פס קול שבועי

פיות ולהיות

מסיבת האזנה לאלבומו החדש של רמי פורטיס "מדור פיות", שלישי, 22.08.2017, קן הקוקיה, יפו, נכח, זקף אוזניים, חפר ומדווח – יובל אראל.

פורטיס וקוואמי, מאזינים לפיות. צילום: יובל אראל

"החבר אני", תולדות הכותרת", "מדור פיות", טרילוגיה או שלב נוסף בהתבגרותו המוזיקלית של רמי פורטיס? מכל מקום ובכל טיעון העובדה הבסיסית הנשמעת לאוזן היא תמיד אותו הדבר – רמי פורטיס הוא הרוקר של חיי, רמי פורטיס משתבח עם השנים, יותר טוב מיין טוב.

קחו את פורטיס הישן והטוב, הקול המחוספס, האנרגיות המטורפות מעל הבמה, חיית הרוקנ'רול האוונגרדי המקומית הכי טובה שסצנת המוזיקה הישראלית ניפקה לחובביה, ותנו לו לומר לעצמו, לישותו, לאגו טריפ הכי עמוק שלו – מה שהיה עד היום בבה, כעת בוא ונתקדם לשכבות חדשות ביצירה, בוא ונהפוך את הכורסא המפורסמת מהשיר נעליים למקום מפגש קאמרי, רווי בצלילים, קולות ועומקי מחשבה, בוא ונשלב את היישויות שעושות את מסלול חיינו יחד.

באלבומו החדש "מדור פיות" יוצא רמי פורטיס למסע חדש של תהייה, התעמקות ויצירה, החידוש המשמעותי הנשמע לאוזן וכמובן שגם ייראה לעין הוא הנוכחות המוסיקלית, הצלילית והווקלית של שתי פיות אמתיות ביצירה, אמנם אין להן כנפיים שבריריות, אך יש להן כלי נגינה וקולות שמצפים את חספוסו הלאונרד כהני של פורטיס בשכבה מתוקה דרים פופית עצלצלה ונינוחה, תופסות אותו היישר במתיחות גרון אופייניות שלו ומוסיפות את העדנה והוורוד וורוד הזה שמשלב בין הכחול אפור שחור גועש שלו לבין דמות נשית חלומית.

גדולתו של פורטיס ניכרת גם באלבום הזה, מעין מסע פסיכו אינטליגנטי לתהומות המחשבה הפילוסופית המבקשת להתמודד עם שאלות ברומו של עולם, אולם מבלי לצלול עמוק עמוק אל תוכן, די ברמיזא וכו', מה שעושה את השירים כחומר לתהייה ומחשבה של המאזין, זה מבחינתו אמור להתאבק ולהתעמק בשני מישורים, הטקסטים ומשמעויותיהם מחד והצלילים ועיבודיהם מנגד, אתגר אינטלקטואלי שהופך את מסיבת ההאזנה ובהמשך את הלופים שהאלבום רץ אחר כך בנגן התקליטורים ברכב בהמשך, חוויה מזככת ישנה חדשה.

מדור פיות כולל 11 שירים שנכתבו והולחנו בידי רמי פורטיס השר ומנגן בגיטרה וקלידים, לצידו נטלו חלק ביצירה עומר ג'ו נוה המנגן בגיטרות, קלידים, מחשב וקולות שירה, נוה הוא המפיק המוסיקלי של האלבום, דני עבר הדני בשירה וקלידים, נועה איילי בשירה וצ'לו. דמויות נוספות שהצטרפו לאלבום במהלך ההקלטות – ברי סחרוף בשירות וקלידים, קרן טננבאום בויולה וכינור, גיא בן חמו בקלידים.

האלבום יושק בשתי הופעות "הרצה" במלון אלמא בזכרון יעקב בתאריכים 8 ו־9 בספטמבר, ויהיה זמין לרכישה מקוונת ובחנויות בהפצת התו השמיני בפורמט דיגיטלי, דיסק או וויניל החל מתאריך 1 בספטמבר.

מצגת זאת דורשת JavaScript.

מסיבת ההאזנה שהתקיימה אמש ב"קן הקוקיה" מקום הזוי בפני עצמו, מחסן המשמש לאוספי שוק פשפשים של רהיטים וחפצים ישנים בניהם שלל ארונות וכלי של בתי מרקחת מתחילת המאה שעברה ומרכזו בר אלכוהולי ובימת מופעים, הייתה המשכה הישיר של מסיבת ההאזנה הקודמת שקיים רמי פורטיס לאלבומו הקודם "תולדות הכותרת", גם הפעם ארח והנחה את המפגש קוואמי, מתחנת הרדיו הקצה אשר הגיש לפורטיס מעת לעת שאלות שעסקו במהות ובמיהות של האלבום. את כל סשן מסיבת ההאזנה ניתן לשמוע , כאן.

או כאן באתר תחנת רדיו הקצה, באדיבות קוואמי, קרדיט להקלטה, עריכה לעומר סנש המצויין.

יש גם הצצה למסיבה, Go Live

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: