חדשות הסצנה

שלושים שנה לסיפורים מהקופסא

מחר יחגוג רמי פורטיס את יום הולדתו ה- 64. בעוד חודשיים, בתאריך 6 בספטמבר, הוא יחגוג ציון שלושים שנה מאז השקת אלבומו המופתי "סיפורים מהקופסא" בהופעה שתתקיים במועדון בארבי בתל אביב, זו הזדמנות מצויינת להעיף מבט לאחור.  

רמי פורטיס. צילום: יובל אראל

לפני מספר שנים נטלתי חלק כאחד הכותבים בפרוייקט שערך העיתונאי ומבקר המוסיקה אסף נבו, אז בתפקיד עורך מדור המוסיקה של אתר "מאקו" מבית קשת וכיום כתב מוזיקה בכיר במערכת "ישראל היום". המשימה שלקחתי על עצמי הייתה להביא את הסיפור של רמי פורטיס, מוזיקאי, יוצר, מבצע ומתווה דרך בסצנת המוזיקה בטייטל "אתה רוקר חיי".

הכתבה דאז, עסקה בסיפור האישי שלי אל מול דמותו ואישיותו הפרטית והציבורית של רמי פורטיס ובין היתר נגעתי בה באלבומו מתווה הדרך – "סיפורים מהקופסא", כך כתבתי אז ושם על האלבום – "…בשנת 1988 הציב רמי פורטיס דגל בנקודת מפנה נוספת ברוק הישראלי, כאשר השיק את אלבומו "סיפורים מהקופסא". פורטיס שכבר טעם את טעמו של העולם המוזיקלי שמעבר לים "במסגרת מינימל קומפקט", חזר לישראל עם תובנות מוזיקליות מתקדמות, ובשפת האם שלו, בהפקה מוזיקלית מצויינת של חברו הטוב ברי סחרוף, הוציא תקליט מופת. עד אז לא נוצרה ברוק השוליים בארץ שלמות שכזו, בשילוב של תמלילים ומלודיות. "סיפורים" הראה את הדרך למוזיקאים ישראליים שביקשו ליצור ולהתקדם לעבר הגלובל, בתפנית של 180 מעלות ממה שנעשה בארץ. עד היום משמש האלבום קו מנחה לאיך ליצור מוזיקה שתדבר בעת ובעונה אחת בעברית ובעולמית. רכשתי אותו אז בגרסתו הכי נדירה – קלטת אאודיו. רק שנים מאוחר יותר הודפס האלבום בנוסף לגרסת הוויניל גם בפורמט של תקליטור.

 

מנקודת מבט היסטורית ראוי לציין את העובדות הבאות – חורף 87. להקת "מינימל קומפקט" שפעלה באירופה התפרקה. רמי פורטיס וברי סחרוף המשיכו ליצור יחד ולא ידעו לאן פניהם מועדות. "הקופסא" של "סיפורים מהקופסא" היא לא אחרת מקופסת הטלוויזיה, שריצדה ברקע בזמן שפורטיס וסחרוף היו מבלים יחדיו, משתעשעים עם גיטרות וכתיבת שירים מול המסך, בו היו מופיעות כותרות על האינתיפאדה הראשונה בישראל, בחדשות הטלוויזיה הבלגית. במקביל, באותה העת, ממזרח לבריסל, החלו לנשב רוחות של דמוקרטיה בעיר ברלין הקרובה לליבם, בה בילו תקופה עם הרכבם הקודם, על אף שחומתה עדיין לא נפלה.

בין בריסל, בה גרו הצמד, לברלין, תל אביב וחברון, נוצר האלבום "סיפורים מהקופסא". בניחוח אייטיזי אירופאי מנוכר, בהשפעת תחושת זרות מתגברת, המרחק והקרבה לארץ, ורעידת אדמה רגשית של עולם קומוניסטי מתפורר במרכז אירופה, ניתן לשמוע את רוח התקופה שחלחלה אל שיריו של פורטיס, השירים הראשונים שכתב בעברית זה עשר שנים. האלבום זכה להצלחה רבה בארץ, מייסד את שותפותם של פורטיס וסחרוף לשנים שיבואו, והנגיש את הצלילים האלטרנטיביים של גיטרת הקורוס, הביט האלקטרוני הקר ואסתטיקת הפוסט פאנק לקהלים מקומיים רחבים דרך שורה של להיטי רדיו מעקמי ז'אנר.

כעת, לצד חגיגות יום ההולדת האישי של רמי פורטיס (64!!!) שיצויין במופע שיתקיים בליל שישי הקרוב 6 ביולי לקראת חצות במועדון בארבי (נותרו ממש מעט כרטיסים הבוקר) מתוכננות החגיגות לציון  30 שנה לאלבום עמוס הלהיטים והכה חשוב הזה אשר יתקיימו בתאריך  6 בספטמבר במועדון בארבי, מועדון הבית של רמי פורטיס, במהלכן יבוצע האלבום מתחילתו ועד סופו כאשר לצידו של רמי פורטיס על הבמה ינגנו חברי ההרכב המלווה – ג׳ו נווה בגיטרות וסינת׳, גיא פורטיס בגיטרות, גיל סמטנה בגיטרת בס, דני עבר הדני בקלידים ושירות, נעה אילי בצ׳לו ושירות, איתן רז על התופים. כאן כרטיסים.

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

תגובה אחת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: