פס קול שבועי

זו לא אותה צרויה

צרויה להב בדרך לאלבום בכורה כזמרת, התמלילנית הותיקה, שרה ואף עונה לכמה שאלות. הראיון מתפרסם גם ב"מגפון" עיתון עצמאי ברשת.

צרויה להב. צילום: אילן בשור יח
צרויה להב. צילום: אילן בשור יח"צ

צרויה להב, מוזיקאית ומשוררת מוערכת, שזכתה בשנה שעברה בפרס מפעל חיים של אקו"ם ומוכרת בשל להיטים רבים שכתבה לגדולי האומנים הישראליים. החלה את מסלולה המוסיקלי בצוות ההווי של חטיבת הצנחנים בשנות השבעים, הספיקה ליטול חלק בהרכב הנגנים של ברוס ספרינסטין ובלהקת הברירה הטבעית, לנסות את מזלה בקריירת תאטרון, לכתוב ספרי פרוזה שזכו בפרס לספר ביכורים של משרד המדע, התרבות והספורט ובפרס "יד ושם" למפעלים חינוכיים לשנת תשס"ב, ובפרס אקו"ם לשנת 2005.

צרויה כתבה שורה ארוכה של שירים שהפכו ללהיטי פס הקול הישראלי אשר בוצעו בידי זמרים מהשורה הראשונה כמירי מסיקה, יהודית רביץ, ריטה, רמי קלינשטיין, יהודה פוליקר, ריקי גל ודיאנה גולבי.

עתה מבקשת צרויה לחזור ולבצע בעצמה שירים חדשים פרי עטה אותם תכנס באלבום בכורה כזמרת "לא אותה אני" המופק בידי יהודה פוליקר ולואי להב.

בעקבות השקת שנייים משירי האלבום ובטרם יושק האלבום עצמו שאלתי את צרויה להב מספר שאלות, הראיון לפניכם.

צרויה, אמנם את מסלולך בתחום האמנות פתחת כזמרת מבצעת, אך די מהר עברת לצד היצירתי שמאחורי המבצעים, מדוע?

התפתחתי גם ככנרת ושחקנית, אבל כשהייתי בהריון עם הבן הגדול שלי ויתרתי על הבמה ועל ההקלטות. רציתי להישאר עם הילדים בבית ולגדל אותם בשקט.

את מוגדרת כסופרת, פזמונאית, משוררת, שחקנית וזמרת, התנסית בשלל מוזות, איזו מהן את מאמצת כאהובה מכולן?

אם השאלה היא על מה מכל אלה לא הייתי מוותרת, התשובה היא על הכתיבה. אבל זה שחזרתי לשיר זאת מתנה אדירה, שעכשיו, כשקיבלתי אותה, אני לא מסכימה שייקחו לי.

לאוזן הקהל הישראלי את מוכרת במיוחד כמי שעומד מאחורי כתיבת שירי אלבום האוסף "הים כבר לא" הכולל את מיטב הלהיטים שכתבת עבור זמרים וזמרות אחרים, כעת את מבקשת לעמוד בעצמך בקו הראשון כזמרת, מה הוביל אותך לכך, אילו תחושות אופפות אותך בדרך הזו?

מי שהביא אותי, או אפשר לומר סחב אותי אל קדמת הבמה הוא יהודה פוליקר, שאיתו אני משתפת פעולה ככותבת כבר הרבה שנים, ועם הזמן נעשינו גם חברים קרובים . יהודה הלחין את כל שירי האלבום שלי, שחיכו אצלו בסבלנות, והודיע לי, פשוטו כמשמעו, שאני היא מי שתבצע אותם. מה הן התחושות שלי?     של חזרה מרגשת אל מה שאני. זה מטעין אותי בהמון חיים, ואני לא מכחישה,        גם מפחיד לעתים. אבל פחד, כשהוא לא משתק, הוא מדריך מעורר וחשוב.

לפני קצת למעלה משנה חברת למיקה שדה במסגרת המופע "דרך המשי", את המספרת ומיקה הזמרת, איך מתחבר המופע להרפתקה המוזיקלית החדשה שאת עורכת עם אלבום הבכורה?

גם הצעד הזה מתקשר ליהודה פוליקר ולעבודה על האלבום איתו ועם לואי להב. חזרתי לשיר וחזרתי לבמה, ובערב עם מיקה שדה אני גם מספרת על השירים ועל מה שמסביבם וגם שרה כמה מהם – עם מיקה ובעצמי.

בדרך כלל אדם בשל יוצר סיפור או ספר תמונות מוזיקלי כבסיס לאלבום שירים, מהו המסר שאת מבקשת להעביר למאזינים בשיריך, במה הם עוסקים?

שירי האלבום הם הסיפור שלי. הם מגיבים כמוני על כל נושא שאני מתבייתת     עליו, והם יודעים בדיוק על מה הם מדברים.

ההפקה המוסיקלית של יהודה פוליקר מורגשת באופן חזק, לפחות בשיר שכבר שוחרר להאזנה, הן בהלחנה והן בכלי הנגינה המבקשים לנסוך נופך יווני ימתיכוני על שיריך, האם זהו הקו המוזיקלי המנחה באלבום העומד לצאת?

לא ממש, אם כי הסאונד הזה בהחלט דומיננטי. אבל יש לדיסק עוד פנים מוזיקליים. לפוליקר יש ארסנל חזק של צבעים, ולואי להב הוסיף משלו.

מופע, מופעים מתוכננים? ואם כן, מהו האופי שיישא המופע? אינטימי המיועד למועדונים קטנים, מגה הופעה דוגמת רשת זאפה? תאריכים, להשקה והפצה.

המופע בתכנון, אני מקווה שהוא אכן ירוץ כמו גדול, ולגבי תאריכי ההשקה וההפצה תצא הודעה מסודרת. כללית, הדיסק צפוי לצאת לחנויות ביחד עם ספר השירים (שתוציא לאור "עם עובד") בסוף הקיץ.

אם יש כוונה

אופליה

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: