סיקור הופעות

מבט של דיווה

מופע השקת אלבומה השני של אסתר רדא, "Different Eyes" במועדון בארבי, רביעי, 23.08.2017, אורחים – שוזין, גלעד כהנא ולוסיל קרו. נכח תיעד ומדווח – יובל אראל, וידאו – אדוה אראל.

אסתר רדא, Different Eyes, בארבי. צילום: יובל אראל

מקום וזמן, המקום אותו מקום, הזמן שונה, ארבע וחצי שנים עברו מאז נחשפתי לראשונה לשירתה וקולה של אסתר רדא, אז, מופע השקת אלבום להרכב האתיו רגאיי זבולון דאב סיסטם, אסתר התארחה במופע לצד של אורחים נוספים.

מאותם מופע סימנתי אותה כזמרת נשמה מרגשת ואמתית המחזירה אותי אחורה למאה שעברה לימי הזוהר של מוסיקת הנשמה השחורה מהחוף המזרחי של ארצות הברית, לזמרות עם הקול העמוק והגרוני, עם הגרוב והמקצבים המלווים בחטיבות הנשיפה המקפיצות.

המשכתי לעקוב די בהתמדה אחר הופעותיה עד שבשלב מסוים היא פרשה כנפיים אל העולם הגדול, השיקה אלבום ראשון במתכונת EP ולאחריו  השיקה את אלבום הבכורה הנושא בפשטות את שמה. ההצלחה של אסתר רדא הפכה אותה למוזיקאית, זמרת בינלאומית בכל מובן ובכל אספקט, זה היה מאוד נחמד לשמוע מעת לעת על ההצלחות וההישגים שלה ברחבי העולם, ובחודשים האחרונים לפגוש בה מעל המרקע כמעט מידי ערב כמנחה בתוכנית התרבות של הערוץ הראשון המתחדש.

כעת היא השיקה אלבום חדש, השני, העונה לשם "Different Eyes" כשמו של שיר הנושא, המצוי באלבום לצד עוד מניין שירים שאת כולם אסתר רדא כתבה והלחינה,למעט השיר "Lady Hustler" שהולחן בידי שוזין (יוני לוין\עוזי נבון\4321) שאף הפיק את האלבום כולו, והשיר הפותח את האלבום "My mind" שהולחן בידי אייל גלס. ההאזנה לאלבום מגלה כי אסתר רדא שינתה פאזה מסוימת בסגנונה המוזיקלי, חלק גדול מכך בזכות ההפקה המוסיקלית של שוזין שהובילה את העטיפה המוסיקלית ממחוזות האתיו ג'אז, הרגאיי והגרוב האתני היישר לשנת 2017 עם ביט עכשווי מלא גרוב  שמטמיע השפעות עכשוויות מהצליל השחור העולמי הניזון בעיקר מסוגת ריתם נ' בלוז בפרשנות התואמת לקולה עשיר הרבדים והעומק של אסתר, קראו לכך יישור קו עם הדיוות הגדולות של היום בפופ, קראו למהפך אמריקניזציה, אני קורא לכך שינוי בטעמים, איכות, נכונות ותובנה מוזיקלית, זרימה עם החיים. התמלילים של אסתר באים מבפנים, והם לא ניתנים לשינויים.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

אז מה היה לנו אמש?

מועדון בארבי היה מלא, אמנם לא במושגים של סולד אאוט (לקח זמן רב עד שהאגף הצמוד נפתח בהסרת הוילון) אך הקהל שמילא את האולם, הרחבה והמרפסות היה חם ולוהט לחוות את המופע, בשעה עשר, אסתר המלווה בהרכב נגנים הכולל את גיא סטריער בגיטרות, שני שביט בגיטרת בס וכלי הקשה, דן מאיו על התופים, לצידם חטיבת כלי הנשיפה עם גל דהן ומעיין מילוא, ליאור רומנו על הקלידים לקחה את הקהל יחד עימה למסע מוסיקלי הנע בין שירי האלבום החדש (שישה שירים מתוכו), להיטי הענק מאלבומה הראשון, אירוח של גלעד כהנא שפצח בספוקן וורד רפטטיבי האופייני לו כל כך, אירוח של שוז שאף הצליח להשחיל קטע מהרכבו הכמעט מיתולוגי 4321 ולקח את אסתר גם לביצוע מחווה לרדיוהד שביקרו כאן בפארק לא מזמן ומשם לקינוח עם החברים מההרכב הבועט המצליח ברחבי אירופה בימים אלו – לוסיל קרו. מילות הערכה לצוות שטיפל בסאונד ובתאורה, מזה זמן רב שלא חוויתי צליל כל כך מדויק וצלול לצד חזיון אורות שהפכו את הערב לחוויה איכותית. בשעה אחת עשרה וחצי, כאשר המופע הסתיים וכל חברי ההרכב נעמדו יחדיו למחווה אחרון ונעלמו מהבמה לא עזרו האותות ומופתים ששודרו מקונסולת התאורה בהדלקת האורות באולם, במיוחד השנדליר הענקית, הקהל לא זז ממקומו ורק שאג ומחא כפיים בקצב כמבקש, מה מבקש?, דורש!, גועה ופועה, עד שאסתר רדא חזרה לבמה, לבדה, והגישה ביצוע א-קאפלה מרגש את השיר שכתבה והלחינה חווה אלברשטיין "אתה פלא" אותו בצעה אסתר לראשונה במסגרת האלבום פרויקט שרות חוה אלברשטיין, פלא הוא שם בנה הפעוט של אסתר, קטע מדהים, פשוט מדהים, דיווה אמתית.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

וידאו, צילום אדוה אראל

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: