כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

חדשות הסצנהחדשות מקומיות
כולל וידאו

"הכל לכדי תמונה אימפרסיוניסטית"- רוק שנות ה-90 בתערוכה

תערוכה חדשה במסגרת העונה הישראלית לעיצוב בחולון תתקיים בגלריה המשכן בית מאירוב חולון, כל הפרטים

אחרי שהציגה את התערוכות המוקדשות לדנה אינטרנשיונל, מייק ברנט, צביקה פיק ועוד, השנה תציג העונה הישראלית לעיצוב, חולון את התערוכה "הכל לכדי תמונה אימפרסיוניסטית" – רוק שנות ה-90 בתערוכה. באצירתה של ד"ר אביבית אגם דאלי. התערוכה תתקיים בגלריית המשכן בית מאירוב בחולון בין התאריכים: 16.5.22- 31.8.22.

שנות ה 90' היו תור הזהב של הרוק הישראלי. במהלך עשור זה הפך הרוק לחלק בלתי נפרד של התרבות בישראל, התבסס כז'אנר מוזיקלי המתאפיין בכנות יצירתית ובאותנטיות וכמו בארה"ב ביקש לקשור בין מוזיקה לבין מרד חברתי, זוהה עם תרבות הנגד וביטא לא אחת, מיניות מוחצנת, נון קונפורמיות ומחאה. מעבר לכך הרוק הישראלי היטיב לשקף את התקופה ואת המקום כאשר חלק מהיוצרים השפיעו על הלך הרוח, סדר היום, האופנה וחיי היום יום בכלל.

אסף אמדורסקי וג'נגו, רוקסן ,1990 צילום דינה קרטיס
אסף אמדורסקי וג'נגו, רוקסן ,1990 צילום דינה קרטיס
ירמי קפלן בתל אביב, 90 צילום דינה קרטיס
ירמי קפלן בתל אביב, 90 צילום דינה קרטיס

התערוכה היא תוצר של שיתוף פעולה בין יוצרים, מעריצים, עיתונאים וצלמים. הדוגמאות המוצגות בתערוכה מאפשרות הצצה אל אותם ימים ואל תופעות תרבותיות חברתיות ופוליטיות שהעסיקו את הזמרים והלהקות וכן מאירה זרקור על השינוי המהפכני במוסיקה הישראלית של שנות ה-90 בשיאו של עידן הרוק שתפס בתאוצה את מקומו של הפופ המיינסטרימי ברחבות המועדונים, בסצנת הרחוב ובזירת האופנה.

אקססוריז…

בתערוכה יוצגו פריטים מקוריים של אמנים, החל מחפצים אישיים כמו בגדי הופעה של ניק מילר מסטלה מאריס, גיטרה של מרק לזר מרוקפור, ליין אפ של הופעה וציורי מעריצים ומעריצות של ענבל פרלמוטר, הקפוצ'ון המקורי שהופיע על האלבום "פצעים ונשיקות" של מוניקה סקס, מפוחית פה של דן תורן, מקלות תיפוף של דובי קיזלשטיין מלהקת גן חיות, תקליטי זהב של להקת רוקפור ושל בארי סחרוף, הגיטרה של ג'וני שועלי שהופיעה בקליפ הידוע "לעתים" של להקת רעש, פוסטר לכבוד יום הולדת שנה ל"רוקסן", בובת מכשפה שקיבלה אלונה דניאל מ"המכשפות" לצד פוסטרים של להקת אבטיפוס, נקמת הטרקטור, רוקפור ועוד, סטיקרים, הזמנות, תקליטים,דיסקים, מכתבי מעריצים, כתבות על רוק ישראלי.

עטיפת האלבום פצעים ונשיקות של מוניקה סקס
עטיפת האלבום פצעים ונשיקות של מוניקה סקס

לתערוכה צולם ריאיון מיוחד עם יואב קוטנר, עורך מוסיקה, שדרן וזוכה פרס אקו"ם בו הוא סוקר את התפתחות מוסיקת הרוק הישראלית לצד מגמות עולמיות ומקומיות במוסיקה, בחברה ובתרבות בכלל, על מקומן של נשות הרוק בישראל, עדתיות ותקשורת, פסטיבל ערד ומקומו של שדרן הרדיו.

כמו כן יוצגו בתערוכה הקליפים לשירים שממרחק של זמן ניתן לראות דרכם את הזהות הישראלית של התקופה. למשל תופעת החזרה אל שירים ישנים ששילבה גישה אירונית כלפי הסגנון המוקדם והיוותה הערה ביקורתית כפי שהתבטאה בביצוע המחודש של "מופע הארנבות של ד"ר קספר" את של "בשמלה אדומה" של להקת הנח"ל או הביצוע של "מי יודע מדוע ולמה לובשת הזברה פיג'מה" של להקת "משינה"  וכן "קסם על ים כנרת" בביצוע המחודש של "המכשפות" .

ההתייחסות לשירים מאירה בתערוכה נושאים שהעסיקו את סדר היום כמו למשל: "עבדים" של ברי סחרוף ורע מוכיח מן האלבום "נגיעות" 1998 המדבר על ההשתעבדות לצרכנות ולקניות בחסות האסקפיזם, "האיש שאין לו שם" של רמי פורטיס שנכתב כנראה בהשראת תופעת העובדים הזרים שהחלו להגיע לארץ בשנות ה-90 ומתייחס למצב של חוסר זהות, תוצר של העולם הגלובלי או השיר 'שומקום' שכתב אביב גפן המדבר על חוסר המוצא אליו הגיעו הישראלים ביחסם עם הפלסטינים ל'שומקום' ועוד.

היכן?

גלריית המשכן בית מאירוב, רח' הרצפלד 31, חולון. טל: 03-6516851

מתי?

בין התאריכים: 16.5.22- 31.8.22. שעות פתיחה: ג', ד', ה' 17:00-20:00; ו' ושבת 10:00-13:00

הכניסה לגלריות העירוניות בחולון ללא תשלום

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d