חדשות הסצנהמוזיקה על המסך

שוקי וייס: זה רק רוקנ'רול

סיפורה של תעשיית הופעות הרוק הבין-לאומיות בישראל, דרך סיפורו האישי של המפיק שוקי וייס מתועד בסרט הדוקומנטרי "זה רק רוק'נרול"  העוקב אחר פעילותו של המפיק האחראי לכמה מההופעות היותר חשובות של אמנים מחו"ל בישראל. הסרט שנוצר בידי אמיר פיינגולד יוקרן ביום רביעי, 17 באפריל, בשעה 21:00 בערוץ הטלוויזיה כאן 11 ובדיגיטל.  

שוקי וייס במשרדו. צילום יח"צ

לפני מספר חודשים הגיעה אלי פניה לאתר חומרי ארכיון להפקת דוקו המבקשת לספר את סיפורו של שוקי ויס, המפיק הכי חשוב בסצנת המופעים של אמני חו"ל בארץ מאז שנות השמונים. אמרתי כי מעבר למספר שיחות חולין שניהלנו ליד החפ"ק המשטרתי בעת שהייתי חלק מכח האבטחה באירועים שהוא הפיק אני עסקתי בתיעוד ההופעות עצמן ופחות את מי שעומד מאחוריהן, למפיקי הסרט גם זה היה טוב…

אחת התובנות שנותרו בזכרוני מהשיחות עם שוקי וייס בעקבות הופעה האחרונה של מדונה בישראל ונסבה על נושא הבוקינג הבינלאומי הייתה כי על פי דרכו מדובר בתחום המצריך לימוד של מספר שנים עד כדי הקניית תואר אקדמאי כדי להבין איך העסק הזה הולך, איך הופעות נסגרות שנתיים לפני ההכרזה על האירוע וכי האמן הוא רק בורג אחד קטן במערכת ענקית שתלויה באלפי גורמים ומשתנים.

רמי פורטיס, נכס מקומי של שוקי וייס. צילום יובל אראל

כעת אפשר להכריז כי הסרט שעוקב אחרי שוקי ווייס יוצא להקרנה – "זה רק רוקנרול" – סרטו התיעודי של אמיר פיינגולד , הסרט מספר על תעשיית ההופעות הבינלאומיות בישראל משנות ה80 עד היום, הקושי הלוגיסטי, הביטחוני ופוליטי בהבאת הופעות, הסרט מסופר דרך סיפורו האישי של שוקי וייס שמתחיל בחנות התקליטים "מסדה" שבה עבד בצעירותו, עובר בקולנוע "דן" המיתולוגי ומסתיים בהופעות הרוק הגדולות בפארק הירקון.

יובל ושלומי, משינה, נכס מקומי של שוקי. צילום יובל אראל
יובל ושלומי, משינה, נכס מקומי של שוקי. צילום יובל אראל

מי שהביא לארץ את דיוויד בואי, הרולינג סטונז, הפיקסיז, ניק קייב ואפילו את רוג'ר ווטרס – לפני שהיה לאחד מראשי החרם נגד ישראל,  ספג ביטולי הופעות של אומנים  על רקע המצב הביטחוני בשווי מיליוני דולרים ולמרות כל זאת לא התייאש, הוא גם האיש שיצר את קולנוע "דן", הפך את ישראל לגורם חשוב בסצנת ה"ניו וייב" העולמית ונתן במה לגיבורי רוק מקומיים בראשית דרכם, ביניהם רמי פורטיס ומשינה.

כריס קורנל, אורח כבוד אצל שוקי וייס. צילום: יובל אראל
כריס קורנל, אורח כבוד אצל שוקי וייס. צילום: יובל אראל

בד בבד מתוארת בסרט התמודדותו של וייס עם מפח הנפש וההפסדים הכלכליים המתלווים לעיסוק באומנים מהשורה הראשונה במדינה הסובלת מאי-יציבות ביטחונית. דרך סיפורו האישי של וייס, העובד בתחום 35 שנה ומונע מתוך ציונות ותשוקה אמיתית למוסיקה, מובא סיפורה של תעשיית הופעות הרוק הבין-לאומיות בישראל.

צ'ילי פפרז, אחת המטורפות של שוקי וייס. צילום יובל אראל

בין המשתתפים בסרט תמצאו את שוקי וייס, רמי פורטיס, דיוויד ברוזה, יובל בנאי, שלומי ברכה, מנחם גרנית, יואב קוטנר, חיים סלוצקי, גד אורון, מירון רכטמן ועוד…

הצצה לרגעים מתוך הסרט התיעודי

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

תגובה אחת

  1. ישבנו הערב וצפינו מרותקים בעלי ואני בדוקו בכאן 11. התרגשנו עד דמעות. לפני הכסף (שלא פעם כרוך בהפסדים), לפני הכל – להבנתנו, בראש וראשונה, זה בא מציונות לשמה. פטריוטיות צרופה – שאולי מתחילה באמא טובת הלב שלך, ניצולת שואה אשר בהגיעה לכאן עסקה בנתינה לאחר ובלילות זעקה בשנתה. נוגעת ללב. לעמוד אל מול כל הקשיים, הבירוקרטיה, המתח והאכזבות וההשקעה האין סופית – כמו למשל לבחור מקום מתאים להופעה -כרם-שלום, סמל לדו-קיום, בשאיפה שזה מה שיביא קהל של 2 העמים שחיים כאן – לקצור לשם כך שדה חומוס! למכור אותו ולשלם לבעלים, והארכיאולוגים שישר קופצים ומשרד הבריאות, לשתול חיטה כדי שיצמח "דשא" שיהיה נעים לעמוד שם. רק לחשוב על העלויות המטורפות והלוגיסטיקה הגאונית (לא פחות!), מלאכת מחשבת! והכל הכל מאהבת הארץ ואהבת האדם (שראית אצל אמא), על מנת שאוהבי מוזיקה בארץ יחוו ויגשימו חלום. זכיתי, כך גם ילדיי, להיות בכמה מההופעות הגדולות שטרחת להביא. אשרינו.
    שוקי וייס, אתה איש יקר. גדול מהחיים!

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: