חדשות הסצנה

מקודשת – הלהבה של ליבת האקסטזה

בעוד ימים ספורים יחל חלקה המוסיקלי של עונת 2018 בפסטיבל מקודשת, זו השנה השמינית לפסטיבל . כמי שליווה ומלווה בשנים האחרונות את הפעילות הזו המכנסת מחד קהל רב ומגוון הצמא ושוקק לצלילים שירגשוהו עד עמקי נשמתו וירטיטו במקביל את הפיזיות של גופו בגרוב חוצה עולמות, אמונות ומסגרות, ומאידך מביאה, מעמידה ומושיבה ממול שורה ארוכה, אקלקטית ובלתי שגרתית של יוצרים, מוזיקאים, נגנים, זמרים, פייטני נשמה מכל האמונות המגישים לבד או יחדיו בשלל שילובים מדהימים את הרגעים הללו שהופכים לערב אחד ואף מעבר לכך את ירושלים לטבורו של עולם מכל זוית ובכל רגע קסום, אני מבקש להפנות את תשומת ליבכם, אתם ואתן, אלו שעדיין תוהים ומתלבטים היכן להניח את האצבע בשלל האירועים הפרושים בתוכנייה, בואו עמי ונצא למסע של גרוב אקלקטי סוחף נשמות ושרירים שזיכרון חווייתם ישאר צרוב בתודעה שלכם לשנים רבות. כך אני חשתי בכמה מהאירועים וכך אני צופה שיתרחש באירועים הצפויים בימים הקרובים.

אז כמי שחי, חש, נושם ודבק בחוויה העילאית הזו שאין כמותה באף פסטיבל כזה או אחר בארץ, אצבעותי מונחות ממש ברגע זה על שני תאריכים ושני אירועים משולבים ייחודיים מנוגדים אך כאלו שיטבעו את חותם נשמתם בתודעה שלכם.

שני האירועים יתרחשו בזמנים שונים אך באותו מקום ומתחם, מבנה המצודה המוכרת בשם מגדל דוד, מתחם עתיק יומין, רב שכבות הצורבות דורות על גבי דורות בחייה המפוארים של המורשת בעיר הכי קדושה לעם היהודי ולאמונות הגדולות בעולם כנצרות, אסלם ובכלל.

האירוע הראשון מקבל את הטייטל "שומרי האש" ובו יטלו חלק קבוצות מוזיקליות ואמנותיות של יוצרים ומבצעים במעין שילוב נפרד ויחדיו מהעולם הרחב, החל מקוריאה שבמזרח הרחוק – Jeong Ga Ak Hoe  הכוללת חמש בנות המבצעות יצירות מוזיקליות מתוך מסורת עתיקות של אמונה עממית ההופכת לטראנס רפטטבי עמוק ושורשי בבסיסו, דרך הפן היהודי עם אנסמבל הפיוט הישראלי שנותן פרשנות כפיים ריטואלית ליסודות שבאמונה והפיוט היהודי המזרחי, דרך הפסיכדליה המדהימה המגיעה מחצי האי הטורקי עם ההרכב שכבר ביקר בישראל  BaBa ZuLa ולקינוח בן זמננו טראנס גולגלותי אלקטרוני עכשווי עם החברים מהלייבל גרזן הלו הם  Red Axes  אשר יארחו את Yakomin המגיע מחוף השנהב, וואו, אילו חיבורים מטורפים יש כאן…

מדובר בערב בו תהפוך מצודת המגדל של דוד המלך למתחם שבטי יוקד שיגדיר את האמת והמהות של מוסיקה מקודשת. אני ממליץ להגיע עם בגדים נוחים ואורירייים, לא צריך של או סוודר, נעליי ריקוד נוחות והרבה מצב רוח משוחרר, תנו בבירה או בצ'ייסר בדוכן השתיה שבמתחם ותעופו עם הצלילים, עמוק עמוק בלילה כשהכל יסתיים והאדרנלין יבקש לשקוע חזרה בכלי הדם שבגופכם אל תשכחו לומר בלב תודה לבלוג של יובל אראל על ההמלצה.

כאן לינק לכרטיסים ולמידע נוסף אודות האירוע

טעימות

 

המלצה נוספת שלי מתוך שלל אירועי הפסטיבל היא חגיגת צהרי שישי, אף הוא אירוע מוסיקלי במתחם מצודת מגדל דוד, הפעם אני רוצה להמליץ לכם על גרוב יהודי מזרחי אוריינטלי צפון אפריקאי עם שבבי תימניות ויידישייט.

מדובר באירוע שיהפוך תוך רגעים ספורים החל מתחילתו לחוויה קצבית וסוחפת, מעין קבלת שבת פסיכית לחלוטין של מאווהלים וכפיים ומקצבים ורינונים וענטוזים ויללות שמחה ואושר.

האירוע יחל עם זו שהייתה שרה בחצר המלך במרוקו – ריימונד אבקסיס אשר תלווה על ידי ״האירופאים״ הרכב שישייה של אייל תלמודי שמחזיקה באמתחתה עיבודים חדשים צבעוניים כפסטל נוצץ לשירים של ריימונד והמולדת שבהרי האטלס בטיסה טראנס יבשתית היישר אל עולמות הפאנק והג׳אז והמקצבים האפריקאיים. המשכה של ההילולה תגיע כאשר אחיו של אייל תלמודי, אסף המוביל את ההרכב מתנגדי הקליד יגישו מה שקרוי סוויטת פרוג-מזרח-תיכוני מספר 1 במופע בכורה עולמי. אני לא יודע מה תלמודי הזה והמתנגדים שאבו אל גופם אך זו ההצהרה שהם מבקשים לצרף לקראת ההופעה – "הקלידים החשמליים במזרח התיכון הם מין פולש. כמו ארנבים באוסטרליה, או מדוזות בחוף פרישמן. הם לא יצורים ילידיים, הם לא מכאן, ואין להם טורפים טבעיים. הם גם סתגלניים מאד. להבדיל מהגיטרות, למשל, לקלידים החשמליים אין בעיה לסגל כיוונים מיקרו-טונאליים ולנגן מקאמים. הם יעשו מה שצריך כדי להשתלב במרחב, ינגנו חתונות או הופעות אצטדיונים באותה נשימה, וינסו לעשות בדיוק מה שעשו היהודים, הרומאים, הביזנטים, הטורקים והפלסטינים בירושלים: לשרוד עוד קצת. האם הפלסטיות הזו היא האויב של המורשת המוסיקלית המזרח תיכונית או המושיעה הגדולה שלה? נגני קלידים וירטואוזים, יהודים וערבים, בליווי להקת על של מוסיקאים מהרוק והמוסיקה האתנית הישראלית, יבצעו יצירה חדשה של אסף תלמודי בניסיון לסבך עוד יותר את השאלה". אתם הבנתם? הולך להיות פסיכי ברמות. וזה לא הסוף כי הקינוח התימנו גרוב יגיע ממש לפנמי שהשבת תרצה לכסות את הרי ירושלים – שי צברי ונבחרת הגרוב של המזרח התיכון יגישו מופע חגיגי, מרים ומלא אנרגיה, ואצל צברי כמו שאתם לבטח יודעים ומכירים – אתם, הקהל, חלק מהחוויה, הריקוד והשירה.

כאן לינק לכרטיסים ולמידע נוסף אודות האירוע

טעימות

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: