פס קול שבועי

פס קול שבועי 06.04.2016

לא ממש סופשבוע ולא ממש תחילת שבוע, אבל שבוע, שירים, אלבומים…

היום לפני ארבע שנים, רדיו הקצה. צילום: יובל אראל
היום לפני ארבע שנים, רדיו הקצה. צילום: יובל אראל

אכן, עניינים מתעכבים, אולם, כשהם משתחררים, יוצא רק טוב, שפע מגוון של שירים, קליפים ואלבומים מכל טווח הקשת המוסיקלית, האזנה.

ולפני הכל, חצי שקל על הקצה, מחר תחגוג תחנת הרדיו האינטרנטית העצמאית "הקצה" את יום הולדתה הרביעי, החגיגה תתקיים במרכז ענב של עיריית תל אביב ממש מעל הגג של גן העיר החל מהשעה 19:30. זה הזמן הנכון להיזכר איך הכול החל, הנה הוידאו שלנו..

 

מאור כהן – לצאת מזה

הפושטק של הרוק הישראלי כבר לא ילד, הוא חוגג יום הולדת בסוף החודש, סיבה טובה למסיבה, וסיבה עוד יותר טובה לשחרר שיר חדש, הסנונית המבשרת את העבודה על אלבום חדש, עניין שתמיד טוב אצל מאור, "לצאת מזה" נכתב והולחן וכמובן מנוגן ומבוצע בידי מאור כהן שאומר כי הוא חושב שזה שיר על שאננות, על התכונה המעצבנת של כולם להאמין שהכל יסתדר מעצמו…

מסיבת יום ההולדת עם חברים, בום פם, גבע אלון וערן זרחוביץ, תתקיים במועדון בארבי ת"א 30.4 מוצ"ש, תבואו.

 

רם אוריון עם הילה רוח – השליח

"גרמנים באוגנדה" הוא שמו של האלבום הבא שעומד להשיק רם אוריון, אחד מגיבורי הגיטרה המקומיים, יוצר ופעיל מוסיקלית, לפי אוריון האלבום התחיל כאוסף סקיצות מוזיקליות ומילוליות שנכתבו והוקלטו לפני כשנה במהלך מסע של אוריון בריקייוויק, איסלנד. אל עבודת האלבום הצטרפו בהמשך אסף עדן (רייסקינדר), אסף גברון (הפה והטלפיים) והילה רוח ודמויות נוספות מתחום המוסיקה והתרבות כאורחים. "השליח" הנו הסינגל השני שאוריון משחרר אחרי "השלמה", הפעם מדובר בשיתוף פעולה מלא של רם והילה רוח בכתיבה ואני ממליץ לעצור רגע ופשוט להאזין, נסו להנהן יחד עימם.

 

טל פוגל – החלום נתקע

שיר ראשון מתוך אלבומה הבא של טל פוגל, מוסיקאית, יוצרת מלחינה ומבצעת מהזן הנדיר, "החלום נתקע" הנו אחד משמונה שירים המלווים כל אחד בקליפ מעניין שיהוו יחדיו את "אל החצר הגדולה" שככל הנראה יהיה יצירה מעולה.

 

OSOG – Who Who

על כתפי הענקים או ביידיש OSOG היא להקה ישראלית שקמה כפרוייקט צד של אביטל תמיר ועידן אפשטיין. תחת גלגולים שונים של הרכב הנגנים הם שחררו עד היום שני אלבומים, לפני שלוש שנים הם הכריזו על עצמם כלהקה לכל דבר וכעת הם עומדים בפני השקת אלבום חדש שיצא במהדורת וויניל וממנו הם משחררים כעת שיר קליפ העונה לשם Who Who, בבימויו של גל מוג׳ה וכולל הופעת אורח של שלישיית "האחיות לוז״. חבורת פורטי כלי המיתר הזו יוצאת לסבב הופעות על פני כדור הארץ אבל הם הבטיחו את עצמם במסגרת פסטיבל יערות מנשה, אכן תהיה זו חוויה כפרית מיוחדת.

 

טיפקס – צמד איילות

שאווה, תוך כדי ההצלחה של "מי הפרובינציאל?" קובי אוז ולהקת טיפקס מפנקים בטעימה נוספת מהאלבום המתבשל לו על הפתיליה בנחת. "צמד איילות" שם קוד לארק איילים הוא מעין שיר דחקה חביב על הסגולה והקללה הימתיכונית – תן לנו ליטוף שמש, איזה פיצוח, ליחשושים של ים, פצפוצי מטקות, דבר תורה קטן, איזה כוס עם אניס מתחלב ומצב הרוח, הצרות והאיומים נשכחים ואגן הים התיכון מנענע בקצב. סטלה במקצב טיפקס. למעט השורה הזו בשיר " מתכנס בתוך בית כנסת או באיזו הילולת צדיק באיזה אולם" הנוגדת את כללי התחביר המקובלים אפשר ליפול בפח מהשורה האחרונה בשיר – "אֱכוֹל מהניוֹקי" מנסה לשים לכם רגל, תאזינו היטב. החפלה הקרובה תתקיים בתאריך 20 לאפריל בזאפה ירושלים…

 

ירונה כספי – המים נבונים מאתנו

הסנונית הראשונה מהאלבום החדש של ירונה כספי "דדלוס כציפור" החוזרת לטפל בשירי משוררים, האלבום אינו ממשיך את מסורת הרוקנרול העצבני והמוכר האופייני לכספי, כעת היא יותר רגועה, פסנתר, כלי מיתר ונשיפה ואפילו קונטרבס תופסים את מקומם של הבס גיטרה תופים הקונבנציונלי מאלבומיה הקודמים, המשוררים עושים לה את זה וטוב שכך, ירונה מצליחה להתמודד עם טקסטים ייחודיים בהצלחה רבה ומעניקה למאזין חוויה אינטלקטואלית מאתגרת ומלאת שכבות של צלילים נעימים ורכים, פשוט פיסת הנאה אמיתית.

 

ליאור פרלה – אל תלכי

סינגל חדש בדרך לאלבומו הבא של ליאור פרלה, מי שזכה בפרס אקו"ם ליצירה לאלבום הבכורה היפיפה שלו ״תחת שמיים אפורים״, אדם בן אמיתי נרתם הפעם להפקה המוסיקלית שהצליחה להביא עטיפה הדוקה ומדוייקת לטקסטים של ליאור. אין ספק כי יש למה לצפות.

 

פלד – הכל עלי

כל המתחרים אוכלים מרס כשפלד נכנס / לובש ת'מכנס יותר נמוך מהבס / חלאס נמאס לי להיות מנומס / עזוב אותי מחרקש עזוב אותי מפאס / אני נתפס על ההיא עם הבוטי שואלת אותי איפה קניתי את ההודי / זה קפוצ'ון צ'ופ שופ ריספקט לאבודי / מי מעשן ת'נרגילה כמו שייח סעודי / אין לנו וילות אין לנו יאכטות / החברה שלי מסתפקים בדרינקים ושאכטות / ככה אנחנו אין שום חרטות / דיבור אמיתי גב בלי בולשיט בלי חרטות. זה התנ"ך לפי פלד, שיר הנושא מאלבומו החדש מוגש כעת עם קליפ, השתעשעו לכם בניסיון לזהות את הדמויות המופיעות בו, בכל מקרה תוכלו לאמת את הזיהוי במהלך המופע לכבוד האלבום שיתקיים בתאריך 26 באפריל במועדון בארבי בתל אביב.

 

 

ענבלאנס – ענבל פרלמוטר ורם אוריון

כך רם אוריון על האלבום שהיה גנוז שנים רבות וכעת שוחרר " …ענבלאנס הוקלט בארבעה או חמישה ימים בינואר 1996 על גבי קסטה בטייפ ארבעה ערוצים. כל השירים המבוצעים כאן, מלבד אחד, נכתבו על ידי ענבל לקראת ובזמן חופשה בת חודש בלונדון. לבקשתה הייתי מעורב בשלב הכתיבה- בעיקר בחוות דעת, עיבוד השירים, תפקידים, וגם קצת השלמות בלחנים. לקראת חזרתה לארץ ובעקבות סקיצה לשיר שלי שהקלטנו ביחד על טייפ ארבעת הערוצים, החלטנו להקליט לתוך אותו המכשיר גם את השירים החדשים שלה. התוצאה היא ההקלטות הביתיות שתשמעו כאן. סדר השירים הוא סדר העבודה עליהם. עם סיום ההקלטות, ולבקשת ענבל, צורפה לפרויקט גם הסקיצה שהקלטנו לשיר "דיפרנט גירל" ששובץ אחרון בסדר השירים, כשסיימנו את ההקלטות. זה היה ב-13 לינואר. ה-14 לחודש היה היום האחרון של ענבל בלונדון. אחרי שעזבה את החדר ששכרה, ענבל באה לדירה להעביר את הלילה עד הנסיעה לשדה התעופה. "Love"-ניצלנו את הלילה להקלטת שיר נוסף, שהפך לשיר האחרון החדש על הקסטה הקלטנו אותו לפנות הבוקר של ה-15 לינואר, 1996, יום הולדתה ה-25….זוהי אסופת שירים שנכתבו והוקלטו כקבוצה ויועדו לצאת, נכון ל-1996, בפורמט הכי זול, נגיש וצנוע שהיה אז-קסטה בהוצאה עצמאית. אין מקבילה אמיתית לזה היום אבל אפשר לשער שעכשיו אכן היינו מעלים את הפרויקט לבנדקמפ + קרדיטים, מילים, צילום וציורים (את כל אלו ענבל הכינה אז כעטיפה לקסטה/דיסק שהייתה קיימת בעותק אחד, לא ידוע מה קרה לה). בוויקיפדיה ובמקומות אחרים האלבום מוגדר כגנוז. מבחינת שני היוצרים שלו- לא הייתה אף פעם כוונה לגנוז אותו. אחרי מותה הכל כך מצער של ענבל הנסיבות שמו אותו בהמתנה ללא תאריך יעד ליציאה, עד עכשיו. כל ההכנסות עוברות ישירות לאגודת צער בעלי חיים בישראל…"

 

שירלי קונס

אלבומה השלישי של שירלי קונס, הנקרא בפשטות על שמה אמור לצאת בעוד ימים ספורים לחנויות וכבר נמצא במחנה הלהקות וכולל עשרה שירים שנכתבו והולחנו בידי שירלי בהפקתו המוסיקלית של אורי פרוסט. שירלי משלבת בשיריה גוונים של פולק לצד רוק העוטפים טקסטים אישיים ומאתגרים,  ומשדכת בהקלטות האולפן שורה נכבדה ביותר של נגנים ביניהם ניתן למצוא את גליה חי, נעה אילי, אבנר קלמר, אדם שפלן, אביב בכר, עידית מינצר, אודי רז ועוד רבים וטובים, פשוט אלבום שכיף להאזין לשיריו. בתאריך 19 באפריל שירלי תשיק את אלבומה בתיאטרון תמונע ותארח את דניאלה ספקטור ואלון עדר.

 

מאי לביא – שנתיים

אלבומה החדש של מאי לביא, הנקרא בפשטות "שנתיים" על שום הזמן שחלף מאז שהוציאה את אלבום הבכורה שלה תחת ההרכב "מאי והלביאות", וגם הזמן שעבר מאז שאיבדה את אמה האהובה. באווירת דרים פופ מערסלת מגישה מאי יצירה חשופה במיוחד, עם תכנים אינטימיים הסובבים כולם סביב אובדן ופרידה, הנובעים ממעין הכאב הפרטי והאוטוביוגרפי שלה. גם א"לבום זה כקודמו עשוי במתכונת אי.פי, קצר וקולע. בתאריך 19 באפריל תחגוג מאי את ההשקה במועדון אוזןבר ותארח את ימי ויסלר.

 

אפרקו –  The Battle

הרכב הרוק המתקדם החדשני החוגג בימים אלו את השקת אלבום הבכורה ומפתיע את כל סצנת המוסיקה בצלילים הנשמעים כאילו ומכונת הזמן קלחה אותנו בחזרה לשנות תור הזהב של הפרוג בסבנטיז, מגיש אלבום עשוי טוב המעביר בהצלחה לוותיקי הסצנה את האסוציאציות שמגלגלות בזיכרון שמות כ"קמל", "הארטפילד והצפון", "פינק פלויד" ושמות נוספים מאותה עת, הפקה מוסיקלית מהודקת וחסרת פשרות של גדעון ריקרדו מובילה את תום מייזל, רונן פלד, יובל רז ודור אדר להגיש למאזין חוויה אמיתית בהאזנה דרוכה לחוויה מוסיקלית שכבר חשבנו שפסה מהעולם, איכות רבותי, איכות שכזו, ממליץ לסיים עמה את פרק ההאזנה השבועי…

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: