פס קול שבועי

פס קול שבועי 07.06.2017

לא התחיל ולא הסתיים, השבוע, אולם הקערה כבר גדושה, שלל צלילים עם גאווה.

טל שגב, מצעד הגאווה העצמאי האחרון - 2005 פארק הירקון. צילום: יובל אראל
טל שגב, מצעד הגאווה העצמאי האחרון – 2005 פארק הירקון. צילום: יובל אראל

אכן, לא תמו ימות השבוע וטרם החלו חגיגות השבוע, אך עם השלל שהצטבר ולפני ההופעות הגדולות, טוב לצאת להפסקת האזנה, תלחצו פליי.

 

לינה מ'חול – Can't Keep Falling

לינה מח'ול הזמרת הערבייה הראשונה להופיע במצעד הגאווה 2017 בת"א עם מסר חשוב – גיוון (diversity) ושוויון וגם מסר מיוחד לשרת התרבות מירי רגב: שמלה של ירושלים המזרחית בעיצובו של דני ברשי – במסר מאחד שירושלים היא לכולם! ושכולם צריכים לחיות יחד כאנשים: הומואים, לסביות, ערבים, יהודים, שחורים, לבנים מוסלמים, נוצרים. ביום המצעד (9.6.17) יארחו Be Proud את לינה מח'ול על הבמה המרכזית (ת"א) להופעה ייחודית במהלכה תבצע את הסינגל הבינלאומי החדש שלה Can't Keep Falling שהיה מקום ראשון ב iTunes ישראל תקופה ארוכה וכובש את תחנות הרדיו באנגליה בימים אלא ואת MTV בכל אירופה, הנה הקליפ שלו בשלמותו, תענוג.

 

ספיר סבן עם אריסה – אני לא אשמה

לכבוד מצעד הגאווה של תל אביב 2017, חוברת הזמרת זוכת התכנית "The Voice" ספיר סבן אל התמלילן והמלחין דורון מדלי וצוות ליין מסיבות הגייז המזרחי "אריסה" כדי להגיש בלדה מתקתקה עם גוון מזרחי עתיק ששובה את תשומת הלב באופן מיידי. הנה כמה מילים מפיו של דורון מדלי על הזמרת והבלדה החדשה – "יש לה יכולת מדהימה להביא לעולם סיפור אמיץ על התסכול שעומד מאחורי מסע חיפוש אהבה. יותר מתמיד, בני אדם כיום מרגישים מבולבלים ואבודים בכל נושא חיפוש אהבה. בין כל האפליקציות והחיים הוירטואליים למסיבות ולחגיגות, עושה רושם שהשפע הרב דווקא משאיר יותר ויותר אנשים בודדים. הנושא הזה מאד חזק בקהילה הגאה, אבל אף אחד לא מעז לדבר עליו, בטח לא בשירים. בחרתי להוציא את הנושא לעולם, כדי שאנשים יוכלו לדבר עליו, ושיהיה להם שיר שאפשר להזדהות איתו." ספיר תופיע עם השיר בפעם הראשונה עם רקדני אריסה על הבמה המרכזית של מצעד הגאווה בצהרי יום שישי בפארק ע"ש צ'ארלס קלור.

 

די ג'יי אונלי ואישתר – בלונד ושחור

הזמרת הישראלית הבינלאומית אישתר מצטרפת להפקה מוסיקלית של די ג'י אונלי – גיל וינגרטן שכתב הלחין והפיק מוסיקלית שיר המבקש להפוך להמנון לקהילה הבי סקסואלית שדגלה הועמד כנושא המרכזי בשבוע הגאווה השנה, אל ההפקה חברו אנשי הליינים "לייזי", "אלט" ו"ביסי" כדי להשלים את הוז'ואל בקליפ שהוכן עבור השיר, בו תוכלו לזהות בין היתר את התאומות האחיות מלול וגילי מוסינזון. השיר מבקש להתכתב עם נושא הביסקסואליות. גם אישתר תופיע מעל הבמה המרכזית בסיומו של מצעד הגאווה ביום שישי בפארק ע"ש צ'ארלס קלור.

 

סטטיק ובן אל תבורי – טודו בום

אחרי ההצלחות הגדולות של הלהיטים "ברבי" , "כביש החוף", "סלסולים", "סתם", ו"זהב" חוזרים  סטטיק ובן-אל תבורי עם להיט חדש מבית ההפקה של ג'ורדי שפשוט שבר את האינטרנט. השיר שמבקש להציב סטנדרטים חדשים בסצנת הבידור והמוסיקה העכשווית בארץ הן בתחום הסגנון המוסיקלי, העיבוד, העמדה והצבע שלח את זרועותיו לכל פינה בעולם התקשורת, אין תוכנית או מדור מוסיקלי שלא הביא התייחסות לתופעה. במיוחד לאחר שבאופן חריג ראש עיריית תל אביב רון חולדאי התגייס כדי לככב בקליפ בדמותו כשהוא רותם את ניידות השיטור העירוני לסצנה המצולמת. חגיגה של מקצבים, צבע וצלילים, אמנם לא מדובר בקאנון קלאסי פורץ דרך אך אפילו החיפושיות לא חלמו על קטע שכזה בשנתם הראשונה, זה הפופ, הפופולארי, המרקיד…גם שיר זה מתחבר להוויה של שבוע הגאווה בכך שהוא מציב אמירה ברורה ש, הזה בסדר להיות שונה.

 

פאר טסי – גדולה מהחיים

הזמר והיוצר פאר טסי משחרר סינגל קליפ חדש שאותו כתב והלחין יחד עם אריק זנטי בהפקתו המוסיקלית של חגי מזרחי. קולו הייחודי והמלטף של פאר מגיש טקסט המרפרף בין אהבה, בילויים קליליים היושבים על הרצף הלוגי שהחל עם "דרך השלום" אך יחד עם זאת מבקש לטעת טעמים וריחות של חו"ל, באמצעות המקצבים והצבע המוסיקלי שמרמז על דרום אמריקה שהופכת לאימפריה בתחום הפופ, לטינו ימתיכוני קליל שכזה שעושה טוב בכל מסיבת ריקודים

 

דנה ברגר – ימים צפופים

דנה ברגר, אחת היוצרות המוערכות בארץ, משחררת סינגל קליפ שני מתוך אלבום חדש, העשירי במספר שיצא לאור בחודשים הקרובים לאחר קמפיין גיוס הון מההמון באמצעות פלטפורמת הדסטארט, דנה תמללה, דודי בר חיים הלחין, דודוש קלמס הפיק, צחי פורטנוי ביים את ליאור אשכנזי ועדי שרון לצידה של דנה. הנה דנה על השיר – "כתבתי את ״ימים צפופים״ לפני שלוש שנים בימי צוק איתן -קיץ 2014 , ביום השני של המבצע נפל טיל אצלנו במושב ממש לידנו וחווינו לראשונה בחיים איך זה מרגיש כשהמלחמה מגיעה עד אליך. דופקת לך בדלת של הבית. אזעקה, ילדים על הידיים ובום מטורף שמרעיד את קירות הבית והנשמה. אלו היו ימים צפופים ולא קלים בכלל, הבועה שיצרתי עבורי ועבור משפחתי   (הרי ירושלים, חיים בכפר, ציפורים ופרפרים) התפוצצה לי בפרצוף. אבל נולד שיר בזכות הקיץ ההוא. ״שגרת חירום הימים מוטרפים, מלחמה בחוץ – בפנים ואותם רסיסים מאותה נפילה ואיזה מזל…"  הטקסט שכתבתי מורכב משתי שכבות של סיפור, האחת -כללית ולאומית שמספרת על החיים כאן בארץ הסוערת שלנו – ״ההרס חוגג השנאה שמחה, כשהתותחים יורים האהבה בוכה וגם אם נצא בשלום – לא נצא בשלום״ , והשנייה -פרטית ואישית שמספרת על הסערה הפנימית שמתחוללת במקביל באותם הימים בתוך הלב של הגיבורה-״ימים צפופים זה מה שהוא אומר והוא זר, את יודעת שגם אצלו יש סערה, גם הוא נבהל, תודה לאל לא קרה שומדבר…״. הקהל של גוש דן יוכל לפגוש את דנה ברגר בתאריך 13 ביולי באוזן בר, תרשמו ביומן.

 

יריב בן יהודה ואבי בללי – שגרה ביחסים

עזבו כרגע את כל המידע השגרתי, לגופו של עניין מגיש כאן לפניכם, אוזניים ועיניים, יריב בן יהודה שיר אהבה ויז'ואלי לאשתו ואם בתם דנה קול בן יהודה, מה לא עושים כדי להוכיח אהבה, בן יהודה הוא טיפוס רומנטי מאחורי מעטפת האמן ואיש העסקים, רב צבעים וגוונים. לענייני דיומא – יריב בן יהודה כתב, הלחין, בייים והפיק בסיועו של אמיתי פריינטה את אבי בללי בשירה, דנה בריקוד, השיר הזה הוא חלק ממסע מוסיקלי חדש ועכשווי שיריב עורך תוך שיתופי פעולה מאתגרים עם יוצרים וזמרים חשובים בסצנה הישראלית, תענוג.

 

מיקה קרני – לא תוותרי

מיקה קרני  חוזרת למרכז הבמה עם שיר מחאה נשי אותו כתבה והלחינה המלווה בקליפ יוצא דופן, במקור נכתב השיר עבור בנותיה של מיקה והן מככבות בקליפ כרקדניות, כמה מילים של מיקה עצמה על כל התהליך – "התהליך היה ממש תענוג , הייתה רוח של עשייה משותפת עם כל הבנות המדהימות האלה סביב השיר. הרעיון בקליפ היה ליצור דרך ריקוד את עולמה הפנימי של אישה הכבולה בחבל ולאט לאט משתחררת ממנו והופכת אותו למשחק, יוצאת מעבדות לחירות ויולדת את עצמה מחדש. אני מעריצה את המדיה הזאת של תנועה של ריקוד כיוון שהיא פחות מפורשת ממילים ויותר מתקשרת עם צליל. את השיר כתבתי לעצמי ולבנותיי ובלי שכיוונתי לשם הן שיתפו איתי פעולה. אני מכוונת לכל אישה באשר היא שתשאב ממנו כוח!". מיקה מארחת את הזמרת דיןדין אביב בשירה בקליפ.

 

אושרי ושירן סנדל – Bad Reputation

הזמר אושרי שולח את מבטו אל מעבר לים, אושרי שהיה אחד מחברי להקת הבנים GAMEBOYS , עושה את רוב זמנו בדרום אפריקה שם זכה במקום הראשון מתוך חצי מיליון מתמודדים בתחרות TRACE STARS, את השיר החדש הוא מוביל לשיתוף פעולה עם הזמרת הצעירה מאוד שירן סנדל אותה הכיר בבית הספר למשחק של יורם לוינשטיין, לטענתו של אושרי, הקול שלה הוא בדיוק מה שהם חיפשו. שירן הייתה אמורה לצלם את התפקיד שלה בקליפ בארץ, אך הבמאי שביים את הקליפ, ראה את התמונות שלה והתעקש שהיא תגיע לצילומים בקייפטאון, דרום אפריקה. זאת הפעם הראשונה ששירן מוציאה שיר לרדיו והקליפ, כפי שניתן לראות, חושף פן שונה מאוד מהדברים ששירן עשתה עד היום. מה שנקרא בשפת העם ווין ווין סיטואשן…

 

חנן בן ארי – וויקיפדיה

חנן בן ארי, מהיוצרים החדשים והמסקרנים כיום במוזיקה הישראלית, פצח בקריירת סולו חסרת תקדים וכבש את לב הקהל כיוצר, כותב, מלחין, מבצע ופרפורמר מצויין שהספיק להשיק אלבום בכורה לפני שנה ובו שלל להיטים. בשירו החדש – וויקיפדיה מבקש בן ארי להגיש בשורה חדשה, לומר את שעל ליבו בדרך שונה, מעט סאטירית אך די חשופה. בתאריך 20 ליוני יעלה חנן בן ארי להופיע באולם נגה בתאטרון גשר ביפו.

 

מירי מסיקה – חייאתי

סינגל נוסף מתוך אלבומה השישי של מירי מסיקה העומד לצאת בקרוב, את המילים כתבה מירי יחד עם דודי בר דוד שאף הלחין בהפקתם המוסיקלית של רוני בראון (הליקון), ניר מימון ואיתי צוק. את השקתו של האלבום תחגוג מירי מסיקה במופע חגיגי שיתקיים בתאריך 24 ביוני באמפי העתיק בקיסריה ותארח את יהודה פוליקר, תארגנו כרית רכה ותיגעו.

 

אברהם טל – מי את

בדרך לאלבום נוסף חובר אברהם טל אל המלחין והמפיק המוסיקלי ג'וני גולדשטיין עם טקסט המעלה שאלות רבות העטוף במקצב רפטטיבי בהרמוניה מושלמת, כך הוא אברהם טל, יוצר מדוייק השואל מי את.

 

דניאל רובין – הרגשתי יפה

"הרגשתי יפה" הוא הסינגל הראשון מתוך אלבום הבכורה של דניאל רובין, זמרת צעירה המלווה בההרכב "דניאל רובין והגברות" שהן אלכס משה, דנה אמדו ומיכל אליסף. דניאל יוצרת מוזיקה מקורית בעברית, המבקשת לשחזר את ההרמוניות הישראליות שהיו נפוצות בשנות השבעים לצד השפעה בולטת של זמרות-יוצרות כמו פיונה אפל, רג'ינה ספקטור וחווה אלברשטיין. וכמו שמבקר הבית אומר – תענוג.

 

קובי אפללו והמשקפיים של נויפלד– מהזריחה עד השקיעה

שמוליק נויפלד וקובי אפללו משחררים שיר חדש, בלדה המשרטטת רגע משבר. כך שמוליק נויפלד על השיר – "ביקשתי ממאיר לכתוב על משבר שעברתי, זהו שיר על תקופה שכל אחד יכול לפגוש בחיים, תקופה שעולות בה שאלות על שקיעה- למה, בשביל מי ובשביל מה ומצד שני זריחה וחיפוש של רצון ללכת הלאה. שמחתי שמאיר צירף אליו את דניאל בנו לכתיבת הטקסט, וצירפתי אליי את רועי בני להלחנה. בגלל שהלב היה קרוע אבל רצה להתחבר בחזרה, חיפשתי ומצאתי את קולו המיוחד של קובי אפללו, שדרך המשקפיים שלי, קיבל צבע חדש, ובאינטרפרטציה שלו השבר הפך לצמיחה מחדש". גם לקובי אפללו מספר מילים על החיבור – "כששמעתי לראשונה את מהזריחה עד השקיעה לא יכולתי שלא להזדהות עם מילותיו המדויקות של גולדברג ולהתחבר למנגינה של הנויפלדים. השיר מדבר על כל אחד מאיתנו בתקופה מסוימת בה לא מצא את דרכו וחייו נגעו בערפל כזה או אחר, תודה על הזכות לבצע את אחד השירים היותר יפים שקיבלתי לבצע .

 

משה פרץ – בחור חדש

אלבומו השמיני של היוצר והזמר משה פרץ אגד 13 שירים אותם כתב והלחים משה פרץ לבד או ביחד עם שורה מכובדת של תמלילנים ומלחינים, ביניהם תמצאו את תמר יהלומי, לידור סולטן, יונתן קלימי, אבי אוחיון, דורון מדלי, סהר חגי, ניצן קייקוב, דולב רם ופן חזות. כך משה פרץ על אלבומו החדש – "האלבום השמיני הוא יותר מהכל אוסף של שירים ייחודים ושונים זה מזה. באלבומים הקודמים השירים יתכנסו לקו המוסיקלי שלי, הפעם לכל שיר נתתי את הטיפול האישי המתאים לו. הרגשתי שאני רוצה להתחבר לעצמי אל השירים ולא שהם יתחברו אליי. השיר קרמלה קיבל טיפול לטיני ספייסי עם עיבוד שאפיין את הלהיטים הלטינים לפני עשור. השיר דהו האותיות קיבל צבע מוסיקלי עמוק ואותנטי בסגנון ששואב השראה מהזמרת המוערכת אהובה ז"ל עוזרי אשר מאוד השפיעה ועדיין משפיעה על הסגנון המוסיקלי שלי . אל השיר לילות ארוכים ניגשתי עם סאונדים וFEEL של אומני r&B  שאני מעריך כמו דרייק וקניה ווסט ואת השיר טיסה 5325 ניגשתי ברוח השיר ITS NOT OK של קייטי פרי, שיר הנושא בחור חדש קיבל את הווייב האלקטרוני שנוצר בעבודה המשותפת על המופע יחד עם דיג'י יינון יהל."

 

הרכב הורים – לאן נעלמו הלסביות

אלבום הבכורה של הרכב הורים, הכולל את הנשים ליליה צווקבנקל ורותי שטרן הכותבות, מלחינות ושרות בלוויית חברים. כך הן מספרות אודות אלבום הבכורה והעבודה עליו – "בשנת 2014 התחלנו לנגן ביחד בחדר החזרות בבית הספר הדמוקרטי קהילה, שבו ילדינו לומדים. התחלנו להיפגש פעם בשבוע בחדר המוסיקה בבית הספר. לא משהו מפואר, מקלט עם שטיח ישן, עם כלים שחלקם נקנו, חלקם נתרמו. יהונתן דורון האהוב, שהיה בזמנו המורה האגדי למוסיקה בבית הספר, הסכים להיות המורה גם שלנו ובדרכו המיוחדת השכיל להוביל וללמד אבל גם להיות אחד מאיתנו. בהתחלה חשבנו שננגן רק קאברים, אבל מהר מאד התחלנו ( ליליה ורותי) להביא שירים שכתבנו. לקח לנו זמן להבין שיש לנו בידיים משהו אמיתי, שאנחנו אשכרה עושות ועושים מוסיקה, שאנחנו אוהבות את זה ונהנות מזה ושמי שבא להופעות מתלהב גם הוא. אחרי שלוש שנים של חזרות ושתי הופעות מוצלחות אנחנו מוציאים אלבום ראשון של חומרים מקוריים בהפקתו של שלום גד. הסגנון שלנו הוא אינדי לסבי, נגיעות של רוק ופולק כשהמילים משחקות תפקיד מרכזי. והלסביות? האמת שהלסביות נמצאות בכל מקום, לא נעלמנו וגם לא מתכוונות להיעלם. בתקווה שהשירים שלנו יגיעו לכל אחת ואחת מכן, שיפתחו אצלכן משהו בלב, שירגיעו, יחברו, יצחיקו וירגשו אתכן כמו שעדיין מרגשים אותנו. " הרכב הורים יחגוג את השקת האלבום בתאריך 6 ביולי בתאטרון תמונע.

 

סמי בירנבך ומיתר – מיתר

מיתר הוא פרויקט חוצה מדינות שבראשו עומדת אחת האושיות הגדולות והחשובות של הרוק הישראלי בשנות השמונים – סמי בירנבך המוכר כחבר בהרכב הישראלי המצליח של שנות השמונים 'מינימל קומפקט', וכזמר וככותב הטקסטים הראשי של הלהקה. בפרויקט החדש חבר בירנבך לידידו הוותיק לוראן כהן נגן (מולטי-איסטרומנטליסט), סופר ומתרגם ידוע בצרפת, הארווי בן חמו, מתופף ומפיק החי בצרפת, ואלקס פינקין, דיג'יי מוכר בסצנת המועדונים של פריז הידוע בזיקה שלו להאוס, סול, ג'ז, אלקטרו. יחד, חברה הרביעייה לפרויקט מיתר המשלב מוזיקה מקורית עם השפעות שונות (ארט-רוק, מוזיקה אוריינטלית וקברט) שנכתבה לשירי המשוררים העברים יונתן רטוש ודליה רביקוביץ, ולפזמונים של מאיר גולדברג. בירנבך, שאת קולו הקהל הישראלי זוכר בזכות להיטי 'מינימל' כגון Next One Is Real , My Will  ואחרים, תורם את קולו כמנהיג ההרכב החדש, ובאופן נדיר – בעברית!

 

זאב טנא – צעיר אני כבר לא אמות

אלבומו השניים עשר של זאב טנא כולל אחד עשר שירים שזאב כתב והלחין יחד עם קוסטה קפלן שגם הפיק מוסיקלית, אסופת מחאות יומיומיות של אדם שאינו הולך בתלם וזועק את זעקת העם. זאב טנא הוא אמן ויוצר ייחודי בנוף המוסיקלי הישראלי, טוב שיש אותו, כי בלעדיו אנחנו כלום.

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: