פס קול שבועי
כולל וידאו

פס קול שבועי 04.02.2021

גם השבוע לוקטו כמה שירים שנוצרו ובוצעו בידי נשים, יש גם אלבום, האזנה

אסי לויריקוד אחרון

בדיוק לפני חודש השיקה השחקנית וגם המוזיקאית אסי לוי את הסנונית הראשונה בדרך לאלבום בכורה – "לילה בפריז". כעת אסי משיקה שיר נוסף מתוך האלבום המתהווה – "ריקוד אחרון". בעיקרון מדובר בשיר אהבה הפורש על פני בתיו זמן חיים מגוון ומלא הרפתקאות, חלקן משותפות, אולם ובעיקר הוא מדגיש את התובנה "….יש אותך תמיד". אז מה צריך יותר מכך? השיר נכתב והולחן בידי אסי לוי ושילה פרבר ערכה את הטקסט בהפקתו המוזיקלית של אמיר פרי. על הקליפ המלווה את השיר אחראית אסי עצמה.

לאסי יש מונולוג שלם על השיר החדש – "כל שיר חדש שיוצא זו כמו לידה, אלבום שלם חדש זו כבר משפחה מרובת ילדים ואני רק בסינגל השני ״ריקוד אחרון״ שיצא עכשיו!!! ההתרגשות עצומה למרות הקושי והמחנק לנוכח מה שקורה כאן סביבנו, עבודה, בריאות קריסת מערכות טוטאלית ובעיקר אובדן הרוח, מצב הרוח והשמחה , מפלס האנרגיה הכללית צנחה כמו הסקרים של המפלגות החדשות שצצות כמו פיטריות אחרי הגשם. אני מודה שהיו התלבטויות גדולות מתי ואיך להוציא כל שיר האם זה הזמן וכמה פנוי הלב של כולנו להתמסר למשהו אחר מלבד הכאוס העולמי שנחת עלינו ביום בהיר אחד. למרות כל האזהרות והחששות והלבטים התעקשתי להוציא שיר אחרי שיר ללא שיקולים פוליטיים בריאותיים כלל עולמיים אלא משיקול אחד של אמא אחת שיודעת טוב טוב אחרי שתי לידות של בנות מופלאות שלי שאת היצירה הזו לא ניתן לעצור, המים ירדו האלבום מוכן ואף וירוס לא יישנה זאת. דווקא מתוך הייאוש וחוסר הוודאות הכללי מצאתי לנכון להמשיך ולשחרר שיר אחרי שיר כי את המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק.. זה הכוח של היצירה במיוחד בזמנים קשים אין מרפא טוב יותר לנשמה שלנו מאומנות, פוליטיקאים באים והולכים כמו ווירוסים אבל היצירה היא ניצחית והיא תישאר כאן אחרי כולנו. ״ ריקוד אחרון ״ הוא הסינגל השני מתוך אלבום הבכורה שלי שייצא בקרוב ( תלוי ומשתנה מיום ליום ) וכמו אמא גאה אני משחררת אותו לעולם עם אצבע על הדופק וים של בטחון ואהבה. אם אהבתם שתפו הפיצו הירשמו הקשיבו התמסרו וקחו הפסקה לרגע אחד מהשגעון הכללי כדי לעצור לעצום עיניים ולהירגע. אין כמו מוזיקה בעולם וכשהיא פורטת כלום לא יכול לעצור אותה היא נכנסת לכל פינה בלב ובנשמה ועוטפת."

אלה לוי – הדרך למחר

שיר הנושא והסנונית הראשונה מתוך אלבום הבכורה של אלה לוי, מוזיקאית יוצרת ומבצעת, קיבוצניקית מצפון הארץ, אם חד הורית אשר הליך גירושיה היה קתרזיס לפרץ יצירה במהלכו יצרה שירים העוסקים בזוגיות, כאב, פחד, תהייה ותקווה לעתיד טוב יותר. השיר הטרי – "הדרך למחר" חובק במילותיו הן השלמה עם הפרידה וסיום הקשר הזוגי והן תקווה מהולה בחששות מפני צפונות העתיד. השיר שנכתב והולחן בידי אלה לוי הופק מוזיקלית בידי אלון אוחנה שאף עיבד וערך את הטקסט.

כך אלה עם צאת השיר – "הרגע שחיכיתי לו הגיע, והנה השיר "הדרך למחר" יוצא אל אוויר העולם. השיר הראשון שאני מפרסמת, שיר מִנִּי שירים רבים שאני כותבת ומלחינה כבר שנים. המשפט "לפעמים חלומות מתגשמים" אינו קלישאה בשבילי. מיום שאני זוכרת את עצמי, אני כותבת שירים, מנגנת בגיטרה, מלחינה ושרה, אך מעולם לא עשיתי עם זה דבר. זה תמיד נשאר בגדר חלום, שמתישהו אקליט את שיריי, אך חיי השגרה, האימהות והקריירה לא אפשרו לי כלל לגעת בחלום הזה. בשנתיים האחרונות עברתי תקופה קשה של פרידה וגירושין, ומתוך התקופה הזו נולדו להם המון שירים חדשים, אחד מהם הוא "הדרך למחר". בשנתיים האלה נחשפתי לעולם המוזיקה מחדש. עליתי על במה בפעם הראשונה בחיי עם חומרים מקוריים שלי וזכיתי לאהבה רבה מהקהל. במקביל, הכרתי את המפיק המוזיקלי אלון אוחנה (אחד התותחים ☺) ומשם נסללה לה דרך חדשה של אומנות ויצירה. בימים אלו אני עובדת על אלבום בכורה. בעיניי, השיר "הדרך למחר" משקף בצורה הטובה ביותר את מהותו של האלבום ואוגד בתוכו סוף לצד התחלה, פחד לצד אומץ, ואכזבה לצד תקווה."

דנה ברגר – עד הבוקר הבא

אחרי שהשיקה את האלבום המשותף עם בן זוגה עדי שרון תחת הטייטל DNA עובדת הזמרת היוצרת דנה ברגר על אלבום סולו חדש. את הסנונית הראשונה מתוכו – "עד הבוקר הבא" שיוצא כעת היא יצרה יחד עם המוזיקאים דן תורן ופיטר רוט אשר השתתפו עימה בכתיבת הטקסט, פיטר הלחין והפיק מוזיקלית עם אופיר קנר. הנרטיב במילות השיר עוסק באתגר קיומה של זוגיות בתקופה הנוכחית בה הוא והיא "כלואים" יחדיו מבלי לקבל פסק זמן עוד פתח מילוט ואפילו זמני לרגע אישי. מכל מקום הסיפור מלווה בתקווה והיצמדות לאהבה המשותפת.

עם יציאת השיר אמרה דנה כך – "קבלו באהבה את השיר החדש שרואה אור ממש ברגע זה! מקווה שתאהבו ושתפיצו הלאה שיגיע אל עוד לבבות ♥️🧚‍♀️"

נעה שאואט – אל תגיד לי

שיר ראשון בדרך לאלבום בכורה של נעה שאואט, זמרת צעירה בת 20, יוצאת להקת הנח״ל, המתחילה את דרכה בתעשיית המוזיקה, השיר ״אל תגיד לי״ נכתב והולחן על ידה בהפקתו המוזיקלית של אופיר בהלול, אף הוא איש להקת הנח"ל ובן זוגה בחיים.

השיר "אל תגיד לי" נפתח בשני בתים הנשמעים די גנריים מבחינת מלודיה וקצב החריזה אולם ברגע שנעה מגיעה לסי פארט הכל נפתח לגרוב אחד אדיר שלוקח את השיר כמה מדרגות למעלה, לא רק מבחינת העוצמה המוזיקלית אלא גם בהעצמה הטקסטואלית – משפט מפתח – "אף אחד לא יחליט לי", כאן נשבתי. את השיר מלווה קליפ שהופק בידי נעה עצמה ובויים בידי עומר פלג.

כך נעה עם יציאת השיר – "אז ככה, הכל התחיל בזה שכתבתי והלחנתי את ״אל תגיד לי״ וברגע שהוא היה מוכן טסתי לאופיר בהלול המפיק האגדי, וישבנו להפיק את השיר בדרך שאנחנו הכי אוהבים. ניסינו להכניס לשיר גרוב כזה שכל אחד ששומע את השיר רוצה פשוט לקום ולרקוד. כ״כ התלהבתי מהשיר אז החלטתי שאני רוצה להעניק לזה קצת ויזואליות ופה נכנס לתמונה עומר פלג המוכשר- הבמאי, מפיק ומהר מאוד גם הפך לחבר. וביחד גייסנו צוות מנצח שכל אחד ואחת מהאנשים שלקחו חלק עשו את העבודה ברמה המקסימלית ונתנו מעצמם אקסטרה וביניהם גם אורי זוגלובק הצלם הסופר כשרוני הזה! אח״כ שלחתי את הקליפ לעריכה לסטודיו way ובסוף נולד הסינגל הראשון שלי. ״אל תגיד לי״ כשמו כן הוא וזה גם המסר החשוב פה, שאף אחד לא יחליט במקומכם או יגיד לכם מה לעשות, תסמכו על עצמכם, קחו את המושכות לידיים, כי כל דבר שתשאפו אליו אם תרצו מספיק אתם תגיעו. גם אצלי, ימים שלמים ולא פשוטים עברו עד שהצלחתי לגרום להכל לקרות. והנה ההוכחה- עכשיו זה אצלכם! אני רוצה להגיד תודה רבה מכל הלב לצוות המדהים שנרתם לדבר הזה ועזר לי לגרום לזה לקרות, לחברים שהיו שם מהבוקר עד הלילה ולמשפחה המדהימה שלי ♥️ וזאת רק ההתחלה, יש לי עוד כל-כך הרבה הפתעות שאני כבר לא יכולה לחכות! נתראה בקרוב 🤭"

נוי אייזן – זרוקים על הספה

נוי אייזן היא זמרת יוצרת, אושיית רשת ועומדת מאחורי כתיבת שורת להיטים עבור זמרים אחרים. כעת היא משחררת את השיר הראשון בדרך לאלבום בכורה. השיר "זרוקים על הספה" אשר נכתב, הולחן בידי נוי אייזן יחד עם אסף גורן ונדב נאבי אהרוני שגם הפיק מוזיקלית וסיפורו הרומנטי האישי מהווה את השראה לכתיבת הטקסט.

כך נוי עם יציאת השיר – "השנה מרגיש לי שזו השנה שלי לצאת מחומות היוצרת והכותבת לאחרים וליצור לעצמי, יש לי הרבה להציע ואני רוצה שישמעו את קולי. ברשת יש בי הרבה הומור ואני מאוד קומית אבל בא לי להראות צד נוסף שקיים בי , בוגר ואמיתי. שלא תמיד בא לידי ביטוי ברשת. לאחר שנים שניסיתי והוצאתי שירים אני מרגישה בתוכי שהגיע הזמן שלי לעמוד בפרונט כיוצרת זמרת בזכות עצמי."

רות שועליאלה רק ידיים

כבר עשר שנים שרות שועלי, כותבת ומלחינה את שיריה. כעת היא משחררת את השיר "אלה רק ידיים" בדרך לאלבום בכורה. השיר אוצר בתוכו דרמה וחוויה שלילית ממגע אירוטי הזוי. השיר מלווה בקליפ שיצר חן חפץ עם שלל מראות שמוסיפים נופך דרמטי לעלילה המושרת.

כך רות על השיר – "כתבתי את השיר אחרי חוויה מינית מוזרה שהייתה לי ב"החתול והכלב", יצאתי מהמועדון כשהיום הבא התחיל לעלות, הייתי עדיין שיכורה ונסעתי על האופניים באופן אוטומטי כי עוד לא חזרתי אל הגוף שלי."

מעיין זיטמן – Blind

מעיין זיטמן היא זמרת, יוצרת ומפיקה מוזיקלית בוגרת האקדמיה למוזיקה בירושלים המשחררת שיר חדש לקראת אלבום EP בכורה. השיר המבוצע בשפה האנגלית מביא עימו ניחוחות בינלאומיים עם שזירת סגנונות מוזיקלים כגרוב, Fאנק וג'אז על גבי ביט רקיד וכלי נשיפה ומבנה לא אחוד של הבתים שרק מגרה את הסקרנות. מעיין כתבה את המילים, את הלחן היא יצרה יחד עם תמיר פרידריך, פסנתרן ועמית ללימודים באקדמיה. על הקליפ המלווה אחראי הבמאי אלון קולפניצקי, שותף וחבר טוב. הקליפ הוגש לפסטיבלים שונים בעולם, ולאחרונה עבר שלב בפסטיבל סרטים ברומא – נאחל לו בהצלחה 🙂

כך מעיין מספרת על השיר – "לכולנו יש את הדברים בחיים שאנחנו מעדיפים לא לראות, או יותר נכון – להיות "עיוורים" לגביהם. בתוך המרוץ של החיים, בתוך ה"להספיק" הזה, הרעש והקולות שיש לנו בראש – לפעמים עדיף לעצום עיניים. עד שמגיע רגע של אמת מול עצמך, בו כבר אי אפשר לזייף, אין מה למהר, זה רק אתה מול עצמך. רגע מיוחד… אבל לא להרבה זמן, הרגע הזה הולך כמו שהוא הגיע, והטירוף ממשיך…"

אדוה דרור – חלקיקים

אדוה דרור היא צלמת ומוזיקאית יוצרת בתחום מוזיקת הפולק האלטרנטיבי המקומי, בוגרת בי"ס רימון, "חלקיקים" הוא אלבום הבכורה שלה הכולל חמישה שירים שנכתבו, הולחנו ומבוצעים על ידה בהפקתו המוזיקלית של אייל גילה. בקיץ האחרון כבר נפגשנו עם אחד השירים – "תבוא אלי כמו ים" שהביע יציאה מתוך קונפליקט. על השירים עבדה אדוה מזה כשלוש שנים והם מעין מסע פנימי אל חוויות חייה של אדווה למן ילדותה וההתבגרות, האלבום הוא המסע התרפויטי של אדוה ממשקעי העבר והוא עשוי היטב נכון ומהודק.

כך אדוה עם שחרורו של האלבום – "אלבום הבכורה שלי ״חלקיקים״ יצא מהמגירה אל עבר הלא נודע, יקיים חיים משל עצמו במרחב הזמן המשותף שלנו כאן בעולם. עוד שבוע! זה קורה ולא נתפס. אפשר לומר שהיה לי קשה לשחרר ולהיפרד (מסתמן שזה קטע משפחתי כזה). השנה האחרונה הפגישה אותי עם תהליכים ענקיים, מעין טיפול עמוק בחדרי הלב הנסתרים והרדומים שבי. הכתיבה באלבום כולה נבעה ממקום ייצרי, פראי, מילים נשפכו בכאב החוצה במטרה להקל עליו. החיים לא קלים עבורי. אף פעם לא היו. ברור לי מאוד שהתעסקות ב״מקום״ מ״שלי״ ב״עולם״ היא עבודה בלתי פוסקת כאן בלב. אני בחוסר שקט לא נורמלי גם כשאני מאפשרת לעצמי לבדוק, מאפשרת לעצמי להגיע לחוף מפלט בטוח, אני מתערערת ונודדת הלאה. אולי ככה זה כשאת בת להורים שעלו לארץ וגם הם חוו קשיים והישרדות יום יומית. אני כאן כדי לנסות למצוא את אותו ה״מקום״ הזה, אני כאן כדי לחוות ולספר את ״הסיפור״ הזה. חלקיקים מאגד בתוכו חמישה שירים שכל אחד מהם מספר סיפור בפרק מסוים בחיי (הנדמה כי אלו חיים אחרים מהיום) ובכן גם בחיים ה״אחרים״ של היום, הסיפורים האלה מפעפעים ופוגשים אותי בזויות כאלה ואחרות."

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: