חדשות הסצנהחדשות מקומיות
כולל וידאו

יוטיוב וגלגל"צ בקמפיין להעלאת המודעות לשוויון מגדרי בהשמעות – בום עליכן

YouTube וגלגלצ בשיתוף פעולה ראשון מסוגו הקורא לאזן את פס הקול הישראלי: קרן פלס, דורון טלמון, נסרין, נטע ברזילי ועדן דרסו משתתפות בשיר המקורי "בום" שיוצא הבוקר, ויחד איתו סרטון להעלאת המודעות שיעלה ברשתות החברתיות

פתיח – אצלנו בבלוג אין מקום למושג אי שוויוניות, נהפוך הוא, ישנה קדימות למוזיקאיות יוצרות, לא פעם אחת הקוראים.ות והמבקרים.ות נחשפים לפוסטים ואייטמים בהם ניתן ייחוד לנשים בעולם התרבות והמוזיקה. אך מסתבר, כפי שידוע לכולם.ן כי בחוץ זה לא ממש כך, עולם תעשיית המוזיקה הוא גברי מעיקרו, בקדמת הבמה, במצעדי ההשמעות ובכלל, מקומן של הנשים בתעשייה הזו, למרות שהן לא פחות מחמישים אחוז מכלל האמנים, הוא מאחור או באופן מוקטן, ממש כמו עזרת הנשים בבתי הכנסת שם מציצות הנשים מאחורי וילון בקהל הגברי המתפלל מול ארון הקודש.

נתונים סטטיסטיים מצביעים על כך  כי גם בשנה החולפת נשים היו מיעוט בתעשיית המוזיקה הישראלית. רק כ-30% מהסינגלים שיצאו בשנת 2020  הם של נשים או ‏עם מעורבות שלהן, ורק כרבע מכלל היוצרים בארץ, הן נשים (27% לפני נתוני אקו"ם). מאחורי הקלעים של תעשיית, המוזיקה הנוכחות של נשים דלה אפילו יותר: נדיר מאוד לפגוש מפיקות מוזיקה, טכנאיות סאונד, נגניות ועוד.

כעת, על רקע תת הייצוג של הנשים בתעשיית המוזיקה ולקראת יום האשה הבינלאומי, YouTube וגלגלצ חברו לזמרות היוצרות קרן פלס, דורון טלמון (ג'יין בורדו), נטע ברזילי, נסרין והראפרית עדן דרסו בפרויקט מוזיקלי מיוחד שחוגג את העשייה המוזיקלית של יוצרות וזמרות בישראל.

במסגרת שיתוף הפעולה, הקליטו האמניות את "בום": שיר מקורי שנכתב והולחן על ידי קרן פלס (מילים יחד עם עדן דרסו) בהפקה מוזיקלית של עדי רותם וקרן פלס, המשלב בין העולמות המוזיקליים של כל אחת מהמשתתפות. ברוח התקופה, הקליפ לשיר, שביימה לליב סיון, צולם ברובו בבתי המשתתפות עם צוות מצומצם. ההכנסות מהקלטת השיר ותמלוגי ההאזנות וההשמעות יתרמו לעמותת "יסמין" שפועלת לקידום שינוי חברתי וכלכלי עבור נשים יהודיות וערביות בישראל.

לצד הקליפ, YouTube וגלגלצ הפיקו סרטון בכיכובן של חמש המוזיקאיות. הסרטון קורא לאיזון הפסקול הישראלי, בכך שיותר נשים יצרו, יכתבו ויפיקו מוזיקה, יותר נשים ישתלבו בתעשייה, וישתפו ביניהן פעולה. כך יגדל ההיצע, והציבור הרחב יוכל להאזין ליותר זמרות ישראליות.

את הסרטון מלווה פעילות ברשתות החברתיות שתזמין גולשות וגולשים לבחור במוזיקאית ישראלית שהם אוהבים במיוחד, במטרה להציף את הרשת ביצירה של נשים עם התיוג #יוצרות_את_הבום.

כך המוזיקאית והזמרת קרן פלס על הפרויקט והקמפיין״מודה על הזכות להוביל פרויקט מעצים וחשוב כזה ששם בפרונט את המוזיקאיות הישראליות והיצירה שלנו. כל הנשים שתרמו מכשרונן לשיר, הגיעו לאולפן בפתיחות ונדיבות הדדית, מתוך אהבת המוזיקה ותחושת שליחות לדבר. עברתי חוויה מעוררת השראה ואני גאה בתוצאה ובחברותיי המדהימות למקצוע. בום עליכן!״

גם חנית מרינוב, סמנכ״לית שיווק Google בישראל האחראית על הנוכחות של יוטיוב בישראל מצהירה – ״YouTube מאפשרת ליוצרים מכל העולם להציג את הכישרון שלהם, ללא שומרי סף. אך לאורך השנים, אנחנו רואים שפחות נשים נהנות מכך. מידי שנה אנחנו מפרסמים את עשרת הקליפים האהובים ביותר בישראל ומשנת 2015 ועד היום- רק 20% מהם היו של זמרות. מכאן נולד הרעיון לפנות לגלגלצ לקידום פרויקט מוזיקלי משותף שיעביר את המסר שלא מדובר בגזרת גורל, אלא במצב שצריך לשנות. לשמחתי, מצאנו פרטנריות מעולות״.

ואילו מנהל גלגלצ, נדב רביד אומר על שיתוף הפעולה והפרויקט – ״כתחנת הרדיו המואזנת בישראל וכתחנה ציבורית, יש לגלגלצ אחריות לא רק לשקף את המציאות, אלא גם, לפעמים, לנסות לתקן אותה. 40% אחוז מהשירים שאנחנו מנגנים, או מבין אלה שאנחנו מוסיפים לפלייליסט, הם שירים שנשים מעורבות בביצועם, על אף שרק כרבע מהשירים שנשלחים לגלגלצ מדי שבוע הם כאלו. לצערי, בכל פעם שבחירת המוזיקה היא בידי הקהל, כמו בדירוגי המצעדים השנתיים, אנחנו רואים ייצוג חסר ליוצרות וזמרות. לכן, כש-YouTube פנתה אלינו, שמחנו על ההזדמנות לכונן שיתוף פעולה בין שתי פלטפורמות המובילות בישראל. ביחד נוכל אולי לעורר השראה ולאזן קצת את המגרש בו פועלות היוצרות״

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: