כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

חדשות הסצנהחדשות מקומיותמוזיקה בצל מגיפת הקורונה

שר התרבות מכריז על פתיחת עולם התרבות

שר התרבות מכריז כי בתאריך 23 בפברואר יפתחו מופעי התרבות, התגובות מהתעשייה לא אחרו לבוא

בהודעה שיצאה לפני זמן קצר מלשכתו של שר התרבות הוספורט חילי טרופר נמסר בזו הלשון – "על פי המתווה שגובש בשבועות האחרונים בהובלתו של שר התרבות והספורט חילי טרופר עם משרד הבריאות, הוחלט כי מופעי התרבות, המוזיאונים והספריות הציבוריות יחזרו לפעול בשבוע הבא, בתאריך 23 בפברואר. על פי המתווה, מופעי תרבות בכל הארץ יחזרו לפעול תוך הקפדה על מתווה התו הירוק. פרטי המתווה המדויק, כולל תנאי הכניסה למוזיאונים ולספריות יפורסמו בימים הקרובים. המתווה יופעל בכפוף לרמת התחלואה ולאישור הממשלה. מדובר בפעימה ראשונה במתווה הפתיחה ובהמשך יתרחבו הקהלים ויוגדלו המספרים במסגרת הפתיחה."

בהמשך להודעה מסר  השר"כפי שהבטחתי, עולם התרבות יהיה מהראשונים להיפתח לאחר הסגר הממושך במתווה הדרכון הירוק שגיבשנו מול משרד הבריאות ובהנחה שנתוני התחלואה יאפשרו. דרשתי כי ייקבע תאריך לפתיחת התרבות, זאת כדי לקיים היערכות לקראת הפתיחה כפי שעולם זה צריך. התרבות חייבת לחזור לפעול ולפרנס את עשרות אלפי העובדים והעובדות שחוו תקופה קשה ובכך לתת להם ולציבור הרחב שצמא לחזרתו, קצת חמצן. חשוב לומר כי אנו נמצאים בתקופה של אי וודאות, ובמצב תחלואה מורכב. נעשה ככל יכולתנו כדי שאכן התרבות תחזור בצורה בטוחה ואחראית, תוך שמירה על בריאות הציבור. מדינת ישראל צריכה שהתרבות שלה תחזור לחיים."

בעקבות ההודעה הגיבו אנשי ועד הפעולה של תעשיית התרבות והאירועים"הפרסומים על מתווה חזרה של התרבות והאירועים ב- 23/2, יוצרים אשליה של חזרה אמיתית. 70% מתעשיית האירועים, הכנסים, התרבות והתערוכות לא יחזרו לפעולה במסגרת המתווה המוצע! זהו מתווה לא הגיוני רפואית ובטיחותית ולא אפשרי כלכלית.

אנשי משרד הבריאות התחייבו לאזרחי ישראל – התחסנו וחיזרו לחיים נורמליים. למרות התחייבותם מציעים מומחי משרד הבריאות מתווים מסורסים, שאינם מאפשרים חזרה אמיתית לחיים נורמלים ובטוחים.
אירועים ותרבות הם תמריץ אמיתי להתחסן לכל אזרחי ישראל; אירועים ותרבות מתקיימים בשליטה ובבקרה מוחלטת תחת התו הירוק. 

אנחנו דורשים מתווה פשוט –
1. כניסה לאירועים, תרבות, כנסים ותערוכות תתאפשר למי שיציג תעודת מתחסן, תעודת מחלים או בדיקה מהירה שלילית. מהרגע שאדם נכנס לאירוע, הוא נמצא במרחב בטוח. אין סיבה אמיתית להגביל ולהקשות על אירועים ותרבות!
2. הגדלה משמעותית למספר אלפים של כמות המשתתפים בכל אירוע בתו ירוק. כמו שאין מגבלה של 500 בקניונים, בשווקים ובחופי הים, לא הגיוני שתהיה מגבלת כמות באירועים מפוקחים ומסודרים. אם כל משתתפי האירוע מחוסנים, מחלימים או עברו בדיקה מהירה, למה יש צורך להמשיך במדיניות הגבלות דרקונית?
3. הצגת תכנית ברורה של שלבי הפתיחה המליאה של עולם התרבות והאירועים, כדי שנוכל לתכנן ולהפיק בצורה מסודרת, למען כל אזרחי ישראל, מזון לנשמה ומנועים לכלכלה.

אירוע בתו ירוק = אי של בריאות ובטיחות, אי של נורמליות ושפיות!

אנו קוראים לראש הממשלה, לשר הבריאות ולשר התרבות לקיים דיון רציני עם נציגי תעשיית התרבות והאירועים ולהגיע למתווה רציני, בטוח וכלכלי. אזרחי ישראל ראויים לחזרה אמיתית לחיים ולשגרה ולא למתווים מוגבלים. אנו מסירים את הכפפות ויוצאים לקרב למען חיים נורמליים ובטוחים. תעשיית התרבות והאירועים לא תהיה שותפה לתמונת ניצחון פיקטיבית."

גם אסף מור סמנכ"ל השיווק והפיתוח העסקי של קבוצת זאפה החולשת על יותר מעשרה אתרי מופעים סגורים ומספר ארנות תחת כיפת השמיים הגיב על הכרזת השר בזו הלשון – "קבוצת זאפה המובילה את תרבות המוזיקה וההופעות החיות בישראל מברכת ותומכת בהחלטת ממשלת ישראל ושר התרבות מר חילי טרופר על פתיחת עולם התרבות והמופעים. זאפה הכשירה ביסודיות את כל מועדוני זאפה ודאגה להתאימם לפתיחה המיוחלת. פתיחת המועדונים תיעשה עפ"י התו הירוק וכל התקנות המחמירות שמטרתם בראש ובראשונה להגן על בריאות הציבור ולהבטיח הנאה צרופה ממוזיקה איכותית. אנו מאמנים בלב שלם שניתן לחזור ליהנות ולחוות הופעות חיות ומוזיקה במיטבה תוך שמירה והקפדה על בריאות הציבור כפי שקבוצת זאפה הוכיחה זאת בעבר. "

גם מיכאל קורודוב ואנה וולצ'וק ממועדון הגגרין הגיבו – "…מועדון הגגרין מבסס את הפעילות הכלכלית שלנו כמעט לחלוטין מבר המשקאות. אני די בטוח שככה גם שאר אולמות ההופעות בעמידה שאינם מסובסדים ונעזרים ע"י המדינה. כמו כן, הוספת הסדרנים ( אחד ל 50 בליינים כפי שנכתב שם ) היא הזיה שלא ניתן לקיים אותה בשום אופן שאינו יפול על הציבור בהכפלת עלות כרטיס הכניסה. שוב לצערינו, השרים מנותקים לחלוטין וזה לא מפתיע. אם היה למשל שר התרבות מועיל בטובו להגיע לבקר בגגרין כאשר שבתנו רעב או שעשה קולות כאילו הוא מתכוון לעזור לנו אולי היה רואה שלא כול אולם התרבות מבוסס על אולמות ענק עם שורות של כיסאות מרופדים מסובסדים ע"י המדינה ואת רוב האומנות העם צורך כיום בעמידה עם כוס משקה שממנת את האומנות במקום המשטר. בקיצור, לגגרין עדיין אין אור בקצה המגפה."

אנחנו מזכירים כי ראשית, הדרישה להחזיר את עולם התרבות לפעולה בכפוף למתווה מסודר קיימת מצד תעשיית התרבות כבר חודשים ארוכים, שנית, הבטחות כאלו ואחרות פוזרו לא אחת באופן די ציני, ולסיום – לפני ימים ספורים התפרסם כאן המסמך שהוכן במשרד התרבות על הליך החזרה לשגרה במופעים, מתוך טיוטה שהודלפה. מסמך שפרסומו גרר תגובות התנגדות.

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d