חדשות הסצנה

המוזיקאי שייך מואיז'ו הלך לעולמו בגיל 83

הפייטן והמוזיקאי משה אטיאס - "שייך מואיז'ו" הלך לעולמו אחרי אירוע מוחי.

אתמול הובא למנוחת עולם משה אטיאס, הפייטן, המלחין והמוזיקאי הנודע בכינויו "שייך מואיזו" והוא בן 83 לאחר שעבר אירוע מוחי לפני זמן לא רב. על מותו הודיע בנו אלי אטיאס בהודעה בעמודו הרשמי

גם באנדלוסית בהרכבה ושמה העכשווי נשאו הספד לזכרו

כך קובי אוז על לכתו מהעולם של שייך מואיז'ו

 

כך על שייך מואיז'ו בעמוד הייחודי אודותיו בוויקיפדיה – "משה אטיאס, מוזיקאי, משורר, מלחין, זמר ופייטן יהודי-מרוקאי. נחשב לנציג בולט של הסגנון האלג'ירי (Granati) במוזיקה אנדלוסית קלאסית.

אטיאס נולד במקנס שבמרוקו ליעקב אטיאס, מוזיקאי שהגיע למקנס מפאס, אף הוא בן למוזיקאי. לראשונה למד מוזיקה בצעירותו באמצעות האזנה ללהקת מוזיקאים יהודים שאביו היה חבר בה, וכבר כילד, ניגן ושר עם תזמורות מקומיות. הוא עלה לישראל ב-1962 ולאחר זמן מה במעברה, התיישב בקריית חיים. את הקריירה המוזיקלית בישראל החל בנגינה על מנדולינה, ובהמשך על כינור.  הוא כתב למוזיקאי סלימאן אלמגריבי כ-40 שירים. בשנת 1969 הקליט מואיז'ו את התקליט הראשון שלו אצל ג'קי אזולאי, אחד מהאחים אזולאי. התקליט נחל הצלחה במכירות, ובהמשך הקליט אצל האחים אזולאי עשרות תקליטים וקלטות.

בשנות ה-70 הופיע לעיתים קרובות בארצות אחרות, בעיקר בצרפת. כשהתבקש להופיע בגרמניה, סירב. מאז שעלה ארצה, חזר פעם אחת בלבד למרוקו כדי להופיע בה בפני יהודים מקומיים. בישראל היה מרבה להופיע באירועים ובשמחות שונות, בעיקר של יוצאי מרוקו."

שייך מואיז'ו הקליט מעל 800 שירים רובם בשפה המרוקאית, מואיז'ו הוציא מעל 100 תקליטים אשר נמכרו במאות אלפי עותקים. בנובמבר 2011 הופיע לראשונה עם התזמורת האנדלוסית הישראלית במוזיאון תל אביב, על המופע הזה נכתבה ביקורת חריפה ביותר אשר לצד התיאורים הציורים של השמחה באולם נכתבו מילים קשות על הטקסטים ששילב בכמה משיריו הפופולאריים ."

כאמור, אתמול הובא למנוחת עולמים, מותיר אחריו אוצר שירה ופזמונאות ייחודית, יהי זכרו ברוך.

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: