סיקור הופעות

המכבסה של אפרת

מופע השקת אלבום בכורה "המכבסה של אֶצֶ'ה", אפרת לוטנברג, ליווי – בן גולן, טלי מן ומאי לביא. אורחים – עוזי רמירז, דן תורן ויהוא ירון. מועדון אוזןבר. 19.08.2014. נכח תיעד ומדווח – יובל אראל.

אפרת לוטנברג, השקה, אוזןבר. צילום: יובל אראל
אפרת לוטנברג, השקה, אוזןבר. צילום: יובל אראל

כאשר אלבום הבכורה של אפרת לוטנברג "המכבסה של אֶצֶ'ה" נחת אצלי לקחתי אותו לסיבוב בעיר ברכב, לאחר שקילפתי ממנו את הניילון ודחפתי אותו לנגן הדיסקים והמילים החלו לזרום, שיניתי את התכניות שלי וחיפשתי מקום קרוב לחנות בו ולהאזין, קיץ, חם ולח בתל אביב, השמש לא ידידותית בעליל, החניה הראשונה לא סיפקה לי צל ורוח ים קרירה אז נאלצתי להשאיר את המנוע והמזגן פועלים ופשוט להתמתח לאחור ולהקשיב למילים.

 

תשמעו, האפרת הזו שובבה לא קטנה, המילים שלה, המגיעות מתוך תובנה של צעירה תל אביבית המטבלת קורטוב בורגניות מבית אל תוך העצמאות הצעירה של החיים בעיר, חברות, גברים, טיפוסים, חוויות, זיכרונות, תובנות, הכל ללא מעצורים ובלי להתבייש, כחל ושרק, ישר בפנים, חשיפה עצמית, אם כי בהתנסחות מעודנת המעלה אסוציאציות וחיוכים.

אז אחרי שעה ארוכה בתוך הרכב, כמה רגעים לאחר שהסתיים סיבובו של הדיסק בנגן, עוד הייתי נעוץ עמוק בהוויה הזו, הישירה, הפשוטה, הקורצת בחצי חיוך, יאללה…

הבנות של המכבסה. צילום: יובל אראל
הבנות של המכבסה. צילום: יובל אראל

אמש היה האולם המוארך של מועדון אוזןבר מלא עד אפס מקום, שורות שורות של אנשים ונשים שטרחו במיוחד לתפוס את הרגעים של מופע ההשקה החגיגי לאלבום של אפרת, בגרם המדרגות מונחים להם קרבי מכונת כביסה, כאומרים "ברוכים הבאים למכבסה של אֶצֶ'ה", על הקיר באחורי הבמה תלויים להם כעל חבלי כביסה גזרי תמונות וקטעי בגדים, רק כדי להמחיש לקהל שכן, אנחנו במכבסה ועוד מעט יאלצו אותנו להתחיל לקפל ולגהץ את הכבסים..

אפרת, שרה סיפורים. צילום: יובל אראל
אפרת, שרה סיפורים. צילום: יובל אראל

עם ליין אפ שכולל את שירי האלבום, מלווה בגיטריסט בן גולן פתחה אפרת לוטנברג את המופע ונתנה לקולה המיוחד לחרוך לקהל את תאי הצחוק בליבם, המוזיקה היא מוזיקה, מעודנת, לא מבקשת לתפוס תשומת לב, בבחינת רק מעטרת את המילים, את ספר השירים שבין דפיו אפרת מעלעלת לפנינו כשמסייעים לה הנגנים, השרים והשרות – טלי מן, מאי לביא, עוזי "רמירז" פיינרמן, יהוא ירון ודן תורן שלכולם יש יד או מרפק בדרך הארוכה להפוך את דפי המילים לאלבום שירים.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

וידאו

 

 

 

 

 

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: