פס קול שבועי

פס קול שבועי 8.1.2015

כמו פטריות אחרי הגשם כך שפע השבוע האחרון בכמות שירים חדשים, מלאכת הליקוט הייתה לא קלה, השפע הזה שהניב חומרים מצוינים התדפק על הדלת, השתדלתי לבחור את הטובים יותר מהטובים בכלל.

שקדי מרק, מסימני החורף...
שקדי מרק, מסימני החורף…

רק החלה שנה חדשה (אזרחית) וכבר שצף קצף של שירים מתנפל על האוזן, הנה החברים שניגנו בשנות השבעים מתחת לכתר המזרח המיתולוגית כובשים את הסצנה, שיר גנוז של איינשטיין, שיר חדש של חנוך, ובכלל שלל שירים מכל גווני הקשת המוזיקלית המקומית, עמודי תווך מיתולוגיים לצד קולות חדשים, תענוג אמיתי בימי חורף שכאלו, לכו להאזין, יש למה ויש הרבה!

 

 

אריק איינשטיין – מה פה הולך

באמת, מה פה הולך, מה פה קורה, איך פתאום כל השירים הגנוזים נשלפים מהארכיון ונותנים לך מכה בפנים, איך, איך… הצלילים, המנגינה, הקול של אריק איינשטיין, דקה אחרי "בדשא אצל אביגדור" שיא הסצנה של אז בתל אביב, ינואר 1971, פאקינג 44 שנים!!! מנגנים עם אריק – מיקי גבריאלוב: בס / חיים רומנו: גיטרה / רוב הכסלי: גיטרה / עמי טרייביש: תופים / דוד קריבושי: פסנתר / אהרל'ה קמינסקי: קונגוס. מכונת זמן, אשכרה מכונת זמן, פונוקול, אתם משחקים לנו ברגשות!!! J

 

שלום חנוך – תמיד זה עכשיו

חמש שנים חלפו מאז אלבום האולפן האחרון של שלום חנוך והשבוע, ממש בצרוף זמנים מוזר, באותו יום עם השיר של אריק איינשטיין, שלום חנוך משיק סינגל ראשון, 'תמיד זה עכשיו' מהאלבום הבא.  השיר שמחזיר אותך בטקסט, בנרטיב ובצלילים לימים ההם, ערגה חזקה, זיכרונות. האלבום כולו הוקלט בביתו של שלום חנוך, באולפן עליית גג שצויד במיוחד לקראת  העבודה על האלבום. כל תהליך היצירה התקיים בחלל הפרטי של חנוך בו אירח את משתתפי האלבום: אשר פדי, רוני פיטרסון, זיו הרפז, יוסי פיין, ירוסלב יעקובוביץ, החצוצרן אבישי כהן, שלומי שבן, סינגולדה ועוד. כך מספר שלום חנוך: "באוגוסט 2013 הרכבנו את האולפן הביתי ובמשך שנה וחצי עבדנו על האלבום. חלק מהשירים בו נכתבו מזמן וחלקם לאחרונה. 'תמיד זה עכשיו' נכתב כשנסעתי עם הנכד שלי, עמרי, לקיבוץ בו גדלתי. ובמהלך הביקור חשבתי לי שזה בסך הכל ביקור במקום שהייתי בו. עד ששכחתי אותו, פתאום אני זוכר".

 

שלומית אהרון – תגיד לי

זהו שיר ראשון מתוך אלבום סולו חדש העתיד לצאת בקרוב שנכתב והולחן בידי שלמה ארצי על פי בקשתה של שלומית, השיר מתאר את הגעגוע האינסופי לאביה. כך מספרת שלומית על החיבור עם ארצי – "תמיד אהבתי את השירים של שלמה, את הדרך בה הוא משלב אהבת אדם ואנושיות יחד עם כאב ושמחה. החלטתי ליצור קשר למרות שמעולם לא הכרנו רשמית. הוא לא התמסר במהירות, הוא שאל המון שאלות, חקר, בירר. תוך כדי שיחה , שיתפתי אותו  בניסיונות שלי במשך שנים רבות לכתוב שיר על אבי שנפטר כשהייתי בת 17 בלבד.  מעטים יודעים שאת שמו הפרטי אהרון אימצתי  כשם משפחתי. המוות של אבי ,תמיד היה עבורי מעגל שלא נסגר, פצע שלא הגליד.   רציתי שיר לא דרמטי, לא בכייני ואפילו לא ממש עצוב. רציתי שיר שהוא מעין חיבוק עם אבא. כשבוע לאחר השיחה הזאת, הגיע אלי משלמה שיר שזעזע לי את הלב, יש בשיר את הכול, את האישה הבוגרת, ואת הילדה הקטנה הכמהה לחיבוק. אני מרגישה ששלמה העניק לי במתנה את שיר חיי.

 

כתם – אל הירח

"אל הירח", שירם החדש של להקת 'כתם', הוא סינגל ראשון בדרך לאלבום שלישי, שיר על החיים האורבניים, חיי היומיום של כולנו, על הרגע בו אנחנו עוצרים, מרימים מבט אל יופיו של הירח, מעיזים לחלום ונזכרים באיזה עולם יפה אנחנו חיים. 'כתם' יגיעו למועדון האזור להופעה בתאריך 4 לפברואר.

 

מאיה הרמן – דירת שני חדרים

סינגל חדש לקראת צאת האלבום השני שנכתב והולחן בידי מאיה הרמן והופק בידי אמיר צורף, השיר מספר  על החלום למימוש עצמי, על המכשולים שבדרך, על עולם פנימי שלם שאינו גלוי למראית עין, ועל הרצון האנושי והטבעי שקיים במידה מסוימת בכולנו – להשאיר טביעת אצבע בעולם. על מאיה כתבתי פעם כך – "קולה של מאיה אכן עושה נעים באוזן, אתה נדבק אליו מהרגע הראשון, היא גם יודעת להשתמש במתת הזה בתבונה, בהקשבה לשירים שבאלבום האבחנה הראשונה שלי הייתה התחושה המלטפת שהקול משרה עליך, אתה דרוך לתפוס אותה בקטעים קטנים של שירה נקייה, היא יודעת להנמיך את הטון, למתוח אותך בציפייה ואז לשוב ולעלות בטון רועם ומלא אנרגיה". מאיה תערוך מופע עם שירי האלבום שבדרך  ביום שישי, 9 בינואר בצהריים (13:00) בתאטרון תמונע.

 

אלכסנדר פן, גיא לוי וטליה אליאב – זה עובר

'זה עובר', סינגל ראשון מתוך פרויקט 'פן' של גיא לוי בעקבות שירי אלכסנדר פן ובווקל של טליה אליאב המנגנת גם בפסנתר, הפרויקט מנציח 11 שירים המהווים מסמך היסטורי, חברתי, מחאתי, שהרלוונטיות שלהם לא התמוססה עם שיני הזמן.

 

הדס קליינמן ואביב בכר – פרפר אדם

הדס ואביב משחררים מתוך האלבום "מעט פשטות" שיצא בשלהי הקיץ האחרון את השיר "פרפר אדם" המאפשר לפתוח חלון לתוך ממד מעט אחר ביצירה שלהם. השיר מלווה בקליפ מתוך הופעה חיה שצולמה בתיאטרון "תמונע". הצמד לא שוקט על שמריו ויוצא לסבב הופעות בפריפריה, הבלוג מחכה שיחזרו לתל אביב, בינתיים – האזנה.

 

דניאלה ספקטור – כל הדברים היפים באמת

דניאלה ספקטור משחררת את "כל הדברים היפים באמת", שיר הנושא מתוך אלבומה החדש בלוויית קליפ אנימציה שיצרו דפנה אנגלנדר ורפי יניגר. את מופע ההשקה שנערך בדצמבר האחרון החמצתי, אבל את המופע הבא שיערך במועדון בארבי בתאריך 18 לפברואר לא אחמיץ.

 

אתי לוי – ארץ טובה

"ארץ טובה" הוא סינגל שני מתוך אלבומה החדש של הזמרת אתי לוי, שכולו משיריו של חנן גולדבלט, אשר הולחנו ע"י מוזיקאים חשובים – ארקדי דוכין, קובי אושרת, יאיר קלינגר, נפתלי אלטר ואחרים, השיר הכל כך אופטימי במילותיו ובלחנו עליו אחראי נפתלי אלתר, שולף את אתי לוי היישר מהסצנה הימתיכונית ומשבץ אותה במשבצת ארץ ישראל היפה והישנה, מעלה זכרונות מאלבום המחוות של אחותה התאומה זהבה בן "הביתה לחזור", אתי מותירה את הסלסולים מאחור, נוטשת את בחית והעין ויוצאת למסע "אשכנזי" במרחבים הירוקים, השיר מדגדג את בלוטת הסקרנות לשמוע את כל השירים…

 

נסרין קדרי – חייאתי

נסרין קדרי זוכת העונה השניה של התוכנית "אייל גולן קורא לך", כובשת לעצמה מקום מכובד בקרב הקהל הישראלי כאחת הזמרות הימתיכוניות המצויינות ומבססת את מעמדה כזמרת ייחודית ועצמאית. לאחר שהשיקה את אלבום הבכורה שלה היא משיקה השבוע לתחנות הרדיו את הסינגל  "חייאתי" שכתב והלחין מנהלה האישי, חגי אוזן. הרווח של הקוראים כאן הוא התיעוד הבלעדי, פנים מול פנים שלי לביצוע "מאממם" שלו בקפה תל אביב. בתאריך 24 לינואר תגיע נסרין לרדינג 3 בנמל תל אביב על מנת לחגוג באופן רשמי את השקת האלבום.

 

גבע אלון – האור בחשיכה

טעימה נוספת מתוך האלבום החדש של גבע אלון, אלבום שמיד עם צאתו הגיע לראש רשימת האלבומים הנמכרים בישראל. עליו כתבתי מיד לאחר האזנה את המילים הבאות – "גבע אלון, אחד היוצרים והמלחינים המוכשרים בארץ, עם אלבום שכל כולו פנימיות וזיכרונות ילדות, האלבום הראשון בו פונה גבע לכאן, בשפה העברית…עצמו את העיניים והאזינו, פשוט האזינו…" רשמתם ביומן? רכשתם כרטיס? שלא יגמר… הופעת השקה חגיגית לאלבום: יום חמישי, 22.1, בארבי ת"א, אורח: עמיר לב

 

גלי אלון – Lonely Play

סינגל בכורה מאלבומה החדש של גלי אלון בהפקתו של אלון לוטרינגר ובליטושו של אשף המאסטרינג John Dent שעבד עם Radiohead, PJ Harvey, Nick Drake, Robert Plant ועוד רבים וטובים. האמת שיש כל כך הרבה מידע אצור אצלי לגבי גלי אלון, אבל במקום המידע אני מבקש שפשוט תאזינו ובאותה הזדמנות תרשמו לפניכם כי ביום בתאריך 25 בינואר, גלי תשיק אותו ותבצע עוד חומרים באוזןבר, היא גם תארח את שרי גבעתי..

 

נעם רותם – שמש שקרנית

כשנה אחרי השקת אלבומו 'נשורת' המצוין, משיק השבוע נעם רותם שיר חדש "שמש שקרנית", המצליח לשמר את הצליל האופייני עם הקצב הנכון שיר חדש עם האנרגיה הייחודית שלו, אל תתנו לאמא לקרא את המילים, לכו להתאמן על תנועות של גיטריסטים ותתארגנו. למופע הפותח את סבב הופעות החורף (בטח יהיו עוד שירים חדשים..) 21 בינואר, מועדון בארבי. (ערן צור יתארח..)

 

מלכה באיה – ילדי האור

במקרה של מלכה באיה, להקת הגולשים רוק בראשות הסולן אסף שלם, אי אפשר לחשוד בי באובייקטיביות, אבל כדאי לכם להאזין לסינגל שהם משחררים מתוך האלבום החדש, "אננס", השיר מספר על לילה אחד משנה תודעה, על התחושות, החברות ורגעי הקסם שאנחנו נחשפים אליהם במהלך חיינו. וגם על זה שאנחנו אוהבים לקום מוקדם בבוקר, לא רק בשביל לגלוש.

 

אביה ויונתן – שורפת

'אביה ויונתן' –  אביה פרחי והמפיק יונתן ליפיץ העובדים במשותף על אלבום אי.פי ראשון, משחררים השבוע את הסינגל השני "שורפת", מעין דרים פופ ישראלי עברי בהפקתו המוזיקלית של לוי בן ברוך. קחו זאת כהמלצה להאזנה.

 

הדג נחש ואברהם טל – תן לי מנגינה

כך מספר אברהם טל על השיר החדש המשותף – "כשנכנסתי לחדר החזרות בפעם הראשונה, הדג נחש ישבו על הכלים וג'ימג'מו, נגשתי למיקרופון ופשוט התחלתי לשיר. המוזיקה כמו קרתה מעצמה, וזה עוד לפני שהחלפנו מילה. אני חושב שזה היופי במפגש המיוחד בינינו" להקת הדג נחש ואברהם טל יופיעו בערב חד פעמי במהלכו יעלו מופע חדש, בו כולם מבצעים את השירים של כולם. המופע יתקיים בתאריך 22 בינואר בהאנגר 11 בנמל תל אביב.

 

ישי לוי ועופר לוי – רק את

עופר וישי, הנחשבים לפורצי דרך בז'אנר המוזיקה הימתיכונית שבאמתחתם ערימות להיטים ואלבומים מצליחים חוברים איש לרעהו ויוצאים לסבב הופעות משותף שתחנתו התל אביבית תתקיים בתאריך 19 לפברואר בהיכל התרבות. השיר המשותף והחדש "רק את" נכתב בידי יוסי גיספן והולחן בידי ארקדי דוכין.

 

קובי רואה אתך ללכת

שיר אהבה בסגנון פולק רוק אתני עם ניחוח ישראלי של הזמר יוצר קובי רואה, מוסיקאי מוכשר שהחל את דרכו במוסיקה קלאסית וכיום מתעסק בהוראה מוזיקלית לצד השקת אלבום מחאה חברתית ושיתופי פעולה עם מוזיקאים רבים. השיר החדש, המסמן כיוון לאלבום הבא שווה האזנה.

 

דניאל אסייג – איפה את

זהו  הסינגל הראשון של הסטנדאפיסט והשחקן דניאל אסייג (כן, הבן של שלום…), כוכב ״מחוברים" ו״שנות ה80״. דניאל כותב ומלחין מוזיקה מגיל צעיר. השיר הכל כך קליט ונעים להאזנה הופק בידי חיים צינוביץ׳.

 

שחר קרויטורו – מכתב לאמא

שחר קרויטורו – מלחין ויוצר עומד להשיק בקרוב את אלבומו השני – "זמן דמדומים" המורכב משישה שירים מולחנים וחמישה לחנים לרביעיית כלי מיתר, פסנתר, גיטרה ומפוחית. מדובר בחומרים באמצעותם התמודד שחר עם אובדן בני משפחה, השיר הראשון היוצא לאור מהאלבום כשמו כן הוא "מכתב לאמא", מכתב אותו כתב שחר לאמו ובו הוא מביע את אהבתו אליה והתפעלותו מחוסנה ויכולתה להחזיק, להנהיג ולעודד את התא הגרעיני של המשפחה לצד חוסר האונים והקושי הגדול בו כולם נתונים. חומר קשה לטיפול, שיר מורכב להאזנה.

 

שרון גסטהלטר – Gone

שרון גסטהלטר, זמרת יוצרת צעירה אשר הוציאה לאחרונה את אלבום הבכורה שלה, Promised Land. הכולל תריסר שירים שנכתבו והולחנו על ידה במהלך נסיעותיה על הקו שבין תל אביב לניו יורק. בהפקה מוזיקלית של רועי דהן ועיבודים של צח דרורי, השבוע משחררת שרון את הסינגל Gone, שווה האזנה.

 

אסף אמדורסקי – אות באות

השיר "אות באות" נכתב והולחן בידי אסף אמדורסקי בהשראת ספר בראשית במסגרת הפרויקט המוזיקלי "929 ושיר" המלווה את מיזם 929 שהושק החודש, במטרה להפוך את הטקסט התנכי לנגיש ורלוונטי. אסף אמדורסקי הוא היוצר הראשון מתוך שורה ארוכה של יוצרים שייקחו בו חלק. במסגרת 929 ושיר  בניהולו האמנותי של  חיים שמש, יופקו 24 שירים מקוריים – שיר לכל ספר בתנך, בביצוע מוזיקאים מהשורה הראשונה לצד מוזיקאים בתחילת דרכם. השירים יהיו בסגנונות מוסיקליים שונים וכל אחד מהם ייצא כסינגל בתום קריאת ספר אחד ולרגל תחילת קריאתו של הבא אחריו.

 

קין והבל 90210 – לקח זמן

שיר חדש של ההרכב הכבד והמטורף של יונתן השילוני, שאול לוריא ואיתמר לוי העומדים להשיק את אלבומם השני "וידאודרום" במופע חופר אפרכסות ודיסטורשן בתאריך 24 בינואר במועדון בארבי, תאזינו!

 

Mayor – Nothing 2Luz

מיור בעיר, יתכן והעתיד שלנו יהיה יותר טוב!!! השבוע שוחרר אלבום הבכורה של מיור, הפרוייקט של הוד שריד וגילי מאיר מ"כל החתיכים…", אורן רזניק, אייל רפאלוב וג'סטין טאנג שגייסו את הווקליסטיות המופלאות דורין לוי ומאיה ג'והנה להקלטות. "אין מה להפסיד" הוא אלבום המייצר צליל אחר אך עם יחד זאת נשמע מוכר וידוע, מתנגן כל כך טוב ליד האוזן ועושה לך חשק לסמן לופ בנגן…

 

ילד על הירח – כאן ועכשיו

אלבומה השני של הלהקה בראשה עומדים מאור אלוש וזיו זק חברי ילדות מדרום הארץ אשר בשנים האחרונות עברו לתל אביב מתוך כוונה להמשיך ליצור ולנגן ביחד. האלבום כולל 8 שירים שעוסקים בהתבגרות, התפכחות, חקר עצמי והשפעות הטכנולוגיה על החברה שלנו והתקשורת האישית. האלבום עובד בחדרי חזרות במשך תקופה ארוכה והוקלט בצורה חיה באולפני קקטוס של נדב אזולאי וגיל נמט בבאר שבע אשר יצרו צליל חי המתחמק מהדיגטציה המנוכרת של ימינו.

 

איה כורם – הלב הזה, המשומש

24 שעות לאחר שיבשה הדיו על החלטת בית משפט עליון לשחרר את איה כורם מכבלי ההסכם עם חברת עננה שסיימה מאבק משפטי בן 5 שנים שחררה איה כורם את אלבומה הבא – "הלב הזה, המשומש" לקהילת הגולשים ללא תיווך צד שלישי ולהורדה ישירות מהאתר שלה עם אפשרות לתרום כראות עיני הגולשים. לינק. כן פרסמה איה פליי ליסט של האלבום להאזנה מקוונת, תהנו.

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

תגובה אחת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: