חדשות הסצנה

פסטיבל "זמן פיוט" השמיני בתל אביב

בין התאריכים 14-22 בפברואר יתקיים בפעם השמינית פסטיבל "זמן פיוט" בתל-אביב בהשתתפותם של עמיר בניון ואחיו אבי, חנן בן ארי ואביו הרצל, A-WA,  אתי אנקרי, משפחת אלייב, האחים תלמודי, יאיר הראל ואנסמבל הזמנה לפיוט ועוד. כל הפרטים. 

פסטיבל זמן פיוט, פסטיבל יחיד מסוגו בעיר ת"א שמוקדש לתרבות היהודית, הגיע לשנתו ה-8 והפך לחלק בלתי נפרד מהמפה התרבותית בתל אביב. עם הפקות מקור ייחודיות והרכב אמנים משובח, הפסטיבל מצליח למשוך אליו קהלים מגוונים ולבסס לעצמו קהל נאמן שפוקד אותו מדי שנה.

הפסטיבל אותו יזם ומפיק מרכז ברודט לתרבות יהודית של עיריית ת"א-יפו, מעמיד במרכזו טקסטים עתיקים ומפיח בהם חיים חדשים באמצעות שילובים בלתי שגרתיים, עיבודים חדשניים ומנעד אמנים מגוון גילאית וסגנונית, המייצגים מסורות שונות בקרב תפוצות ישראל.

המופעים המרכזיים של הפסטיבל הפכו לשם דבר לאורך השנים ואירחו רשימת "שחקנים" מהשורה הראשונה של מפת המוסיקה בישראל על גווניה השונים, ביניהם : ברי סחרוף, מירי מסיקה, דקלה, שלומי שבן, יונתן רזאל, קובי אפללו לצד רביד כחלני, אסתר רדא, שי צברי, מארק אליהו ועוד. המופעים הללו יוצרים חיבורים בין רוק, מוסיקת עולם, שירה דתית, פופ, אינדי, ג'אז וצבעים שונים שמביאים איתם האמנים השונים ומצליחים לחדש ולסקרן גם בתוך המסגרת המוכרת של עולם הפיוט.

השנה, מעמיד הפסטיבל במרכזו את הפיוט בתוך המשפחה. המשפחה היא יחידת הבסיס שבה צומחת מסורת הפיוט והפסטיבל מנסה לבחון את האופן שבו המסורת הזו מועברת מדור לדור וכיצד היא מתפרשת בקרב בני משפחה שונים שגדלו על ברכי אותה המסורת ובקרב משפחות שונות.

פירוט המופעים : 

המופע המרכזי (הפקת מקור לפסטיבל "זמן פיוט")

פיוט משפחתי – "קולו של הבית"- משפחות שרות ומנגנות פיוט. בהשתתפות: חנן בן ארי ואביו הרצל, עמיר בניון ואחיו אבי, A-WA (האחיות חיים), משפחת אלייב, אסף ואיל תלמודי

סביב שולחן השבת, באירועים משפחתיים, בבית הכנסת ובחגים השונים, נמצא את הפיוט כגשר המחבר בין בני המשפחה ואוצר בתוכו יופי וידע שעוברים בשרשרת הדורות. לא פלא אם כן שעבור רבים, צלילי הפיוטים והתפילות של העדות השונות הם קולו של הבית- צלילים המעירים בהם רגשות וזיכרונות משמחים ומהווים פסקול חיים.

בערב מיוחד לכבוד פסטיבל זמן פיוט בתל אביב, ייפגשו על הבמה אמנים ובני משפחתם והרכבים מוזיקליים המונים בני משפחה שונים ויציגו את הפיוט והניגון כפי שלמדו אותו בביתם ואת השפעתו על יצירתם האישית. הפקה מוזיקלית: אביב בכר/ ניהול אמנותי והפקה: נענע דיסק

אולם אסיה, מוזיאון ת"א לאמנות

יום חמישי, ז' באדר, 22/2/18 בשעה 21:00
כרטיסים במחיר 110 ₪/ 79 ₪ לחברי דיגיתל בטל' 03-6954522 ובאתר https://tickchak.co.il/home/203

 

אתי אנקרי – במופע בין דורי "יא אמנא" (מופע לנשים)

"יא אמנא" הוא שם האלבום החדש של אתי אנקרי, הוא האלבום הטוניסאי, המסכם חמש שנות מסע שלה אל שירת הנשים הטוניסאיות. שירה זו שנמסרה כמו תורה שבע"פ מדור לדור ושימרה מסורת צלילית, מקצבית ורעיונית. המשך תור הזהב של האישה העברייה – שירה שעברה ועוברת מאם לבת במשך מאות שנים.  אחרי מחקר ממושך הקליטה אנקרי את השירים כשהיא משלבת את הניגון והמקצב הטוניסאי המסורתי עם  הסולם המערבי מודרני.

אנקרי עצמה היא חוליה בשרשרת נשים שרות, את השירים שמעה לראשונה מסבתה מַמַה זֵהְיְרַה ובהמשך מאמה. במופע ממשיכה אנקרי את המסורת ותארח את בתה מעיין, הדור הבא למסירת שירה זו, ואת בנה מיכאל, שילווה אותן בפסנתר.  בין השירים במופע "ברוך הבא בשבת" ו"שרה בת אשר" (אשר מתנגנים כבר בתחנות הרדיו) ובנוסף שירים מאלבומים נוספים שלה, ביניהם שירת רבי יהודה הלוי, הניגון שלך ועוד.

משתתפים: מיכאל ליניק-פסנתר וסינטיסייזר/ מעיין ליניק- שירה וכלי הקשה / עינת הראל- תופים /שרון אביבי – עוד

אודיטוריום מרכז ברודט

יום חמישי, 15/2/18 בשעה 21:00

כרטיסים במחיר 80 ₪/ 65 ₪ לחברי דיגיתל בטל' 03-6954522 ובאתר https://tickchak.co.il/home/203

 

"בואו לגני"- מופע פיוט לכל המשפחה עם אנסמבל 'הזמנה לפיוט'

מזה 2000 שנה מלווים הפיוטים -המילים והניגונים את החיים היהודיים ברחבי העולם, ברגעים של שמחה, געגוע, כאב ותקווה. אנסמבל 'הזמנה לפיוט', מגיע לפסטיבל זמן פיוט למופע מיוחד המציג מעגל של פיוטים ממגוון קהילות ישראל ומזמין את כל המשפחה לקחת חלק בחוויית השירה.

המופע נולד במסגרת התוכנית "בואו לגני" המתקיימת בשנים האחרונות ברחבי הארץ  בה פוגשים עשרות ילדי גני חובה וטרום חובה את הפיוטים, הניגונים וכלי הנגינה.

בהשתתפות:

יאיר הראל – שירה, כלי הקשה /אורי קרויזר – שירה והנחיה/  עדי ארנון – שירה / ניצן פרי –  גיטרות, שירה/ אליהו דגמי – גיטרה, עוד, סאז ושירה/  גרגי ברצה – כלי נשיפה/ לב אלמן – כלי הקשה

ניהול מוסיקלי: יאיר הראל וניצן פרי

לילדים מגיל 4 

אודיטוריום מרכז ברודט

יום רביעי, כ"ט בשבט, 14/2/18 בשעה 18:00

כרטיסים במחיר 35 ₪/ 20 ₪ לחברי דיגיתל בטל' 03-6954522 ובאתר https://tickchak.co.il/home/203

 

"פני שבת נקבלה" – קבלת שבת קהילתית עם פיוטים מקהילות ספרד ואשכנז

רגע לפני שבת מתכנסים למעגל שירה מרגש ולחוויה משותפת של חיבור לנשמה. נצא למסע משותף בזמן ובמרחב, עם פיוטים שנכתבו והולחנו לפני מאות שנים ועד פיוטים שנכתבו או הולחנו בעשורים האחרונים, מהפיוט "לכה דודי" שכתב רבי שלמה הלוי אלקבץ בלחן ספרדי מיהדות בולגריה ועד ל"שלום עליכם" בלחן המוכר מיהדות אשכנז בארה"ב. בהנחיית מוזיקאים ומובילי מעגלי שירה מקודשת מבית "נתעגלה". 

רחבת מרכז ברודט

יום ששי, ח' באדר, 23/2/18 בשעה 14:00

הכניסה חופשית

 

הצצה לפסטיבל בשנים הקודמות, ארכיון הבלוג:

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: