חדשות הסצנהחדשות מקומיות

בשביל קשת 12 עולם התרבות לא קיים

בכתבה של קרן מרציאנו וגל חן בקשת 12 על הענפים שנפגעו הכי קשה במהלך שנת הקורונה נעלם עולם התרבות והמופעים, כל הפרטים.

האם בקשת 12 לא סופרים את עולם התרבות? מאז חודש מרץ 2020 ירד המסך על כל הבמות בארץ ודלתות האולמות ננעלו, הקופות נסגרו, העובדים נשלחו לחל"ת (במוסדיים) או שפשוט נותרו ללא כלום. אלמלא פעילותן של עמותות דוגמת פעימת הלב וצו 8 לעולם התרבות אשר דואגות לאסוף תרומות מזון ולחלק מאות חבילות מזון למשפחותיהם של עובדי עולם התרבות שנותרו ללא כל הכנסה במהלך השנה הנוכחית, המצב היה הרבה יותר גרוע. נראה כי יש מרחק רב בין המציאות הקשה הזו ובין הנתונים שקשת 12 בחרה לפרסם לציבור לסיכום השנה.

על פי הכתבה בתוכניתה של קרן מרציאנו ששודרה אמש מסתמך הכתב גל חן על נתוני מחקר של חברת דן אנד ברנדסטריט אודות "תמונת מצב המשק – סיכום שנת 2020 ותחזית לשנת 2021" בו נכתב במפורש – "תחת השפעת הקורונה, במהלך שנת 2020 שובשה הפעילות העסקית בענפים רבים במשק, בפרט ענפים התלויים בהתקהלות לצורך קיום פעילותם העסקית השוטפת, בהם ענפי התיירות התעופה והמלונאות, ענף האירועים , ענף תרבות הפנאי, ענף המסעדות ועוד.

בכתבה של ערוץ הטלוויזיה התעלמו מהפסקה הזו ובחרו לקחת נתון אחר מתוך המחקר שהופיע תחת הכותרת "הענפים המסוכנים ביותר במשק", לשנות אותה לטקסט – "הענפים שנפגעו הכי קשה" כאשר במהלך כל הכתבה הם לא מתייחסים לעולם התרבות והפנאי כלל ובכך ציירו תמונת מצב ממש לא מדוייקת תוך התעלמות מענף שלם שקרס אל תוך הריק והותיר אחריו קרוב למאה וחמישים אלף עובדים על בני משפחותיהם ללא הכנסה.

העיוות וחוסר ההתייחסות בכתבה לעולם התרבות גרר תגובות סוערות ברחבי הרשת של אנשי עולם התרבות שהביעו תרעומת קשה, חלקן קשה מאוד, המעודנות יותר מובאות כאן –

צילומסך
צילומסך
צילומסך
צילומסך

בעקבות פניה אל קשת 12 נמסרה התגובה הבאה – "השקופית שמופצת הוצאה מהקשרה. היא הוצגה במסגרת אייטם שהיה ב"תכנית חיסכון" אמש ועסק ספציפית בעסקים הקטנים שנסגרו בשנה האחרונה. כלומר באילו ענפים נסגרו הכי הרבה עסקים קטנים. חברת החדשות עסקה, עוסקת ותמשיך לעסוק במצוקת אנשי התרבות באינספור כתבות חשובות שכן זו אחת הסוגיות החשובות ביותר שתמשיך ללוות אותנו עמוק לתוך 2021"

ועל כך אנו תוהים בקול רם – ענף התיירות זה עסקים קטנים?  ענף האופנה זה עסקים קטנים? אז אולי מועדון לבונטין 7 זה תאגיד ענק? אולי מועדון בארבי זה קרטל ארצי? אולי תאטרון תמונע זה מוסד ממשלתי?…בחייאת.

הכתבה מתכניתה של קרן מרציאנו בקשת 12

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

תגובה אחת

  1. שלא לדבר על כל העצמאיים שהם עסק קטן לעצמם. רוב עובדי עולם התרבות הם עצמאיים , מומיאים חשבוניות (פתור או לא) ונחשבים לעסק קטן. איזו תגובה עלובה מצד קשת 12.

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: