סיקור הופעות

המקצועות החופשיים של מוניקה סקס

מופע השקת אלבומה החמישי של להקת מוניקה סקס – "מקצועות חופשיים", רביעי, 03.04.2014, מועדון בארבי. נכח, תיעד ומדווח – יובל אראל. הכתבה מתפרסמת גם ב"מגפון" עיתון עצמאי ברשת. קטעי הוידאו מתפרסמים גם ב"מאקו".

יהלי סובול, מוניקה סקס. צילום: יובל אראל
יהלי סובול, מוניקה סקס. צילום: יובל אראל

את מוניקה סקס אין צורך להציג, יהלי סובול, פיטר רוט, שחר אבן צור והכח החדש ספי אפרתי רצים בסצנה המקומית כבר מעל עשרים שנים, את העלייה והחשיפה המטאורית קיבלו בעקבות השיר "מכה אפורה"  מאלבום הבכורה "פצעים ונשיקות" אשר שימש כשיר הפתיחה לסדרת הטלויזיה "פלורנטין" שבזכותה הפכה השכונה הזו לעיר הצעירים של תל אביב.

לאחרונה יצא אלבומם החמישי "מקצועות חופשיים", שהופק בידי אייל אבן צור ואת שיריו ולחניהם כתב יהלי סובול ברובם, חלקם בידי שחר אבן צור ואת מילותיו של "שוב יורד אור חאקי אפרורי" הלחינו חברי ההרכב למילותיו של מאיר ויזלטיר, על האלבום אמרו חברי הלהקה – "אנחנו מתרגשים לקראת צאת "מקצועות חופשיים", האלבום החמישי שלנו, אלבום שמשלב את הכיף שבנגינה חיה עם האפשרויות הבלתי נגמרות של עבודת אולפן שבאה אחרי נגינה, בהנהגת אייל אבן צור, המפיק המוכשר, החבר היקר ובן המשפחה".

 

 

אני אמרתי על אלבום זה, מיד לאחר שקרעתי ממנו את הניילון והכנסתי את התקליטור לנגן וסובבתי את כפתור הווליום – "מוניקה סקס לא דורכת במקום, הרבה שנות פעילות ומעמד של כבוד בסצנת המוזיקלית הצעירה, ממש מיתולוגי, לא עצרו בעד  יהלי סובול, שחר אבן צור, פיטר רוט, וספי אפרתי מלהתכנס וליצור שירים חדשים, בהפקתו של אייל אבן צור, האלבום "מקצועות חופשיים" במקצביו הרעננים, הפקתו המצויינת והחדשנות המוזיקלית מצהיר במפורש – "מוניקה סקס" היא עדיין אחת מהלהקות החשובות ביצירה המוזיקלית שקמו בעשורים האחרונים פה בארץ".

פיטר רוט, מוניקה סקס. צילום: יובל אראל
פיטר רוט, מוניקה סקס. צילום: יובל אראל

ואכן האלבום החדש המציג את חברי הלהקה בוגרים יותר, מנוסים יותר, עשירים בהתנסויות, פתוחים לרעיונות, יוצרים אקלקטיקה מוזיקלית עכשווית תוך שמירת הצביון והצליל האופייני מציב את "מוניקה סקס" במקום משודרג ובכיר יותר בקטגוריות הרוק המקומי, צעירים יותר ממשינה אך כבר אפשר לאמר שיש כאן סוג של נשיפה בעורף, אחד אחד מחברי ההרכב לא שוקט על שמריו ובד בבד עם העבודה המשותפת במסגרת הלהקה הם עובדים מידי יום בשותפות עם מוזיקאים אחרים ומתנסים בהרפתקאות וחוויות מוזיקליות מאתגרות ומחזקות.

מוניקה סקס, בארבי. צילום: יובל אראל
מוניקה סקס, בארבי. צילום: יובל אראל

אמש חגגו חברי "מוניקה סקס" יחד עם קהל מאות אוהדים שמלא את מועדון בארבי על כל אגפיו, לאחר חימום של להקת "לילי פרנקו" עלו חברי "מוניקה סקס" ופתחו מיד בשורת ביצועים שכללה חומרים מהרפרטואר החדש מתוך האלבום הטרי לצד להיטים משלל אלבומיהם, יהלי סובול, פיטר רוט ושחר אבן צור נתנו את קולם איש איש בתורו ובחלקו.

שחר אבן צור, מוניקה סקס, קהל. צילום: יובל אראל
שחר אבן צור, מוניקה סקס, קהל. צילום: יובל אראל

מדובר במופע מהוקצע ומשופשף כפי שמוזיקאים האוהבים את העשייה שלהם יכולים להעניק לקהל שהגיב בחזרה במטבע דומה והצטרף לשירה והוכיח כי אפשר לקפוץ שעתיים על רצפת העץ של מועדון בארבי ולהיות שמח. נרשמו פיקים חזקים בביצועי הקלאסיקות דוגמת "מכה אפורה", "שנים חסומות" וכמובן בקטע המסיים בהדרן – "על הרצפה", שלא לדבר על ה"קראוד סרפינג" שדפק שחר אבן צור לקראת סיום החלק הראשון ונשאר על הרחבה והמשיך לשיר עם הקהל (הנה תיעוד של אחד מהקהל). מוניקה סקס היא הדבר האמיתי שמתרחש כעת בתל אביב, בערב של פרמיירות עטירות רייטינג, הקהל התל אביבי הצעיר מצביע ברגליים וקופץ ללא לאות, כאן, בבארבי.

קמע, יואל ממן עם מוניקה סקס. צילום: יובל אראל
קמע, יואל ממן עם מוניקה סקס. צילום: יובל אראל

חברי ההרכב לא שוכחים את יואל ממן, סוג של קמע בסצנה העצמאית, תמיד לשרתך אם בדוכן הדיסקים והמרצ', אם כבקליינר בשעת הצורך, אם כמנהל ריקודים וחגיגות בקהל, אם כאחד שמקדישים לו שיר באלבום (ראו ערך בא לבר…), מה הפלא שיואל נקרא לעלות לבמה ולהפליא בריקוד כשהנגנים ממשיכים לנגן לכבודו…

ליין אפ: כסף חדש, נעלי קח אותי, איש גדול, איש קש, רמקולים, כל החבר׳ה, פצעים, אהבה שהלכה לישון, השמלה ממדריד, סאן חוזה, האדם המואר, מח הלטאה, הכל במקום, אור חקי, מספיק בנאדם, מכה אפורה, מנגינה, עירומים, גשם חזק, שנים חסומות. הדרן: עוד פעם, מרוב אהבה, על הרצפה.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

וידאו

 

 

 

 

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: