סיקור הופעות
כולל וידאו

פרנץ יוזף Franz Yuzef בתל אביב

יוסי אלעזר משיק את האלבום Franz Yuzef בתיאטרון תמונע

אני מודה שההגעה להופעה של יוסי אלעזר (שמשתמש בשם הבמה Franz Yuzef אבל בהשפעת האווירה הביתית שהייתה באולם של תמונע אני אקרא לו יוסי אלעזר לצורך הסקירה) הייתה במקרה דרך חבר שהמליץ להגיע להופעה הזאת.

ממבט באתר ה-Bandcamp של הבחור נראה שהאיש יוצר כבר מתחילת שנות האלפיים ואיכשהו הוא עבר לי מתחת לראדאר. ובכל זאת כששמעתי את האלבום החדש שנושא את השם Franz Yuzef היה שם משהו בסאונד וההפקה שישר משך אותי, אלקטרוני בסגנון האייטיס שמצד אחד בא עם סאונד די מלוטש ומצד שני בא עם שירה עוצמתית ומחוספסת משהו שהזכירה לי את השירה המיוסרת של פיטר האמיל. וכשלערב מצטרפת האחות של יוסי שרון אלעזר ויעל קראוס מה כבר יכול להיות רע ? את הנגנים השלימו ליעד עיני על הבס ואברי פלשר על התופים.

אם יש מאפיין להופעה הזאת זה הרבגוניות של החומר של אלעזר וצורת ההגשה. אלעזר פתח את ההופעה ב-Head Down עם גיטרה כשאלעזר צועק את המילים איך שהבנתי מדברות על לשמור על רוח אופטימית: "Don’t Fall To Depression Keep Your Good Vibe". הטקסטים של אלעזר הם די מופשטים, מדברים על כל מיני תהליכים שעוברים על האדם.

בהמשך האחות שרון מצטרפת לאלעזר בשירה לביצוע משותף של How Lucky. הקהל מרוצה, אלעזר מספר בין השירים את הסיפור המוכר שכמעט כל אמן עובר על "איך כתבתי שיר שחשבתי שיפוצץ את תחנות הרדיו" והתקוות שנכזבו כשרק השדרן לאון פלדמן השמיע אותו. זה נקרא "לא נותנת לי לישון", שיר על גיטרה שאלעזר מוצא עצמו מכור איכשהו לגיטרה כשאלעזר מבצע אותו סולו עם הגיטרה. בהמשך אלעזר עובר לעמדת הקלידים לבצע את HTH ואני מודה שלאלעזר יש חיבור חזק מאוד למקלדת, איכשהו על הקלידים הוא נוצץ בשירה שלו שהיא נוטה להדגיש הברות מסויימות ובעצם אני מבין שהקול שלו הוא סוג של כלי נגינה עצמאי.

ליעד עיני "שמוציא אלבום באוגוסט" מצטרף על הגיטרה. "כשיש לכם תקופה חרא בחיים, וזה קורה לכולם, אני שמתי אותו וזה מאוד עזר"…"גרמופון" השיר הבא מדבר על כל מי שלא אוהב את השכנים שלו….משהו בביצוע של Goodbye תפס אותי, שירת סולו שמדגישה את המסע שהגיבור של השיר עובר. אלעזר הוא בהחלט סוג של זמר נשמה ויש לו קול עוצמתי והוא בהחלט יודע לרגש ולמקד בו את תשומת הלב של הקהל כשהוא על הבמה.

ההצטרפות של יעל קראוס לבמה לביצוע של Fireflies הייתה בהחלט שיאו של הערב מבחינתי, כי שקראוס מבצעת חומרים מקוריים שמתאימים לסגנון השירה שלה המרחף משהו היא פשוט סוחפת ונמצאת במיטבה, ניתן רק לחשוב מה היה קורה אם היא הייתה מצטרפת באופן קבוע להרכב של אלעזר ומקבלת מקום לבצע שירים שירים נוספים מהרפרטואר של אלעזר…אלעזר הודה בפנינו שהייתה גירסה שהוא ביצע את השיר אבל לדבריו זו לא היה "עובר" הביצוע הזה.

בכל מקרה זהו מופע השקה חד פעמי שככל הנראה לא היו אחריו הופעות נוספות. "חלום 7" ו- "חיות רעות" שאלה שירים שיר יותר כוחניים וסגרו את נמופע ואלעזר נתן בהם סולואים יפים בגיטרה. ההופעה  בהחלט השאירה מקום לעוד. ביציאה מההופעה אני שם לב לחבר שלי כשהוא מנסה לשכנע את אלעזר שייתן איזה המשכיות למופע הזה… סה"כ ערב מצויין בתמונע עם חומר מקורי ומפתיע.

רגעים עם צלילים מהמופע

כפיר ריפשטוס

משפטן, עורך דין, מתמחה במוסיקה פסיכדלית ומחתרתית

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: