חדשות הסצנהחדשות מקומיות
כולל וידאו

פרס מפעל חיים יוענק למוזיקאי אהרון עמרם

הזמר, המשורר, הפייטן, המלחין וחוקר מורשת יהדות תימן, הנחשב כאחד המוזיקאים הבכירים והמשפיעים במוזיקה של יוצאי תימן, אהרון עמרם, הינו חתן פרס מפעל חיים על תרומתו המשמעותית לתרבות המוזיקלית היהודית. את פרס מפעל החיים יעניק לאהרון עמרם שר החינוך יואב גלנט

הפרס המוענק לאהרון עמרם הוא מטעם שר ההשכלה הגבוהה והמשלימה ליוצרים בתרבות יהודית ע"ש אורי אורבך ז"ל, בקטגוריית מפעל חיים. בנימוקי הוועדה לבחירת הזוכים נאמר – "עמרם נחשב בעיני הציבור כולו ובעיני חוקרים ומוזיקולוגים, רבנים ופייטנים לגדול המשוררים והמתעדים של יהדות תימן בישראל ולמנחיל המסורת העתיקה רבת הדורות לדורותינו ולדורות הבאים. הפך להיות הסמכות המהימנה וכמעט הבלעדית לשירת תימן". לצד הכבוד הרב מקבל חתן הפרס סך כספי בגובה 75 אלף ש"ח.

אהרון עמרם, בן 82, נולד בצנעא, עלה לישראל בשנת 1948 במבצע "על כנפי נשרים" היישר למחנה העולים בראש העין ומאוחר יותר עבר לפתח תקווה. בגיל 17 הקליט את שירו הראשון – 'אם נסגרו פתחי שערים', בשנת 1961 הקליט את השיר הכי מפורסם שלו – "לדמע עיני" אשר מאוחר יותר הוקלט בידי יזהר כהן בגרסה בשפה האנגלית ובשנת 1984 הוקלט בידי עפרה חזה המנוחה בטייטל "גלבי" שהפך ללהיט גלובלי.

לדמע עיני יכון באב אלסמא מפתוח
לא סיר מן דא אלהוא ואנא זג'יר מצ'לום
יא רבי ארחם ודוי גלבי אלמג'רוח
חזרתני בלעיון אלסוד כלג'רבען
סברת נפסק עדי אלנטק בלסאן
מן פין אג'י לכ זמן פין אלתוי בעדכ
מן פין טריג אל מחיבה לא דכלי גלבק
גלבי יחיב אלהוא לא תמנעו מני
לא לי חביב יסתמיע קולי וירחמני
עלא מן אשכי ג'מיע אלנאס לאמוני
יתים אנא בינכום מא אחד יסליני
מן די ג'יראח דא אל קוליב מן דיתעדאני
מא אחד ג'ירכ שביה אלכאס ואלציני

הגרסה המוקלטת הראשונה

ובגרסה מאוחרת יותר

תיעוד במופע חי אהרון עמרם מתארח אצל הזמרת שירן קרני

וכמובן הגרסה המורחבת והעשירה של לירון עמרם עם התזמורת האנדלוסית פירקאת אל נור

בתחילת שנות השישים חבר אהרון עמרם להרכב המוזיקלי "הפעמונים" עימם חרש את אירופה בהופעות. לאורך השנים שקד עמרם על מאות יצירות מוזיקליות ועל מדף האלבומים בביתו מונחים מעל ל – 250 אלבומי שירים הכוללים לצד שירת חולין גם שירה מסורתית פיוטים ותפילות. בין להיטיו הגדולים והמוכרים תמצאו את – "אם ננעלו", "אהבת הדסה", "אהבת רעיה רצוני" למילותיו של רבי שלום שבזי שעצמרם הלחין וביצע, "שובי יפהפייה" ועוד רבים.

לאהרון עמרם חמישה בנים ובת, כל ילדיו מוזיקליים והכי מפורסם ביניהם הוא הזמר והיוצר לירון עמרם "ההיפסטר התימני" כלשוננו, שזכה להכרה רחבה. במסגרת היכרותי האישית עם לירון זכיתי להכיר את אביו אהרון ואף לשוחח עמו לא פעם על עולם המוזיקה והפיוט של בני תימן, איש כלבבי. לפני כשנתיים זכיתי לתעד ערב ייחודי בו אירח יואב קוטנר את אהרון ולירון עמרם לשיחה ושירה משותפת.

לירון ואהרון עמרם, מזרח תיכון חדש. צילום יובל אראל
לירון ואהרון עמרם, מזרח תיכון חדש. צילום יובל אראל

במכתב שנשלח לעמרם על ידי מנכ"ל משרד החינוך נכתב בין היתר – "הפרס בו זכית מציין את המצוינת התרבותית אשר מאפיינת אותך ושכל כך אפיינה את אורי אורבך ואת יכולתך להביע, באמצעות כישוריך, את כל הטוב והיפה שיש בך ובסביבתך ולהציעו למדינת ישראל ולעם ישראל".

אין זו ההכרה הממסדית הראשונה לה זוכה אהרון עמרם. בשנת 2011 זכה בפרס מיוחד מטעם דירקטוריון אקו"ם למלחין ומשורר, על שימור, טיפוח והחייאת מורשת השירה התימנית.

טקס הענקת הפרס יתקיים ביום ראשון ה-14.3, במרכז דוידסון בירושלים במעמד שר החינוך יואב גלנט.

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: