סיקור הופעות

עכשיו הריקודים

אברהם טל חוגג את השקת אלבום הסולו הרביעי "עכשיו החיים", מוצ"ש, 16.04.2016, היכל התרבות בתל אביב, נכח תיעד ומדווח – יובל אראל.

אברהם טל, עכשיו החיים. צילום: יובל אראל
אברהם טל, עכשיו החיים. צילום: יובל אראל

לפני יותר מעשור פגשתי את אברהם טל לראשונה, שוטי הנבואה חגגו איזשהו פסטיבל שאנטי באנטי בפארק הירקון, אולי זה היה בכלל מעין תוספת לשבוע הספר אולי זה היה חיבור לאירוע אחר אך מה שבטוח שהקהל שעטף את הבמה הקטנה בפארק (לא ממופעי הפארק הענקיים…) רקד את עצמו לדעת.

אברהם טל, חי את הקהל. צילום: יובל אראל
אברהם טל, חי את הקהל. צילום: יובל אראל

אמש קיבלתי פלאש בק לאותם רגעים, אברהם טל, כמה שנים מבוגר יותר, כמה אלבומים אישיים מאחוריו, כמה להיטים חוצי מסגרות, מעגלים, סצנות, סוג של המנונים, מרים את אלפיים וחמש מאות רוכשי הכרטיסים מעל מושביהם המרופדים לחגיגת ריקודים ושירה מטובלת בעשרות סמארטפונים בוהקים וילדים המצטרפים להוריהם, השאנטי באנטי מפרדס חנה נוחת בהיכל.

אברהם טל ויוני אמבר, אקוסטי. צילום: יובל אראל
אברהם טל ויוני אמבר, אקוסטי. צילום: יובל אראל

בשעה תשע ורבע הכל החל, אלומת אור צהבהב אחת האירה מזוית עקמומית את עמודו של המיקרופון הקדמי, אברהם טל, חגיגי ורשמי, במכנסים וחולצה מכופתרת בצבע שחור פותח את הקונצרט שלו בשירת אקפלה כמעט, מלווה עצמו בגיטרה אקוסטית, בשיר "רוח" הכמעט נועל את אלבומו הטרי "עכשיו החיים", לאט, רגוע, מלא עוצמה חבויה בטקסט מנימליסטי המבקש לתאר בפני המאזין את הרגע המדוייק בו נולד שיר חדש, כלל לא מסגיר את העומד להתרחש בעוד דקות מספר, סוג של זמן איכות מתומצת של האמן והקהל, כאילו ואין כאן קירות עצומים מדופני עץ ושורות רבות של מושבים הנישאים עד התקרה, אינטימי אינטימי, ליד מדורת הפינג'אן, או השרפרף בבר השכונתי הקטן.

חליל השאנטי באנטי, אברהם טל. צילום: שילי אראל
חליל השאנטי באנטי, אברהם טל. צילום: שילי אראל

אך זו הייתה רק פתיחה, מזוקקת אמנם ואחריה החגיגה, חגיגה גדולה, כשאברהם טל המלווה בהרכב נגנים הכולל את אלון דרעי בקלידים, יוני אמבר בגיטרות שגם מקבל את הרגעים שלו בשירת סולו, שם חממי בגיטרות ועוד, עופר אשד בגיטרת בס, עופר פלד בכלי נשיפה ואייל ניסנבוים על התופים והם מוסיפים לו קולות, זמרת הליווי נעמה לוי שמקבלת את הרגעים שלה כדי להראות מי יודעת לפתוח מבערים ולנסוק, יחד עם תאורן מבריק שעוטף את כל המופע באורות וסאונדמן מצוין שמזקק את העוצמות מבלי לפגוע באפרכסות, מתחילים את החגיגה של אברהם טל, הסוחפת ומרימה את כולם משכיחה באחת את העולם החיצוני, עכשיו החיים, כאן, בהיכל, שרים, רוקדים, נהנים…

נעמה הלוי, פותחת מבערים. צילום: שילי אראל
נעמה הלוי, פותחת מבערים. צילום: שילי אראל

אמנם בניגוד להשקות חגיגיות שבשגרה, האלבום הטרי לא מקבל מספיק ייצוג במופע, הוא מתכווץ קמעה אל מול שפע ושטף הלהיטים שארבעה אלבומי סולו והימים של שוטי הנבואה העמידו בחלל המופע, אבל בינינו, למי זה משנה, טל בהיכל, כעת ועכשיו, והנה כל הלהיטים הגדולים, מעבודה עברית והלאה, אורות, הימים עוברים, אדם צובר זכרונות, הזמן עושה את שלו, אין אני, תן לי מנגינה (במקור עם הדג נחש באלבומם הטרי אף הוא) וואו!! פשוט וואו!!

אברהם טל ושם חממי מנגנים בעוד. צילום: שילי אראל
אברהם טל ושם חממי מנגנים בעוד. צילום: שילי אראל

ולרגע מחשבה חולפת בראשי, הי אברהם טל נותן נוקאאוט לכמה כוכבים שכיבדו את ההיכל בנוכחותם, הם היו "מתים" לקהל שכזה, אברהם טל מעריך מאוד את החום החיבוק והאהבה ומחזיר, הנה הרגע שכולם מחכים לו, הוא נעלם מעל הבמה ומתחיל לשיר על הרצפה, עטוף בקהל שכבר מזמן נטש את המושבים ונצמד לבמה, שר ופוסע במהירות, חוצה את האולם, עולה למעלה, עובר בתוך השורה שלי כולו חיוכים ושירה, ממשיך הלאה, מטפס במדרגות עד המעקה של היציע, מושיט יד לעשרות הידיים המושטות, הולך ושר הולך ושר.

אברהם טל, הרים את ההיכל. צילום: יובל אראל
אברהם טל, הרים את ההיכל. צילום: יובל אראל

והסיום, אוהו איזה סיום, אחרי הדרן ארוך של להיטי ענק הוא לוקח את כל אלפיים וחמש מאות הצופים המאושרים לסיום עם כל הילדים קופצים רוקדים שרים, רק שארוולים, גלביות וזרי פרחים על הראש היו חסרים כעת….שאנטי מגה דאנס באנטי!!

ליין אפ: רוח, בוקר פרדס חנה, הימים עוברים, אדם צובר זיכרונות, אם את הולכת, ציפיות, אלוהיי, מי, אני איתך, הזמן עושה את שלו, אני לא מבין, תן לי מנגינה, עיניים, אין אני, מחוזקים. הדרן: קול גלגל, שושנה, אורות, כל הילדים.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע, צילום יובל אראל

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע, צילום שילי אראל

וידאו, יוטיוב

 

 

 

 

וידאו, פייסבוק

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: