חדשות הסצנהחדשות מקומיותמוזיקה בצל מגיפת הקורונה
כולל וידאו

גיא בסר – אנחנו הולכים לפתוח את עולם התרבות תרצו או לא

ח"כ יפעת שאשא ביטון דרשה להביא את מתווה פתיחת מופעי התרבות לאישור וועדת הקורונה כבר השבוע, בסר, מייסד קבוצת בלוסטון הכריז כי תעשיית המופעים חוזרת לעבודה בלי להמתין לאישורי הממשלה.

במהלך ישיבת וועדת הקורונה בכנסת היום בשעות הצהריים דרשה יו"ר הוועדה, יפעת שאשא-ביטון כי המתווה, עליו אחראים נציגי משרד הבריאות בשיתוף משרד התרבות והספורט יובא כבר השבוע לאישור הוועדה, או לכל המאוחר בתחילת השבוע הבא, בין המוזמנים לישיבת הוועדה היה המפיק ומייסד החברות קבוצת בלוסטון ולייב ניישן ישראל גיא בסר שדרש בתקיפות מחברי הוועדה לפתור את נושא החזרה לפעילות בעולם התרבות והמופעים ואף הצהיר בסיכום דבריו כי תעשיית המופעים תחזור לפעול אם או בלי הסכמה של הממשלה והכנסת. כן נטלו חלק בישיבה כנציגי עולם התרבות גם מנהלת בית לסין ציפי פינס, שרון בר לב, מנ"כ"לית של כ- 90 להקות מחול, הקומיקאי ישראל קטורזה, מנהל התזמורת הפילהרמונית אבי שושני ויו"ר איגוד במאי התיאטרון השחקנית דליה שימקו.

כך גיא בסר במהלך ישיבת הוועדה"היינו שקטים, היינו מנומסים, הקשבנו לכל ההוראות ומילאנו אותן באדיקות, ביטלנו הופעות, סגרנו אולמות, סגרנו לוקיישנים פתוחים, יצאנו עם האומנים להופיע על משאיות לעודד את רוח העם, כשהיה סגר הופענו בהתנדבות עם האומנים ביכולות של הענף, אנחנו אורזים חבילות מזון לחברים שלנו, אלה שגוססים ואז אנחנו מבינים, אגב באיחור גמור, מעל חמישה חודשים, שעושים מאיתנו צחוק, צחוק גמור, המסעדות פתוחות, מכוני הכושר פתוחים, בתי המלון מפוצצים, אם מישהו ראה לאחרונה איך נראה תור לחדר אוכל בבית מלון אז הוא היה מבין מה זה מפוצץ ואיך זה מתנהל, הים עשרת אלפים איש בכל חוף, תנסו למצוא חניה בים, הכל פתוח, הפארקים, אתרי תיירות. באיזה עולם הגיוני אוסרים עלינו להופיע במקומות הפתוחים, אלו שאפשר לשמור על הוראות הבריאות. אנחנו לא יכולים להופיע בדרייב אינים, זה לא פיתרון ישים, זה צעד קטן אבל זה חלק מתרבות השלוף הישראלית. אף אחד לא בא ובדק נתונים עולמיים. אנחנו שותפים של תאגיד הבידור הגדול ביותר בעולם, בארבעים מדינות, מתוכן 39 מדינות מצאו פתרונות של איך לפתוח את עולם התרבות ואיך לאפשר מופעים. יש טכנולוגיות כבר, יש בדיקות מהירות, יש נהלים חדשים, אף אחד לא הולך ללמוד אותם ולראות מה קורה, כל מדינה מצאה פתרון רק מדינת ישראל לא הצליחה למצוא פיתרון לעולם התרבות. אני לא מצליח להבין את זה, אנחנו תעשייה מקצועית שמפוקחת בזמן אמת, שאנחנו עושים אירוע השוטרים בכר, מד"א, כב"א, כולם נמצאים בתוך האירוע ויכולים לעזור לנו לאכוף, אנחנו תעשייה שיודעת לעשות חינוך קהל, אתם לא משתמשים בנו כדי לעשות את חינוך הקהל הזה, כדי לעבור ולעשות את הפיקוח והאכיפה ביחד. איפה בניהול משבר הזה, איפה תגובה בחמישה חודשים בדבר הזה, אנחנו לא מצליחים להבין, אני ממש מרגיש, בדיוק כמו שנאמר פה בוועדה, מרגיש שיש פה משהו נסתר ובלתי מובן ששמו אותנו בסוף התור, הורידו אותנו מהשולחן, כאילו ותעשיית התרבות נמחקה לחלוטין במדינת ישראל. באף מדינה בעולם זה לא קורה, לכו תלמדו נתונים, לכו תלמדו סטטיסטיקות, לכו תראו איזורי הדבקה, מישהו עשה כאן איזה ניסוי עם אלף איש לראות מה קורה ואיך זה מתנהל, מישהו בא לבדוק את זה? לא!, פשוט סגרו, עונש קולקטיבי! אף אחד לא בא לבחון בכלל איתנו את היכולת לפתוח את התעשייה, בשלבים, אנחנו יודעים לשמור על זה אנחנו יודעים לעשות את זה נכון, אנחנו תעשייה יצירתית שמביאה עשרות פתרונות, אף אחד לא בא לבדוק את הפתרונות האלו, כולם נתפסים לאיזה מתווה מלפני שלושה חודשים ואומרים הנה יש מתווה, יש עשרות מתווים מאז, אף אחד לא בא לחדש אותם ולבדוק אותם, אז אני אומר לכם – תחזירו אותנו, אנחנו רוצים לפתוח את עולם התרבות, אנחנ ו נעשה את זה באופן אחראי, אנחנו נשמור על החוקים, אנחנו נאכוף את כל ההנחיות שתתנו לנו, אבל אנחנו ואני מדבר בשם לא מאתיים, שלוש מאות אלף עובדים, אתם טועים בספירה, אנחנו סיימנו לשתוק, אוקי, ואנחנו, אני אעזור כאן גם למשרד התרבות – אנחנו הולכים לפתוח את עולם התרבות תרצו או לא, ככה זה הולך להיות!"  

לדברי יו"ר הוועדה שאשא-ביטון"ניתן במיוחד בקיץ לקיים מתווה ולהפעיל מופעי תרבות. לא יהיה לנו מועד ב' – כי בחורף המתווה למתחמים חיצוניים לא יהיה רלוונטי. החוסן התרבותי חשוב לחוסנה של החברה, וליכולתה להתמודד עם הקורונה. תרבות איננה מותרות. נפש החברה שלנו שבורה".

ח"כ יפעת שאשא-ביטון דרשה מנציגי משרד התרבות להילחם על "פתיחת המופעים במתווה הגיוני, גם בחוץ וגם באולמות".

בעקבות פניית הבלוג לגיא בסר הוא מסר כך "אנחנו מודים לשר התרבות ולצוות משרדו על המאמצים שנעשים, לצערנו זה מעט מידי ומאוחר מידי עבור 200 אלף אנשי התעשייה שמדממים ולא רואים אופק קרוב"

בתוך כך, בשעות הלילה עלה כי החברות הגדולות בשוק הפקת המופעים, הן בתחום הופעות אמנים מקומיים והן אלו המתמחות בהפקת הופעות של אמנים מחו"ל, יחד עם מספר בעלי מועדוני הופעות, החליטו כי בחודש אוגוסט, הם יתחילו להפיק אירועים והופעות מבלי להמתין לאישור משרדי הבריאות והתרבות.

תאריך היעד שנקבע בין האמרגנים, המפיקים ובעלי המועדונים הוא 20 באוגוסט. כזכור לפני מספר ימים פרסמנו כי באנגליה הוחלט על ידי ראש הממשלה בוריס ג'ונסון ושר התרבות אוליבר דאודן כי ההופעות יחזרו בתאריך 1 באוגוסט.

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: