סיקור הופעות

דניאל זמיר חוזר לשורשים

אמש חגג דניאל זמיר, המוזיקאי ונגן הסקסופון הבינלאומי, את השקת אלבומו החדש, ה- 13 במספר, כולו שירים, לראשונה על טהרת השפה העברית "אליי", במופע שהתקיים במועדון זאפה בתל אביב. השדרן והעורך המוזיקלי המיתולוגי טוני פיין נכח במופע וחזר עם המראות והקולות.

דניאל שהחל את פעילותו בתחום המוזיקה משחר נעוריו, התמחה בלימודיו באוניברסיטת "ניו סקול" בניו יורק והקים את ההרכב "Satlah" עימו חרש את העולם שתי וערב, עד שחזר לישראל והקים הרכב חדש בטייטל "עד מתי?" עימו חרש חריש עמוק אך מקומי ברחבי ישראל.

לפני כעשור החליט על חזרה מוחלטת לישראל ויצר לצד תקליטים רבים שזכו להוקרה והערכה, שיתופי פעולה עם שורה ארוכה של אמנים ומוזיקאים ישראלים מוערכים ביניהם מצויים שולי רנד, רמי קליינשטיין, מאיר בנאי המנוח, אסף אמדורסקי . שלמה גרוניך, ערן צור, שלומי שבן, יונתן רזאל, ברי סחרוף, יוני רכטר, שי גבסו, ארז לב ארי, אריאל זילבר, קובי אוז, מיכה שטרית, שם טוב לוי ועוד…

כאמור אמש חגג דניאל את השקת אלבומו "אליי" וגם יציאתו של קליפ לשיר "מודה אני" מתוכו. לצד הרכב הנגנים שכלל את גדי שטרן בפסנתר, דוד מיכאלי בקונטרבס, ניצן בר בגיטרה ומתן אסייג על התופים אירח דניאל את נגן הפסנתר מפולין לשק מוז'דז'ר ( Leszek Możdżer) בפסנתר  ואת זוהר פרסקו בכלי הקשה.

במהלך המופע ריפרף דניאל בין שירים מתוך האלבום לצד קטעי ג'אז "קלאסיים" אינסטרומנטליים כשהוא משלב בין העולמות המוזיקליים בהם הוא מתקיים.

כך מספר דניאל, שהוא יהודי מאמין, על השיר ששוחרר עם וידאו קליפ – "את השיר "מודה אני" חלמתי בליל פסח, כלומר אחרי ליל הסדר, כמובן שזה חג אז אסור לכתוב או להקליט, וכמובן כל המנגינות הנפלאות של כל התפילות הארוכות. המזל היה שאת המילים "מודה אני לפניך מלך חי וקיים שהחזרת בי נשמתי בחמלה רבה אמונתך" כבר הכרתי שנים רבות, זכיתי שאלה המילים הראשונות שאני אומר בכל בוקר כשאני מתעורר כבר כמה וכמה שנים ב"ה. אז נשאר לזכור את המנגינה. זה ממש לא היה קל, אפילו מלחיץ, לדעתי גם שכחתי אותה באיזשהו שלב ואז התחננתי על נפשי להשם יתברך שיחזיר, והרפיתי. ואז כמובן שהיא חזרה ב"ה. ההודיה, ההכרה בזה ש"אני" לא בעל הבית כאן אלא הוא, זהו מרכז התודעה היהודי, ולכן זה הדבר הראשון שיהודי אומר או עושה כשהוא קם בבוקר. אמירת "מודה אני" נעשית לפני נטילת ידיים של בוקר הבאה לטהר טומאות שונות ממצב השינה. ואולם ההודיה היהודית היא ממקום כה עמוק שאי אפשר לטמא אותה. היא חזקה יותר מכל החושך שמסביבה."

לחצו לצפייה בגלריית התמונות המלאה שטוני פיין צילם

וידאו

טוני פיין

אנטוני "טוני" פָיין היה עורך מוזיקלי, מפיק תוכניות רדיו ושדרן רדיו ישראלי ב"קול ישראל" במשך ארבעים שנה. ערך והפיק תוכניות מוזיקה רבות ברשת ג', ובהמשך מונה לעורך האחראי של התחנה. מ-1978 עד 1995 היה העורך והמפיק של תוכנית הרדיו הפופולרית "חדש, חדיש ומחודש", בהגשת שוש עטרי, מ-2009 החל לערוך ולהגיש תוכנית רדיו יומית לצד עופר נחשון, "באוויר", בה מושמעים שירים ישראלים חדשים ומתארחים אישים שונים באולפן. לאחר מכן ערך פיין את התוכנית, שהגישה רויטל עמית. פרש בשנת 2016 ומאז הוא פעיל במסגרת הבלוג.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: