חדשות בינלאומיותמוזיקה בצל מגיפת הקורונה
כולל וידאו

המוזיקאי האפריקאי מנו דיבנגו הלך לעולמו

קורבן נוסף במגיפת הקורונה, המוזיקאי מנו דיבנגו, האבא של המקוסה נפטר מהוירוס

הסקסופוניסט ומוזיקאי האפרו ג'אז הנודע מנו דיבנגו, נפטר היום לאחר שלקה בנגיף הקורונה, דיבנגו, בן 86 אושפז בשבוע שעבר במצב קשה בבית חולים בפריז מקום מגוריו מאז עזב את מולדתו קמרון במאה שעברה.

מנו דיבנגו התפרסם בשנות השבעים של המאה הקודמת בעיקר בזכות הלהיט "Soul Makossa" ונמנה על חלוצי הסגנון המוזיקלי אפרו הג'אז האפרו, המשלב Fאנק עם מוסיקה קמרונית מסורתית.

השיר "Soul Makossa" אשר יצא לראשנה בשנת 1972 בתקליט האולפן החמישי של דיבנגו  בעל אותו שם משמעותו  בשפת שבט הדואלה בקמרון, שפת האם של דיבנגו היא – לרקוד, מדובר בריקוד שבטי הנהוג בין הגבר לאשה כשהם מנסים להקסים האחד את השניה. שנתיים מאוחר יותר השיק דיבנגו אלבום בעל שם דומה – Makossa Man אשר חיזק את התהילה העולמית למונח האפריקאי.

בשנת 2009 האשים מנו דיבנגו את מייקל ג'קסון, בכך שעשה שימוש בשיר במילים – " מאמאקו, מאמסה, מאקה מקוסה" בתוך השיר  "Wanna Be Startin 'Somethin'" באלבומו טרילר. הנושא נסגר מחוץ לכותלי בית המשפט.

באופן אישי הכרותי עם המוזיקה של האמן האגדי הזה הייתה תחילת שנות השבעים כנער מאוד צעיר המגיע בפעם הראשונה למועדון ריקודים – "קפה נגה" המיתולוגי והלהיט הענקי שלו "מקוסה" התנגן והרקיד את הקהל. יותר מאוחר כאשר הגיע אלי המידע כי התקליטון הגיע לחנות התקליטים בפסאג' הוד ברחוב דיזנגוף, רצתי כמוכה נחש בגשם הסוחף מהבית עד החנות…

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: