פס קול שבועי

פס קול שבועי 15.02.2022

אסופת שירים, קליפים ואלבומים שעשו את השבוע, האזנה

אז אספתי לכם.ן מתוך ערימת ענק שהונחה לפתחו של המחשב שלי שישה שירים\קליפים חדשים משובחים שיש בהם עניין בהאזנה וגם בצפייה, הוספתי לכך גם אלבום מחווה משובח ביותר, קחו את הזמן שלכם ותאזינו, מצרף גם כמה מילים ליד כל אחד ואחד מהם.

יותם פור – קצת אור

את המוזיקאי היוצר יותם פור הכרנו כאשר הוביל הרכב אינדי תל אביבי בשם "סן פדרו". מאז עשה יותם דרך מוזיקלית ארוכה ומגוונת. כעת הוא משיק שיר חדש, שלישי במספר – "קצת אור" בדרך לאלבום סולו. את השיר כתב והלחין יותם בהפקתו המוזיקלית של רון בקאל האחראי על הפקת האלבום כולו.

כך יותם על השיר החדש – "ככל שהזמן עובר ואני מתבגר אני מזהה יותר ויותר נקודות חיבור ביני לבין אבא שלי. "קצת אור" מדבר על תהליך ההתבגרות הזה, על ההתבוננות ועל הלמידה. על חלומות שנשארו במגירה, וגם על כאלה שיצאו לאור. על בדידות ועל חיים ואהבה. על כישלון והצלחה. כתבתי את השיר מנקודת מבט של אבא שלי בצעירותו כשהיה בערך בגילי ומנקודת המבט שלי היום, ועל הערבוב של שניהם אחד בשני. וזה גם מה שאני ומאור גרידיש (צילם וביים) ניסינו להעביר בקליפ. מעבר לזה שאבא שלי איתי בקליפ – זיכרון שהוא פרייסלס."

מיכאל גריילסאמר – שרלוק

בדרך להשקת אלבומו הרביעי משחרר היום המוזיקאי והיוצר מיכאל גריילסאמר את השיר – "שרלוק" אשר נכתב והולחן על ידו בהפקה מוזיקלית של שניר להב. בשיר החדש מבקש מיכאל להתאושש מטראומות בדרך של הכרה בהן.

כך מיכאל עם יציאת השיר – "כבר שנים שרציתי להפסיק להופיע, להקליט, לנגן, אבל לא הצלחתי. המוזיקה מלווה אותי מאז שהתחלתי לנגן כינור בגיל חמש. ואז הגיעה הקורונה וכבר בימים הראשונים הרגשתי שזהו, אני לא יכול יותר. תחושות של חרדה, פחד ועצבות הציפו אותי. החזקתי יותר מדי דברים בבטן יותר מדי זמן. התחלתי ללכת לטיפול ובמקביל התחלתי לכתוב על הרגשות שכל כך הכבידו עלי, על הקריירה, המשפחה, העתיד הלא ברור וההצלחה החמקמקה. הרגשתי בדרך ללא מוצא. בכלל לא חשבתי לכתוב שירים, פשוט הייתי חייב לכתוב כדי להרגיש טוב יותר. לאחר כמה זמן, פגשתי את שניר להב במקרה ברחוב. סיפרתי לו על הטקסטים שכתבתי, הוא עזר לי לעשות סדר בדברים והתחלנו לעבוד על אלבום חדש. ״שרלוק״ הוא שיר ראשון מתוך האלבום ״במחילה״ שבדרך. תוך כדי ההקלטות ישבנו וחלמנו עם הבמאי גיל ישי. הקליפ היה אתגר מטורף ובזכות צוות רציני ומסור עשינו את הלא יאמן ויצא קליפ מרהיב. בזכות הקליפ והשיר "שרלוק" (יחד עם המשפחה התומכת שלי) אני חוזר לעניינים וכל כך שמח להציג אותו, יחד עם סיבוב הופעות חדש ואינטימי. מקווה שניפגש בהופעות הקרובות. באהבה"

הדס כהןגבוה

בדרך כלל הדס כהן כותבת מילות שירים עבור מבצעים אחרים, כעת היא החליטה לצאת לקדמת הבמה ומשחררת שיר חדש – "גבוה", שיר שלישי בביצועה האישי, היא כתבה והלחינה, את ההפקה המוזיקלית יצר יהל דורון

כך הדס עם יציאת השיר – "לא פשוט להיות גבוה. ולא, אני לא מתכוונת לעובדה שאני מטר שמונים וקצת. אני מתכוונת לחלום הכי גדול שלי שהוא גם הפחד הכי גדול שלי: להגיע לפסגה. נעים מאד – הדס כהן, 28, ואני לא יודעת להתמודד עם הצלחה. אני כן יודעת לחתור אליה בלי להתפשר. לא להפסיק לרצות. לתת את השלוש מאות אחוז שלי. אבל אז, כשיום אחד אני מגיעה בדיוק לאן שרציתי, אני אומרת תודה על ההוכחה ומנחיתה את עצמי בחזרה למטה – כאילו לא באמת מגיע לי להרגיש מנצחת. כאילו קצת לא נעים לי להשיג משהו שאחרים עדיין מחפשים. כאילו שבמילא עוד רגע אני עומדת לאבד את הכל. נו, הדרך הקלה. כי לא פשוט להיות גבוה. לזהור. לבלוט. להיות זה שכולם מדברים עליו. בא לי לאפשר לעצמי יותר. להבין שזה בסדר ליהנות מהפסגה. להאמין שאפשר להישאר שם בלי להתנצל. "גבוה" הוא הצעד הקטן שלי, המונולוג הכי אישי שלי. אני מקווה מאד שתתחברו. אשמח לדעת מה אתם חושבים."

שחר גוטמן – אין עוד אחת כמוני

בדרכה להשקת אלבומה השני "ואת שיר", משחררת המוזיקאית היוצרת שחר גוטמן את השיר – ״אין עוד אחת כמוני״ שנכתב לאחר שיחה של שחר עם תלמידה שלה בה אמרה לה ״תדעי שמי שיהיה איתך יהיה חייב להעריץ אותך כי אין עוד אחת כמוך״. שחר גם הלחינה בהפקתם המוזיקלית של ג׳וי שכטר, שחר גוטמן כאשר לצידם ניצבת תזמורת סימפונית בת 50 נגנים בבודפשט!!

כך שחר על השיר – "אם לא היה לי את השיר הזה כנראה שהייתי כותבת את זה בענק על המראה שאזכר בכל יום מחדש. הייתה לי תלמידה שבאופן קבוע הייתה שואלות אותי אם יש לי בן זוג, פעם אחת היא הוסיפה: ״את יודעת שחר? מי שיהיה איתך יצטרך להעריץ אותך״ ‏״כן? את חושבת?״ ‏״בטח! מה? ברור! את המורה הכי נחמדה, את שרה יפה, את יפה, את חכמה, את יודעת חשבון, אין עוד אחת כמוך!״ ‏הסתכלתי עליה, חייכתי ואמרתי ״וואלה נכון, אין עוד אחת!" מאותו הרגע זו הפכה להיות הקריאה שלנו ובערב כבר הפכה לשיר. תודה ענקית לג׳וי שכטר שהפיק ביחד איתי ושזרם על הרעיון המוטרף של להקליט תזמורת. תודה לטל ניניו שמצלם הכי יפה וטס איתי עד ברלין כדי ליצור את הקליפ הזה בצחוקים ובאהבה. תודה לצוות שלי שתמיד איתי בדרך, ותודה לכל אחד ואחת מכם שיסכים לקבל את השיר הזה ללב, הלוואי שיהיה גם תזכורת עבורכם שלא משנה מה- אין עוד אחת/אחד כמותכם ❤️"

רבקה זהר – תמיד יישאר

רגע לפני שהיא משיקה אלבום חדש משחררת רבקה זהר את השיר "תמיד יישאר" שנכתב בידי נעם חורב, הולחן והופק מוסיקלית על ידי אודי תורג'מן. השיר הנועל את האלבום עוסק בנצחונה של האהבה הטהורה נטולת אינטרסים.

כך רבקה על השיר עם צאתו – " "תמיד יישאר" הטוב, האציל, הנדיב שבאדם. נאחזו האצבעות אחת בשנייה ולב אל לב נגע. וזה הווה וזה היה וזה יהיה… אהבה שהיא אמת, נצחית תמיד נשארת."

אריאל פנחסוב – לתוך הראש

אריאל פנחסוב הוא חייל קרבי המשרת בגדוד "ברדלס" בגבול מצרים. עובדה זו אינה מפריעה לו ליצור ולבצע שירים פרי עטו והלחנתו, בהפקתו המוזיקלית של ראובן חיון. שירים שעוסקים באהבה הם בנאלייה בהתגלמותה, אולם לגעת בבעייתיות שבאהבה באופן מתוחכם ומרומז לא כל אחד יכול.. כך אריאל אשר במהלך הכתיבה חשב על מישהי שהכיר והתאהב בה, אך הפחד המשתק הכה בו ולא אפשר לו לאזור אומץ ולדבר איתה. כן, הפחד הוא לא תמיד נשלט, אך כשמדובר באהבה הוא יכול לגרום גם לפספוס ושיברון לב.

כך אריאל עם השקת השיר החדש – "…פחד הוא משהו שמאוד קשה לשלוט בו, לפעמים הוא עוצר אותך וכל מה שנשאר לך זה החרטה ותחושת ה- ״מה היה קורה אם״ ו- ״הלוואי והיית יודעת מה עובר לי בראש״ בלי שאני אצטרך להגיד את זה. על התחושה הזאת מדבר השיר החדש…הוא אחד השירים היותר קרובים אליי. תודה שאתם מפרגנים ותומכים ומפיצים את המוזיקה לאנשים, אין לי איך לתאר כמה אני מעריך כל אחד ואחת מכם.ן. מקווה שתצליחו להיכנס לראש שלי, ושתאהבו אותו גם ❤️"

מילה שלי! – משירי חנוך לוין

חנוך לוין היה מחזאי, במאי תיאטרון, משורר, פזמונאי, סופר, סאטיריקן ותסריטאי ישראלי. הוא כתב מעל ל-60 מחזות קומיים ודרמטיים, קאברטים סאטיריים, מערכונים ומאמרים. לוין הלך לעולמו בטרם עת אך הותיר אחריו אוצר תרבותי אדיר.

״מילה שלי!״ הוא אלבום חדש במסגרת פרויקט של אבנר גייגר ושאל בסר המבקש להאיר באור חדש את שיריו של חנוך לוין. באלבום הולחנו מחדש שירים נבחרים מתוך הסאטירות של לוין משנות ה 60 וה70 , והם זכו לעיבודים מפתיעים. השירים המתחדשים מקבלים מעטפת הלחנה המביאה השפעות של מוזיקה קלאסית וג'אז עם סימפולים, פאנק והיפ-הופ, ראפ, פופ, מוזיקה בלקנית, חסידית, תימנית ועוד. מבחינתם של גייגר ובסר כל האמצעים היו כשרים על מנת ליצור תפאורה מוזיקלית עכשווית ועדכנית למילים של לוין.

כך במעין מסע במכונת זמן העומדת במקום מקבלים הטקסטים הנוקבים של לוין פרשנות מוטעמת בפיהם של כמה ראפרים, זמרות/ים, ספוקן וורד ושחקני/ות תיאטרון בני זמננו, ביניהם מצויים מיכאל מושונוב ואלמה שדה-מושונוב (״המלחמה האחרונה״), שאנן סטריט ושירן קרני ( ״הבטחה״), סגול 59 (״מרובעים בבית הקברות״), יוסי צברי (״בלדה על כיבוש הכותל המערבי״), מוני מושונוב וליליאן ברטו (״אבל המלכות היא שלמה״), איתי טיראן (״אבי היקר, כשתעמוד על קברי״).

כך מספר אבנר גייגר עם השקת האלבום – "כשחנוך לוין היה בן 26 הוא כתב את מלכת האמבטיה. מעורר קנאה. עברו מאז חמישים שנה, בהן לוין התפתח לגדול המחזאים הישראלים, והסאטירה שיצר אז השפיעה על דורות שלמים. אבל במשך כל השנים שעברו מאז, כמעט ולא נגעו בחומרים הסאטיריים של לוין. עד עכשיו. כששאול ואני התחלנו לצלול לעבודה על הלחנים החדשים שלי לטקסטים האלה, ובמיוחד כשהתחלנו להתאים כל לחן ועיבוד לכל אחד מהמבצעים המיוחדים בפרויקט, זה היה מרגש עד כמה למילים האלה, של אותו לוין צעיר, יש עדיין משמעות גדולה עבור כולנו למרות 52 השנים שעברו מאז ועד כמה דרך המוזיקה אפשר להוציא צדדים חדשים מהמילים האלה. בכל סשן הקלטות של האלבום הרגשתי צמרמורות, לראות איך האמנים מביאים לחיים את השירים האלה ואיך כל הדבר מתגבש לאלבום שלם. ועכשיו מילה שלי! הוא שלכם."

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: