כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

סיקור הופעות

בית העם של נסרין

הזמרת נסרין קדרי חוגגת את השקת אלבומה השני "בנאדיק" בהיכל התרבות "בית העם" ברחובות, אורחת – בר כהן. חמישי, 03.11.2016. נכח תיעד ומדווח – יובל אראל.

נסרין קדרי, בנאדיק, השקה. צילום: יובל אראל
נסרין קדרי, בנאדיק, השקה. צילום: יובל אראל

שעות ספורות לאחר שאלבומה השני "בנאדיק" שוחרר לחנויות המוסיקה ברחבי הארץ, חגגה אמש הזמרת נסרין קדרי בפני אולם מלא בקהל אוהב בהיכל התרבות "בית העם" ברחובות.

האירוע החזיר אותי שנתיים אחורה כאשר פחות או יותר בתקופה זו, בו ביום בו יצא אלבומה הראשון, הופיעה נסרין קדרי במסגרת פסטיבל גלוקאלי לציון ארבע שנים לפעילות קפה גיברלטר במועדון בארבי, נסרין שהופעתה היוותה את החלק המרכזי בפסטיבל הופיעה כשהיא מלווה בהרכב נגנים עשיר וארחה לצידה את הזמר זיו יחזקאל כשהיא מבצעת שירים שנכתבו במיוחד עבורה לצד קלאסיקות ערביות של אום כולת'ום ועוד.

נסרין קדרי, חוגגת ברחובות. צילום: יובל אראל
נסרין קדרי, חוגגת ברחובות. צילום: יובל אראל

מאותו ערב הספקתי לפגוש שוב בנסרין ולחוות הופעות נוספות שלה, פסטיבל הפסנתר המזרחי, שהופק בידי אופיר טובול העומד מאחורי פרויקט "קפה גיברלטר" להעצמת תרבות עדות המזרח כאירוע מחאה בשל אי שילוב אמנים מזרחיים בפסטיבל העירוני לטענתו, אירוע שהתקיים ב"קפה תל אביב" דאז (כיום "בגין 17" מועדון לילה למוסיקה מזרחית), במהלכו עצרה נסרין שהייתה הכוכב המרכזי  דאז לרגע וחיוותה דעתה על האירוע, נסיבותיו ובכלל – "אנחנו עושים מחאה על כך שזמרים מזרחיים לא נכנסים לפסטיבל הפסנתר כבר כמה שנים…אני חייבת להגיד לכם משהו, מפריד אל אטרש, עד עבדל חלים עד אום כולת'ום, אין כזה דבר שפסנתר לא יהיה על הבמה, המוזיקה המזרחית זה המוזיקה של הנשמה, אנחנו נושמים אותה, אנחנו אוהבים אותה, אנחנו כל כך שמחים כשאנחנו שומעים אותה, וכששומעים שיר, ב, סליחה, אשכנזית כביכול, לא כל כך מתרגשים כמו שמתרגשים מהרבה זמרים ששרים מזרחית, אבל מזרחית אסלית…בעזרת השם בשנה הבאה, חגי, תרשום בבקשה, בפסטיבל הפסנתר, בשנה הבאה באורגינל בעזרת השם, וזה יהיה…"

ואכן, זה התממש, עם בעזרת השם או יותר נכון בזכות עצמה וכשרונה, שנה לאחר מכן עמדה נסרין קדרי מעל הבמה בגלריה הישראלית במוזיאון תל אביב לאמנות במסגרת פסטיבל הפסנתר העירוני והופיעה בפני קהל מאות כשהיא מארחת את הזמר ישי לוי לדואט בעברית ובערבית וקוצרת תשואות רבות מהקהל.

ואם יורשה לי להמשיך לחפור כאן בעבר, המפגשים שלנו לא הסתיימו בכך, הזדמנות נוספת לראות ולשמוע את נסרין קדרי במופע, בדואט חוזר עם אותו זיו יחזקאל, יהודי מאמין חובש כיפה המתמחה במוסיקה ערבית קלאסית, נפלה בחלקי כאשר השניים הוזמנו להופיע במרכז דוהל בשכונת התקווה כחלק מאירוע "צליל אחד לדו קיום" של המכון היהודי ערבי.

אלבום חדש, נסרין ובנאדיק. צילום: שילי אראל
אלבום חדש, נסרין ובנאדיק. צילום: שילי אראל

בכלל נסרין היא כבר מותג ישראלי ערבי ובינלאומי, היא הספיקה להופיע בבית הנשיא, בעצרת המרכזית לזכרו של יצחק רבין, במוזיאון האיסלאם. במקדש המוסיקה המזרחית ברידינג3 , בהיכלי תרבות ברחבי הארץ, בקונצרט בניצוחו של גיל שוחט בשיתוף האנדלוסית הים תיכונית וזיו יחזקאל ואף להופיע פסטיבלי מוסיקה מהנחשבים בעולם: פסטיבל LA FOLLE JOURNEE' מהפסטיבלים הגדולים בעולם למוסיקה קלאסית מערבית בצרפת. פסטיבל "זיגט" בהונגריה  ופסטיבל "וומקס" בספרד – פסטיבלי רוק בינלאומיים בהם הופיעה לצד דודו טסה ו"הכוויתים".

האמת שבכך הסיפור לא תם, מופע נוסף בו הופיעה עם מיטב להיטיה כאשר האלבום החדש כבר מציץ ברקע לאחר ששירים חדשים כבר שוחררו לתחנות הרדיו, התקיים בקיץ האחרון במועדון פאפאיתו, מופע מוצלח שהוביל ימים לא רבים לאחר מכן לעריכת חגיגת יום הולדתה באותו מקום, גם במסיבה הזו נכחתי…

כל אלו הובילו אותי אמש, כאמור שעות ספורות לאחר שאלבומה החדש "בנאדיק" הכולל 14 שירים בעברית ובערבית, אותם כתבו והלחינו עבורה אבי אוחיון, חגי אוזן, גלעד כהנא, דודו טסה, דקלה, דודו מתנה. ביניהם אף דואט עם הראל סקעת, יצא אל חנויות המוסיקה ואתרי ההורדות בתשלום באינטרנט, לאולם "בית העם" בעיר רחובות, האולם, או היכל התרבות העירוני הנו מבנה חדש לצד שחזורו של המבנה העתיק מלפני מאה שנים עת העיר הייתה עדיין בגדר מושבה, הבית נבנה בסגנון אקלקטי אופייני, המזכיר טירה עתיקה בשילוב אלמנטים מחומת ירושלים, ומהווה כיום מבואה להיכל עצמו, בבחינת שילוב של ישן עם חדש.

 

קרוב לאלף צופים שחלקם הגדול הגיע מרחבי הארץ במיוחד למופע החגיגי מלאו את מושבי ההיכל כאשר לקראת השעה עשר בערב נדלקו האורות על הבמה ונגני הרכב הליווי תפסו את מקומם, לקול תשואות הקהל נכנסה נסרין קדרי לבמה ופתחה בשיר החותם את אלבומה הראשון "רציתי לדבר אתך" וממשיכה עם השיר "אנא בחיבאק" מאותו אלבום, בבחינת מחברת את הקהל לחומרים המוכרים, הבטוחים והאהובים, אחרי הפתיחה המחממת ומחברת עוצרת נסרין ופונה אל הקהל בהתרגשות רבה ומספרת כי הבוקר יצא אלבומה החדש, היא מציגה עותק מהדיסק לקהל באולם ואומרת "שגם באלבום החדש, כל שיר בשבילי הוא כמו ילד", נסרין ממשיכה ואומרת "תמיד שואלים אותי – את נקראת זמרת ערביה פה בישראל, ואני אומרת – זמרת ערביה ישראלית, מודה. אני חיה פה, במדינה הזאת, אנחנו חיים ביחד, בעזרת השם הכל יהיה בסדר נבין אחד את השני, נאהב אחד את השני, ובזכותכם, בזכות המוסיקה שלי, מפה מתחיל הדו קיום, לא צריכים לדבר, פשוט צריכים לשיר".

נסרין קדרי, עושה בית ספר לפוליטיקאים. צילום: יובל אראל
נסרין קדרי, עושה בית ספר לפוליטיקאים. צילום: יובל אראל

תכלס, המופע ממשיך לזרום כאשר נסרין משלבת ליין אפ שירים משני אלבומיה, מזמינה לבמה את בר כהן, מי שזכתה במקום הראשון בתחרות הזמר "אייל גולן קורא לך" בקיץ האחרון, אותה תחרות שבעונתה הראשונה נחשפה נסרין וזכתה להיות בעצמה במקום הראשון, בר כהן מבצעת את שירו של אביהו מדינה "אל תשליכני לעת זקנה", אותו שיר שביצועו המרגש על ידה בתחרות הוביל להכתרתה כמנצחת.

 

אך בכך לא מסתיים הפרק של האורחים, אנחנו הרי במופע מוסיקה ימתיכונית ומהו הקטע הכי קלאסי באירועים שכאלו? הצעת נישואין, כן, גם זה מתרחש על הבמה כאשר נסרין קדרי קוראת לבחורה בשם יפה שאול לגשת אליה, תכלס כל הקהל מבין מייד במה דברים אמורים, אך יפה לא קולטת ונראית די המומה על הבמה, כאשר בן זוגה עולה לבמה ומגיש לה טבעת כשהוא כורע על ברכיו כל האולם שואג ומוחא כפיים וגברת שולה עדיין בהלם, טוב, זה הסתיים בחיבוקים ונשיקות כך שנראה שההימור של בן הזוג הצליח…

ושוב חוזרים אל שרשרת הלהיטים, שירים בערבית לצד שירים בעברית, אין ספק כי נסרין קדרי היא תופעה ייחודית בסצנה המזרחית, מרוקאיות, תימניות, עירקיות וערביות ממלאות את האולם לצד גברים יהודים וערבים, כאילו ואנחנו לא באמת במזרח התיכון הישן והסוער אלא במזרח התיכון החדש עליו חלם שמעון פרס, כנראה שנסרין פשוט צודקת, שלפעמים ואולי בכלל רצוי לעזוב את הפוליטיקה בצד ולתת למוסיקה ולשירים לחבר בין בני אדם, ואלה שמחים ומאושרים מניפים ידיים ורוקדים במעברים, היכל התרבות של רחובות חזר להיות בית העם.

נסרין קדרי בבית העם ברחובות. צילום: שילי אראל
נסרין קדרי בבית העם ברחובות. צילום: שילי אראל

שעה וחצי לאחר תחילתו של המופע כאשר נסרין והנגנים יוצאים מהאולם מתחיל חלקו של הקהל לקום ולפנות לכיוון דלתות היציאה, אני צועק להם "הי, יש הדרן לאן אתם רצים?!" ואכן נסרין והנגנים חוזרים כדי להגיש פעם נוספת את שיר הנושא של האלבום החדש "בנאדיק".

תל אביב, ירושלים, לוד, חיפה או רחובות, הלילה הזה היה בסימן חגיגה אמיתית, נסרין קדרי היא מה שמוגדר כממיסת גבולות.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע, צילום שילי אראל

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע, צילום יובל אראל

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d