סיקור הופעות

רייסקינדר VS אוריון

מופע לילי באוזןבר, אסף עדן אקא רייסקינדר משוויץ במכונת צלילים חדשה, רם אוריון, גיבור גיטרה מצטרף ליצירה של מכונה וגיטרה, נכח, צילם, תיעד ומדווח – יובל אראל.

רייסקינדר VS אוריון. צילום: יובל אראל
רייסקינדר VS אוריון. צילום: יובל אראל

אין זו הפעם הראשונה בה משתפים פעולה ילד טוב (?) ירושלים אסף עדן, סולנה של להקת "אשכרה מתים" שכבר מזמן מתהפכת בקברה, חבר בהרכב שוליים החדש "הוט סאמר" (ואובייקט כתיבה בבלוג) עם גיבור הגיטרה המקומי (הפה והטלפיים, נושאי המגבעת, הדה בושס ובתרי זוזי) רם אוריון.

הבלוג חזה בחיבור בין השניים בפסטיבל הפסנתר 2012 כאשר אוריון ארח את רוגל אלפר ואת אסף עדן במופע במסגרת הפסטיבל.

איך יוצר מוסיקה הנעה על פני מישורי האלקטרוניקה הצורמת, המעוותת, הנוקבת, חובר לאחד היוצרים, הגיטריסטים המיוחדים כאן בסצנה (רם אוריון הוגדר כגיבור גיטרה+מוסיקאי השנה בבלוג)?

קוסמי – רייסקינדר

האחרון – רם אוריון

אז מסתבר שיש חיבור, ועוד איך, סוללת קופסאות ודוושות האפקטים שנפרשה לאורכו של כבל הגיטרה החשמלית של אוריון העידה מראש על הסאונד שיהווה את פס הקול של הצמד, אפקטים, עיוותים, צלילים בלתי מקובלים בעליל.

רייסקינדר. אוזןבר. צילום: יובל אראל
רייסקינדר. אוזןבר. צילום: יובל אראל

רייסקינדר, לבד על הבמה בשעת לילה מאוחרת באוזןבר, למרות החשיכה במועדון ניתן לראות כי כמות לא מבוטלת של קהל נוכחת במקום, הם מסודרים במעין חצי גורן אל מול הבמה, לא ממש מתקרבים, מצפים לראות אילו הפתעות הכין רייסקינדר למופע, הוא, משוויץ – מכונה חדשה, כן, על גבי השרפרף החום שניצב מולו שוכן לו הסמפלר החדש מבית רולנד SP 555 – מכונה כסופה מרובת כפתורים, מתגים, היא, החדשה, יודעת יותר טוב מהאחרות מה לעשות לזרמי החשמל, מעבר ללופים, מעבר לסימפולים, מעבר לאפקטים, יש בה גם תכונות כמו לטרמין – שליטת D-beam המאפשרת שינוי פרמטרים ע"י הזזת היד… באוויר. וואו, אם היו לו חלונות חשמליים ומראה פנורמית גם אני הייתי רוכש אחד כזה (3.825 ש"ח)…

ומה הוא עשה שם על הבמה עם הרובוט החדש והנוצץ שלו? אוהו, הרבה, המופע החל בביצוע שיר הנושא מאלבומו החדש "קוסמי" ועוד כמה קטעים כיד הדמיון, רייסקינדר, אסף עדן, מחולל צלילים והוגה מילים שפשוט מביאים זוית שונה ומשונה על הדרך בה דברים נבחנים, לעתים אתה שומע משפטים החוזרים בלופ על עצמם ואתה תוהה "האם הוא מגחך על המשמעויות, האם זו סאטירה אלקטרו דיגיטלית? האם זו הזוית הנכונה לבחון?" ואולי זו רק דרכו של רייסקינדר…

"הלו אדון שוטר | על מה אתה מתבונן | האם ראית כעת משהו | שקשור לאיזה משהו?…"

אוריון ורייסקינדר, אוזןבר. צילום: יובל אראל
אוריון ורייסקינדר, אוזןבר. צילום: יובל אראל

את החוויה הכוללת, לראות, לשמוע, להאזין, להרהר ואולי גם להסיק מסקנות אני משאיר לכם הקוראים, בסוף הפוסט תוכלו לצפות בכמה קטעי וידיאו מהמופע.

וכן, החיבור עם רם אוריון, אותו חיבור שהחל לדידי בפסטיבל הפסנתר נמשך גם הערב, בחלקו השני, הקצר יותר, כן, הדוושות, הקופסאות, כל אותם טרנזיסטורים ואלקטרו צ'יפים שמעוותים את הזרם החשמלי הנוצר בפריטה על מיתרי הגיטרה הצטרפו להרמוניה הצורמנית של הסמפלר החדש, את הפינאלה נותן רם בביצוע לשיר "מוות" מתוך אלבום הסולו (אי.פי) הראשון שלו, השיר הכל כך הרמוני עבר כעת מטמורפוזה, הביצוע המשותף עם רייסקינדר נתן משמעויות חדשות למושג מוות…

"אני סובל | אין על מה להסתכל | תגידו לי | אם זה גזר או מקל | או משהו אחר, יותר גרוע ממקל"

המלצת הבלוג – תעקבו אחר הצמד, נראה כי לא מדובר בחיבור זמני, עוד יקומו כאן כמה קטעים חדשים.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151515116084654.1073741852.721654653&type=3

וידיאו

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: