חדשות הסצנהחדשות מקומיות
כולל וידאו

המוזיקאים יאיר דלל, אריאל לזרוס ורון פרץ בין זוכי פרס ע"ש יצחק נבון

במסגרת הענקת פרסי שר התרבות והספורט לשימור ולטיפוח תרבויות ישראל ע"ש יצחק נבון הוענקו פרס מפעל חיים למוזיקאי הוותיק יאיר דלל, פרס עידוד היצירה למוזיקאי אריאל לזרוס ופרס יוצרים בראשית דרכם לזמרת הצעירה רון פרץ. פרסים נוספים הוענקו ליוצרים ואמנים בתחומי קולנוע, אמנות ועיצוב.

מדי שנה, משרד התרבות מעניק את פרסי שר התרבות והספורט לשימור וטיפוח תרבויות ישראל, ע"ש הנשיא החמישי יצחק נבון, למען שימור מורשתו ותרומתו של הנשיא החמישי ולמטרת הבעת הוקרה על פועלם של אמנים ואמניות אשר תרמו לטיפוח התרבות בישראל, הפצתה וטיפוחה. במסגרת זו, המשרד מעניק פרסים לאמנים ואמניות מתחומי האמנויות השונים: מחול, תאטרון, ספרות, מוסיקה, קולנוע, אמנות ועיצוב. בין הפרסים שיחולקו:  פרס ליוצרים בראשית דרכם, פרס עידוד היצירה ופרס מפעל חיים.

ואלו הזוכים בתחום המוזיקה

פרס "היה נבון", פרס מפעל חיים יוענק למוזיקאי יאיר דלאל. חברי ועדת השיפוט – ד"ר בני לאו, ד"ר רות קלדרון, ד"ר דוד גדג'. גובה הפרס – 40 אלף ש"ח.

מנימוקי השופטים – "יאיר דלאל הינו מוסיקאי ישראלי, בן להורים יוצאי עיראק, נגן עוד וכינור, יוצר, מלחין, מורה ואמן מבצע. עיקר התמחותו במוסיקה האתנית ישראלית, מוסיקת עולם המשלבת בין המקורות המסורתיים בקרב יהדות ערב, בשילוב בין מזרח ומערב, השורשי והמודרני. כל חברי הוועדה שבאו ממרחבי חיים שונים בחברה הישראלית, רואים ביאיר דלאל דמות מופת לזכייה בפרס מפעל חיים היה נבון. מפעלו של דלאל המתפרס על פני חמישה עשורים נוגע בכל נקודות המגע שבהן החברה הישראלית מבקשת לברר את זהותה: מקומות של מפגש זהות יהודי-ערבי, מזרח ומערב, מסורת וקידמה."

 

פרס עידוד היצירה בתחום המוסיקה יוענק לאריאל מרדכי לזרוס. חברי ועדת השיפוט –פרופ' אבנר בירון, לבנת בן חמו, אופיר טובול.
מנימוקי השופטים – "ד"ר אריאל מרדכי לזרוס הוא מוסיקאי וחוקר יהדות ספרד תוך התמקדות במסורת יהודי גיברלטר. יזם ומחנך, הוא הקים את תזמורת הלדינו הישראלית איתה מופיע על במות בארץ ובעולם. פועל רבות לחקר, שימור והפצת המוסיקה היהודית-ספרדית, מוסיקת הלדינו ברוח מורשתו של יצחק נבון. בעשור האחרון כיוצר, מבצע, מחנך וסוכן תרבות. בפעילותו הצליח לגבש סביבו עניין רב בתרבות ממנה צמח – תרבותם הייחודית של יהודי גיברלטר והמפגש המרתק שנוצר בה בין מזרח למערב. הוא פועל בעולם האקדמי ועם זאת הוא מצליח להנגיש את יצירתו לקהל הרחב.

 

פרס יוצרים בראשית דרכם בתחום המוסיקה יוענק למוזיקאית והזמרת רון פרץ. חברי ועדת השיפוט – פרופ' אבנר בירון, לבנת בן חמו, אופיר טובול. גובה הפרס – 30 אלף ש"ח.

מנימוקי השופטים – "רון פרץ, מוסיקאית היפ הופ הממזגת בשיריה את השפה מרוקאית בצורה מרשימה. יוצרת ומבצעת ייחודית, העושה רבות להפצת תרבות זו. מצליחה להנגיש לדור הצעיר דרך המוסיקה וקליפים עכשוויים את מורשת יהדות מרוקו. באחד משיריה היא תרגמה קטע משירתו של שמעון אדף לשפה היהודית-ערבית המרוקאית ובכך תרמה לשימור שפה יהודית עתיקה. בבחירתה לשלב את היצירה הזו עם עברית מודרנית מביאה רון את המורשת הזאת לישראל של ימינו. פרץ משלבת בכשרון תחומים מגוונים של אמנות אל תוך יצירתה: המוסיקה, יחד עם מודעות גבוהה לצד הוויזואלי שמתבטא בקליפים מושקעים הכוללים ציורים מקוריים של יוצרים אחרים וגם טקסטים שיריים. כל אלה משקפים קשב למה שמתרחש בשדות תרבות מקבילים, והבנה עמוקה בנוגע לחיבור ביניהם והנגשה לקהלים מגוונים."

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: