חדשות הסצנה

פסטיבל הפיוט 2017 בבית אבי חי

פסטיבל הפיוט העשירי, חוגג יצירה מקומית חדשה בתחום הפיוט. קול אומנותי – מקומי, ייחודי וחוצה גבולות שנולד כאן בדור האחרון ומבקש להעמיק שורשים ולעוף חופשי, לפתוח צינורות וערוצים בשפה העברית, במוזיקה, במסורת, בתפילה, בזהות ובתרבות הישראלית, כל הפרטים, זמנים, כרטיסים.

 

זו השנה העשירית שהפסטיבל מתקיים במסגרת הפעילות של בית אבי חי בירושלים (אין קשר לפסטיבל הפיוט של מרכז ברודט בתל אביב המתקיים בימי החורף בדרך כלל). השנה בין התאריכים 24 עד 28 בספטמבר, יתמקדו מופעי הפסטיבל ביצירה מקורית בהלחנה, בכתיבה, בעיבוד ובביצוע ויביאו אל הבמה את מיטב האמנים הישראלים שהתעמקו בעשור האחרון ביצירה חדשה, בהתכתבות עם עולם הפיוט והמוזיקה המסורתית ובהשראתם.

מילה ויותר אודות הפסטיבל

פסטיבל הפיוט הוא אירוע רבגוני שנועד לתת במה לשלל זרמיו של עולם הפיוט, ובה בעת להעשיר אותם ולהעמיקם. שאיפתו המרכזית של הפסטיבל היא לתרום להתחדשותה של השפה האמנותית, התרבותית והרוחנית הייחודית לעולם הפיוט, המבוססת על מסורות עתיקות עממיות וקלאסיות בצד חדשנות ויצירתיות הרוחשות בה תמיד. הפסטיבל מבקש למצב את עצמו כבמה מרכזית לענף הפיוט בימינו מתוך הקפדה על רמה אמנותית גבוהה ביותר וחשיפה רחבה למבחר קהלי יעד ואמצעי תקשורת העוסקים בתרבות היהודית והישראלית.

הפסטיבל משמש מסגרת בה מתקיים דיון מפרה בין התרבות העכשווית ובין התרבות המסורתית, בין תרבויות שונות המתקיימות זו בצד זו בחברה הישראלית והיהודית, בין אמנים בני דורות שונים, ובין שפע של קהילות ברחבי העולם.

השנה נפתח הפסטיבל באירוע מחווה ליוצרים עצמאים "אקום לשורר" – אינדי פיוט, שילוב של לחנים ועיבודים מקורים לפיוטים קלאסיים עם המוזיקאים טליה אליאב, שלום גד, נעמי חשמונאי, יהוא ירון, שני פלג, שירה ז' כרמל, יונתן רוזן.

המופע החותם של הפסטיבל יארח את רביד כחלני יחד עם עומר אביטל (ראיתי את השניים בביתה אופרה בתל אביב ואני ממליץ בכל לב על המופע המשותף, זו נגיעה אמיתית בקדושה מוסיקלית!!!) במופע "הלל חדש" השניים מלחינים ומגישים את תפילת ההלל השלם.

הסתקרנתם\ן? אז לחצו לצפייה במופעים המתוכננים ורכישת כרטיסים.

על מי ומה וטעימות של צלילים ומראות, כאן בפליי ליסט

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: