פס קול שבועי

בשש אחרי המלחמה? – אסופת שירים

במהלך ימי המערכה הצבאית נוצרו הופקו ובוצעו שירים רבים המתעסקים בהוויה הזו מאספקטים שונים, לקט זה מאגדם יחדיו, האזנה.

מדפי הצלילים
מדפי הצלילים

כמעט חודש ימים שלא התפרסם בבלוג פוסט פס הקול השבועי, ימי מערכה מלחמתית מן הסתם מוציאים את החשק לכך, אבל כעת בסופו של שבוע, ניתן ללקט את השירים שנוצרו או רועננו בעקבות הימים האחרונים, בשלל סגנונות מוזיקליים המצויים כאן בפלך הארץ הזה.

יוני פוליקר – תבטיח

קליפ לשיר "תבטיח" של יוני פוליקר מתוך האלבום החדש שייצא בקרוב. יוני כתב את השיר בעקבות מותו של אחיו קובי בצבא. מאז צאתו נצפה הקליפ מעל 60,000 צפיות.  בשיר יוני חוזר להיות הילד שמעלה זיכרונות מחוויות משותפות, מבקש מאחיו הגדול שישמור על עצמו בצבא ויבטיח שיחזור.

רותם סרי – החייל שמגן עלייך

רותם סרי מרענן ומשחרר בשנית את "החייל שמגן עלייך" אשר הופץ לפני כשנתיים, סרי ,בן ה 26 תושב העיר אילת, מנגן על פסנתר וסטודנט למוזיקה בביה"ס רימון, את שירותו הצבאי עשה בלהקת "משמר הגבול" כזמר וקלידן. בקליפ רותם משחק חייל שקיבל אפטר ומתגעגע לחברה שמחכה לו בבית, השחקנית מעיין ליף בתפקיד החברה הצעירה. השיר היווה רקע להצעת נישואין.

שרית חדד – יחד ננצח

שיר חדש לחיבוק והעלאת המורל לחיילי צה"ל ואזרחי ישראל בעקבות מבצע 'צוק איתן'. את השיר מבצעת בהתנדבות שרית חדד ואליה התלוו מקהלת הילדים "פרחי ירושלים" קרית מלאכי, ילדי מתנ"ס ״תקוותנו״ באשדוד והתזמורת הסימפונית אשדוד. השיר נכתב ע״י יוסי גיספן והולחן ע״י תומר הדדי. אמרה שרית חדד: ״עוברים על כולנו ימים לא קלים אבל חשוב לצד העצב לנסות ולשמור על אופטימיות. כשהציעו לי לבצע את השיר, לא חשבתי פעמיים, כיוון שאני מאמינה שלצד העצב הגדול חשוב גם לשמור על מורל וזה בדיוק השיר הזה. אני מאמינה שהתפקיד שלי זה לשמח ולרגש וזה המעט שאני יכולה לתרום״.

רותם כהן – רק תחזור

רותם כהן, אחד ההצלחות המבטיחות של השנה משיק שיר חדש המתאים במיוחד לעת הזו, ברכה ותקווה לשובו בשלום של החייל היוצא למערכה.

אדם גורליצקי – שתי ארצות

בימים אלה משחרר אדם את 'שתי ארצות', סינגל ראשון מתוך אלבום חדש, זהו שיר שנכתב כבר לפני מספר חודשים, ובעקבות המצב השורר בארץ החליט אדם להשיקו כעת.

אריאל הורביץ – עשרים אלף איש

את השיר כתב והלחין אריאל הורביץ בעקבות סיפור מותו של החייל הבודד שון כרמלי שנהרג במהלך קרב במערכה הצבאית הנוכחית, עשרים אלף איש שמעולם לא הכירו את שון אך סיפורו ותחושת הביחד הלאומית הגואה הובילה אותם להתייצב וללוות את שון בדרכו האחרונה.

שילי עטרי – אצלנו בגן

"אצלנו בגן" מתאר את  ההתמודדות הבלתי אפשרית עם המציאות בארץ, המציאות שגובה מחיר יקר ומכה בנו פעם אחר פעם, בימים אלה המכה הזאת מורגשת היטב ושי לי עטרי מעבירה בדיוק רב תחושות מורכבות בביצוע מרגש לשיר שחיבר חברה הטוב, יפתי המספר על השיר: "איבדתי חבר קרוב במלחמת לבנון השניה ואני סוחב עימי עד היום את הפצע הזה. על האדם שהוא היה יכול להיות ועל האהבה הגדולה שהייתה ונמחקה. חוסר האונים שאובדן כזה מותיר אחריו הוא עצום. אתה מרגיש שאתה חייב לעשות משהו אבל לא יודע מה…"

גדי פיינגולד –   לא תיפול רוחי

חכמנו אמרו ש״ארץ ישראל נקנית בייסורים״. אבותינו סיפרו לנו, איך פעם היו פה מלחמות קשות, הישרדות לא של ״ריאליטי״ של מציאות, ואנחנו, שקבלנו על מגש של כסף, לא תמיד האמנו, לא תמיד הערכנו. וגם לא הרגשנו שמישהו שאל אותנו. עכשיו גם הדור שלנו חווה את הייסורים של ארץ ישראל. עכשיו גם אנחנו הצטרפנו ונצרפנו בכור הזה.

בן סנוף – קדושה האדמה

בן סנוף, המתגורר בצפת, רכש לעצמו במהלך השנים האחרונות שם של זמר נשמה. גוון קולו הייחודי ויכולותיו הווקליות יוצאות הדופן זוכים להערכה רבה. מוערכת לא פחות העובדה, שהמוסיקה שלו מצליחה לגעת בחילוניים ובדתיים כאחד, מה שאיננו מובן מאליו. "קדושה האדמה" הוא שיר שמברך את לוחמינו ואדמתנו ומסביר כי הארץ אותה קיבלנו מהקדוש ברוך הוא קדושה מכל וחיילנו הם מלח הארץ

גל סינואני – חזור

גל סינואני על שירו החדש – "כל אחד ואחת מאתנו היום משתתפים בצערם של משפחות הנופלים היקרים לנו וקרובים אלינו. בעקבות התקופה הקשה שכולנו עוברים , הרגשתי צורך לתת את החלק שלי ולהוציא שיר שמוקדש לכל לבבות עם ישראל, המייצג את האחדות שלנו ברגעים כה קשים ."

אליקי – יד רועדת לשלום

השיר "יד רועדת לשלום", מצטרף לשורת שירי כאב ונחמה, ומבקש לחזק את הבטחת ההורים לרך הנולד, מזה שנים רבות. אליקי, זמרת המבצעת את שיריה בשפה ומוזיקה יוונית ומוכרת ברחבי אירופה, מגישה כעת שיר תקווה ומבקשת לאמר: "אני משתתפת וכואבת בצערם של המשפחות ומאחלת החלמה מהירה לפצועים."

אדיר אדרי – צוק איתן

שמו של השיר מדבר בעד עצמו, שיר תקווה וגאווה, עם הרבה תבליני פטריוטיזם.

רועי סנדלר – פרחים בקנה

רועי, אחד השמות המפציעים ומבטיחים לאחרונה לוקח את השיר המיתולוגי של להקת חיל התותחנים, קלאסיקה המציגה את התקווה לשקט ושלווה ומגישו בעיבוד חדש, השיר מהווה חלק מאסופת פרוייקט "שעה של אור" שיושק ביום ראשון.

רוחמה רז – בדמייך חיי

שירה של נעמי שמר המתבסס על נבואתו של יחזקאל פרק ט"ז המתארת את תהליך ההיווצרות של האומה – עם ישראל, במשל לתינוק שנולד ולא היה מי שיחמול עליו ויטפל בו כנדרש. ואלוהים חמל עליו והבטיח שיחייה ויתרבה וייגאל, על אף היותו מתבוסס בדם. בימי מלחמה אלו כשהחיילים מחרפים נפשם ומקיזים את דמם, השיר מבטא את המחיר הכבד ומאידך את התקווה לשלום ולשלווה וחסד. השיר מהווה חלק מאסופת פרוייקט "שעה של אור" שיושק ביום ראשון.

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: