חדשות מקומיות

מירון רכטמן, האיש מאחורי תעשיית המוזיקה, הלך לעולמו

האמרגן והיזם שעמד מאחורי כמה מהלהקות הגדולות של ישראל הלך לעולמו

הערב הלך לעולמו בגיל 75 מירון רכטמן, הנמנה על דור הנפילים של מאחורי הקלעים בתעשיית המוזיקה הישראלית, מירון רכטמן החל את הקריירה שלו  עם להקת תמוז ואריאל זילבר, הקים בתחילת שנות השמונים את חברת ההפקה, הגברה והתאורה "בטי בם" שנטלה חלק בהרבה מההופעות הגדולות והחשובות, ובהמשך עמד מאחורי ניהולה של להקת תיסלם, שיתף פעולה עם האמרגן והמפיק שוקי וויס כאשר הקימו את חברת "רדינג הפקות" ופעל רבות בתחום תעשיית המוזיקה בישראל, היה שם ברגעים שהולידו את החיבור בין כמה מ"אבות המזון" של הרוק הישראלי – רמי פורטיס וסמי בירנבך…

אשר ביטנסקי ומירון רכטמן המנוח. צילום מאוסף פרטי
אשר ביטנסקי ומירון רכטמן המנוח. צילום מאוסף פרטי

כך מספר המפיק אשר ביטנסקי על חברו ועמיתו לתעשייה מירון רכטמן – "כילד הכרתי את מירון בסביבת רחוב גרץ וארלוזורוב ליד הים. אח"כ כנערים ראינו את מירון ואריאל זילבר הגדולים. הזמן הפך אותנו למתחרים על הבכורה בעולם הסאונד והתאורה שהתפתח משמעותית בישראל של ראשית שנות השמונים. עופר פסנזון ואני שיתפנו פעולה עם טומי פרידמן, זכרו לברכה, טומי האגדי מאולפני טריטון. מירון רכטמן ואריאל זילבר חברו לאיתן גדרון נגן הבס של תמוז שחזר מלימודי הפקת מוזיקה בברקלי קולג׳. בתמוז הייתי שותף לניהול של איתן גדרון ופתאום אני מוצא אותו עם מירון רכטמן מולי בהתחרות. בתחרות בין מור הפקות ובטי בם היה מתח, היו צעקות, אך מעל הכל היה כבוד הדדי והכרה של כולנו שאנו שייכים לקבוצה שמצעידה את עולם המוזיקה והבמה הישראלי למקום חדש. למירון היתה נחישות, מחוייבות למצויינות, ותאווה לחיים, הוא היה סמל לחופש ותעוזה, הוא אהב את החיים, את העולם, והקסים את שותפי העבודה מחו״ל. בשנים האחרונות מירון ניהל בהצלחה רבה את תיסלם, ואז זכיתי לסגור מעגל ולהפיק איתו בשותפות את הקונצרטים של תיסלם והתזמורת הסימפונית הישראלית בלייב פארק וברעננה. בימים אלו החל דיבור על קונצרט נוסף של תיסלם והסימפונית, אני מקווה שנזכה להרים את הקונצרט, מירון יהיה איתנו שם ברוחו"

לא פעם פגשנו את מירון במהלך הופעות גדולות כשהוא "מולך" על אנשי הסאונד או התאורה או התיעוד ובכלל. הערב הלך לעולמו והוא בן 75, מירון רכטמן יובא לקבורה מחר, יום רביעי, 12.02.2020 בשעה 14:00 בבית העלמין האזרחי "מנוחת עדן" קיבוץ חצור (אשדוד)יהי זכרו ברוך.

מירון רכטמן ז"ל, סלפי, עמוד הפייסבוק האישי
מירון רכטמן ז"ל, סלפי, עמוד הפייסבוק האישי

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

3 תגובות

  1. כל מי שזכה להכיר אותו בשנות השבעים בודאי יסכים שמירון הקדים את זמנו וטוב שיש כאלה

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: