקצב והן בנוסח השירה התימני.

לשמחתי הרבה נכחתי במספר הופעות "תכזינה" של המקהלה וכעת אני יכול להציג ולהשמיע הן את גרסת האלבום לפי הקלטת האולפן והן את הגרסה במופע חי שהתקיים בבית מזרח מערב ביפו.

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: