הופעות בינלאומיותסיקור הופעות

המופע של ארוס רמזוטי בתל אביב

ויוה איטליה - ארוס רמזוטי חזר לתל אביב ומתגלה שוב כחביב הקהל. צילום - שלומי פינטו

מה גורם לקהל ישראלי של למעלה משמונה אלף איש לצאת מהבית ולמלא את היכל מנורה בתל אביב בהופעה של זמר ששר באיטלקית ולא מדבר כמעט מילה באנגלית ?

איך זה קורה שזמר איטלקי, שחוץ משניים שלושה להיטים, שיריו לא מושמעים בתחנות הרדיו השונות גורם לאולם ענק להפוך למועדון של שירה בציבור ?

כיצד ניתן להסביר את העובדה שמבט חטוף בקהל שמילא עד אפס מקום אתמול את היכל מנורה מוכיח שהקהל ייצג את כל מגוון הקשת של הציבור בישראל – אשכנזים, ספרדים, בני מיעוטים, עולי חבר המדינות, יוצאי אתיופיה, דתיים לאומיים וחרדים, צפונבונים תל אביביים לצד קבוצה פעילה במיוחד של קיבוצניקים מהדרום ?

איך מסבירים את התופעה שנקראת ארוס רמזוטי . וכיצד הוא הצליח במקום שכל כך הרבה אחרים נכשלו ?

ארוס רמזוטי בתל אביב. צילום שלומי פינטו
ארוס רמזוטי בתל אביב. צילום שלומי פינטו

אמש, לקראת סיום הקונצרט, גיליתי את הנוסחה – והיא באה דווקא מהצד המוסיקלי" רמזוטי מלחין שירים פשוטים פשוטים, מבנים מאד מוכרים, כאלה שבנויים לעיתים על ששה אקורדים – כאלה שגורמים למאזין הרגיל תחושה שהוא מכיר את השירים עוד מגיל הגן ולכן קל לו לזמזמם אותם ולהזדהות איתם.

ארוס רמזוטי בתל אביב. צילום שלומי פינטו
ארוס רמזוטי בתל אביב. צילום שלומי פינטו

אבל רמזוטי לא מוסיקאי רגיל – הוא גם גילה באופן מתוחכם את עיקרון המודולציה – אותו פאטנט מוסיקלי גאוני ש"שובר את השיר" ולאחריו מבצע המבצע את הקטע בחצי טון גבוה יותר. ה"טריק" המוסיקלי הזו אינו כל כך נפוץ והוא מאפשר לשבור רצף "משעמם" בשיר ולעורר עניין בלתי מודע אצל המאזין. במילים אחרות ה"תרגיל" הזה מאתגר את המוח שכן פתאום נכנס מרכיב חדש ל"רוטינה" של השיר וכאמור, רמזוטי הוא אומן המודולציה.

ארוס רמזוטי בתל אביב. צילום שלומי פינטו
ארוס רמזוטי בתל אביב. צילום שלומי פינטו

ואיך שהוא,בדרך מסתורית הוא הצליח בגדול לרכוש את ליבותיהם של מיליוני מעריצים בזכות הקול המאנפף שלו, שנשמע לעיתים כאילו שבא מגרונו של חולה אסטמה מנוזל – אבל כן, זה עובד, ובגדול.

אך יש גם, כמובן, מעבר לכך – כמו עמיתו ובן ארצו המבוגר יותר, צוקרו ZUCHERRO, רמזוטי משכיל להשקיע משאבים רבים במוסיקאים מדהימים !! (כן, לא פחות ממדהימים) שלושה נגנים גיטרה מדהימים שמעניקים סאונד מלא ועשיר עם נגינה פונקציונאלית וסולואים מהממים, נגנן סקסופון שמזכיר לא מעט בנגינתו של קלרנס קלמונט של ברוס ספרינסטין, שני קלידנים מרשימים, באסיסט שמזכיר, גם במראהו החיצוני של פינו פאלאדינו המיתולגי, שתי זמרות רקע מעולות שמקבלות, כל אחת בתורה, אפשרות שליר דואט עם ה"בוס" ו….אריק מור אחד – מתופף וירטואוז שנחשב כיום לאחד מהמתופפים הגדולים בעולם (וביקר אצלנו בעבר כשהוא מעניק כיתות אומן למוסיקאים של ארץ הקודש".

ארוס רמזוטי בתל אביב. צילום שלומי פינטו
ארוס רמזוטי בתל אביב. צילום שלומי פינטו

על אריק מור אני יכל לכתוב מאמר של 2,000 מילה, בעיקר על הטכניקה הייחודית שלו, על השליטה האבסולוטית שלו בתופים, על כך שהוא למעשה מופע קרקס של איש אחד שמלהטט בנון שלנטיות בכלי הנגינה שלו ומלרטט עם הקהל. ובקונצרט אמש הוא התגלה גם כזמר לא רע.

רמזוטי  אמש לא רק שר עם הקהל, הוא עשה איתו אהבה – הוא תקשר באופן ישיר ובלתי מתחנף עם יושבי השורות הראשונות, לא התעלם מרוכשי הכרטיסים המוזלים שהתמקמו ביציאים וגרם לכאב ראש לא מבוטל כאשר קפץ מהבמה (וכמעט שבר את הרגליים) חצה את מחסומי הביטחון והתערבב בקרב הקהל כשהוא שר ממש באוזן של יושבי האורקסטרה ונאות בחפץ לב תוך כדי שירה להצטלם סלפי עם עלמות החמד – או ליתר דיוק עם כל מי שרק רצה – וכל זה תוך כדי כך שהוא ממשיך לשיר, רחוק מאד מהמוניטורים,  מבלי לזייף אפילו תו בודד.  רמזוטי הוא בראש וראשונה אומן מבצע, אלוף בהפעלת הקהל וחיית במה מטורפת גם ברגעים בהם הוא נותר לבד עם גיטרה אקוסטית לביצוע UNPLUGGED . גם אז הוא יודע "להשתלט" על הקהל ולגרום לו לשיר במקהלה אדירה.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

 

בתחילת הקונצרט, הייתי בטוח שאנחנו נהייה עדים לרצח בזמן אמת – טכנאי המוניטור וטכנאי הבמה ביצעו שורה של פאשלות מביכות (איזה מזל שהסאונד בהיכל היה פשוט מושלם. רמזוטי שניסה לבצע סולו גיטרה קיבל מכלי הנגינה צפצופים שהזכירו את הצליל שמשעיכה מכונת החייאה כשהחולה נפטר. התקלה הזו חזרה על עצמה מספר פעמים ורמזוטי התחיל להסתובב על הבמה כמו נמר בכלוב בגן החיות הישן של תל אביב – המבטים הזועמים לעבר הטכנאים הנבוכים הפכו לריצת אמוק לכוון הקונסולה ולנזיפות באיטלקית מאד מאד מדוברת. רמזוטי גם ביטא את דעתו הנחרצת בפני אחד הקלידנים.

אבל ההטרפה של הכוכב האיטלקי הגיע לשיא כאשר גילה שאחד הטכנאים שכח לחבר את הסקסופון של הנגן המצויין שלו, והמסכן ביצע חצי סולו "על יבש". רמזוטי רץ לכוון ונידב את המיקרופון שלו לטובת מה שנשאר מהסולו.

רמזוטי רתח, למרות שאם נודה על האמת, הקהל לא ממש הרגיש או הושפע מ"הפאשלות". אני הייתי בטוח שהרומאי חם המזג יתפוס את עצמו ויירד מהבמה – אך לא כוכב כמו רמזוטי ייתן לעצמו להתבזות, להפך, הוא ניצל את הדקות של תיקון התקלה לשיר עם הגיטרה, נתקף במוטיבציית על להעניק מעצמו עוד יותר לקהל והעניק 100 אחוז לאלפים שגדשו את ההיכל.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

בדומה אומן על ברמתו, רמזוטי פירגן מאד לנגנים שלו, הציג כל אחד בנפרד והם זכו לסולו שביטא את יכולתם. בסיומו של עקב גדוש אי היה אפשר שלא לחוש שהמופע של רמזוטי היה בהחלט "אירוע, שהאיש בא לעבוד ונתן לקהל יותר מאשר תמורה מלאה לכספו – הופעה מושקעת, סאונד מעולה, מסכי וידאו ענקיים (עליהם גם הוקרנו מסרים חשובים מאד למען שמירה על איכות הסביבה – שהתקבלו בהתרגשות על ידי הקהל) הופעה שחשיבותה היא בעיקר בתובנה שלא הכל YOUTUBE, שלא הכל זה גלגל"צ ומיינסטרים, ופלייליסט, ו"צוות העורכים של התחנה", וריהנה, ומדונה וג'יילו… יש גם קהל אדיר, אמן ומסור למוסיקה טובהשאינה נמצאת ברשימות השידור של התחנות, קהל שפשוט בא להנות ממוסיקה טובה

לחצו לעיון בסיקור המופע הקודם של ארוס רמזוטי בתל אביב.

 

אדר אבישר

אדר אבישר, בן 61, מוזיקאי, יוצר, פועל בפרויקטים חוצי אוקינוסים, החל את דרכו כשדרן בתחנת הרדיו קול השלום של אייבי נתן, ניהל את מועדון הרוק בקולנוע דן, כיהן בעבר כ‎עיתונאי ועורך ב"מעריב"- כתב מיוחד למזה"ת, כתב לענייני משטרה ופלילים במחוז תל אביב ובמחוז המרכז, כתב לענייני תרבות, עורך בדסק החדשות, ‎פרשן לענייני משטרה משפט ופלילים וכותב מאמרי מערכת ופובליציסטיקה ב"דבר ראשון"‎ - ‎עיתון דבר‎, ראש אגף החדשות ברדיו תל אביב, כיהן כיועץ תקשורת ודובר של שרי ממשלה, חברי כנסת, נשיא, כיום מכהן כנציג קבילות הציבור בעיריית גבעתיים, לצד פעילותו ככותב ומבקר מוזיקה בבלוג

לקריאה נוספת

2 תגובות

  1. מאזין לשיריו המון שנים והוא פשוט מקצוען, היתה הופעה אדירה! אחד האמנים הענקיים! ישבתי באורקסטרה ונהניתי מכל רגע! הכל היה פשוט מושלם! הסאונד (למרות ההפרעות הלא ממש מורגשות בהתחלה), האווירה, המוזיקה… הכל כמו שצריך!

  2. התחברתי מאד למסר בסיום דבריך. כשמוצר כלשהו, בתוך כך מוסיקה, עובד היטב – זה לא משנה מנין מגיע או לכמה פרסום הוא זוכה.
    ובכלל, הביקורת כתובה מצוין ומחכימה.

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: