סיקור הופעות

תיסלם וסלאמתק…

מופע התרמה למען מוקד הסיוע לעובדים זרים, להקת תיסלם על הבמה, בארבי ת"א 17.12.2012, נכח, מדווח, ומספר קצת על המאבק בסחר הנלוז בקורבנות אדם – יובל אראל. מתפרסם גם ב"מגה-פון" עיתון ישראלי עצמאי.

יושי דני וצוף, תיסלם. צילום: יובל אראל
יושי דני וצוף, תיסלם. צילום: יובל אראל

כאשר הובא לידיעתי כי להקת תיסלם מתכוונת להופיע במסגרת מופע התרמה למען פעילות מוקד הסיוע לעובדים זרים נדלקו אצלי שתי נורות ירוקות, הראשונה הזכירה לי כי לפני כארבע שנים נכחתי בבית הנשיא בטקס בו העניק נשיא המדינה מר שמעון פרס עיטורי המאבק בסחר בבני אדם לח"כ (אז לשעבר) זהבה גלאון, על מאבקה הפרלמנטרי בסחר בבני אדם, לחוקרי מֶחְלַק חקירות א', מפלג תשאול ימ"ר במשטרת מחוז תל אביב ולעובדי ומתנדבי מוקד הסיוע לעובדים זרים. מנכ"לית מוקד הסיוע לעובדים זרים, שבי קורזן, קיבלה את האות בשם הארגון על תרומתו לנפגעי הסחר בבני אדם לצורך זנות ועל פעילותו לעורר את מודעות רשויות המדינה והציבור.

הנורה השניה הזכירה לי את שירותי בצבא, הסלקציה בבחינות לגלי צה"ל, את הקמתה של להקת תיסלם בידי חיילי התחנה דאז יזהר אשדות ויאיר ניצני, הפריצה הגדולה לתודעה הציבורית של הלהקה עם שלל להיטים, מופעים ותדמית כוכבי רוקנ'רול בצמרת סצנת המוסיקה של אותם ימים, את המפגש הנוסף עם יזהר אשדות כשהשיק השנה את אלבומו האחרון שעורר סערה עם השיר הביקורתי "עניין של הרגל" שצונזר בהחלטה מטופשת בידי מפקד גלי צה"ל.

יזהר ודני, תיסלם. צילום: יובל אראל
יזהר ודני, תיסלם. צילום: יובל אראל

בסופו של דבר מצאתי עצמי אמש במועדון בארבי בערב שהוקדש להעלאת תרומות למען המשך פעילותו של מוקד הסיוע לעובדים זרים והמלחמה בסחר בבני אדם. ערב שנפתח בקבלת פנים צנועה יחסית בה נכחו מתנדבי וראשי המוקד, חברי להקת תיסלם וכמה נדבנים מקרב קהילת אנשי עסקים, נציגי ציבור מהמגזר הפוליטי נעדרו בשל האיסור הקבוע בחוק לעניין תקופת טרום הבחירות, כל אלו טעמו מהפיתות והחצילים של אייל שני שפתח דוכן בכניסה למועדון.

עוד כמה מילים על פעילות המוקד – ממש בתחילת החודש שבו אנשי המוקד לבית הנשיא לטקס השנתי להענקת עיטורים לנאבקים בסחר בבני אדם במסגרתו הוענק לעו"ד נעמי לבנקרון, לשעבר היועצת המשפטית של מוקד סיוע לעובדים זרים וחלוצה בייצוג המשפטי של קרבנות סחר בבני אדם עיטור המאבק בסחר בבני אדם מידי נשיא המדינה. הנשיא פרס אמר בטקס: "צלם האדם הוא המורשת המוסרית של עם ישראל. כבוד האדם הוא ערך היסוד של המשטר בישראל. זכויות האדם הן הבסיס של ספר החוקים בישראל. אלו הם עמודי התווך החוקתיים שלנו" וכי "קיומם של ארגוני מתנדבים של זכויות אדם במדינת היהודים הוא צדק היסטורי וגאווה מוסרית".

בנקודה זו ולאחר דברי פתיחה מעל הבמה של מנכ"ל המוקד רעות מיכאלי והעיתונאית עינת פישביין קיבלו מאות התורמים שהתכנסו את שביקשו – חברי להקת תיסלם עלו לבמה.

תיסלם, בארבי, התרמה. צילום: יובל אראל
תיסלם, בארבי, התרמה. צילום: יובל אראל

כן, תיסלם הייתה אז בשיאה בתחילת שנות השמונים, יצרה שורה מכובדת של להיטים שמתנגנים באוזנינו עד היום, אף זכו לביצועי מחווה לא מעטים, אחד מהם הוא הפרוייקט של חני לרנר, הלהקה שהתאחדה מעת לעת במרוצת השנים, למרות עיסוקיהם האחרים של חבריה לא החסירה אמש מאומה מהיכולות והחיות הרוקנ'רולית שלה, מופע חשמלי ומחשמל, אנרגיות אדירות על הבמה, לא נחים לרגע, דני בסן, כבר לא כל כך בלורית, ניצב במרכז הבמה, הסולן האולטימטיבי של תיסלם, מימינו יזהר והגיטרה החשמלית המובילה, משמאלו צוף על הבס ויושי בגיטרה השניה, סמי, כרגיל במכנסי ספורט קצרים על התופים ובפינה הימנית, טיפה מרוחק עומד לו יאיר ניצני על הקלידים, האיש שאחראי לתמלילי השירים של תיסלם, מופע אורות וצלילים, שיר אחר שיר, להיט אחר להיט, הקהל, רובו לא ממש הקהל הקבוע של המועדון, לא נדבק לבמה, יש קצת מרחק, אולי סוג של כבוד למוסיקאים, אולי קצת תמימות, אבל מכיר את כל הפלייליסט, שיר שיר נישא בפי הקהל שמשתף פעולה בשמחה עם חברי הלהקה, כמה רגעים מרגשים נרשמים כשהשיר הכל כך מחאתי מושר – פרצופה של המדינה, מזכיר לכולם היכן אנחנו נמצאים במקום, בתקופה, בהוויה, גם לנוסטלגיה חלק לא מבוטל, חצבים פורחים, בוקר של כיף, קצת רומנטיקה – לראות אותה היום, וחדוות נעורים עם רדיו חזק שמרים את כל האולם בזרועות מונפות למעלה, תנו לי רוקנ'רול וסט של 14 שירים מסיים באחת את החלק המרכזי של המופע האנרגטי והסוער הזה, הפוגה קצרצרה וכעת ניצני לבד על הבמה פותח בקלידים עם שירה בציבור קצרה על פסגת החרמון, אט אט חוזרים חברי ההרכב ומבצעים את השיר שעושה את הערב הזה למשמעותי – ככלות הכל – מתי בפעם האחרונה עשית משהו בשביל מישהו – תמצית טהורה של ההתכנסות הזו, לזכור שבסופו של דבר כולנו בני אדם וכאשר במאקרו ההחלטות הנן כנגד המצאותם של זרים בקרבנו הרי במיקרו שומה עלינו לא לעצום עיניים ולא להתעלם ממצוקת אלו שהגורל התאכזר אליהם, לעיתים זה לא הגורל אלא סתם בני בליעל מנוולים מתוכנו…

כי אחרי ככלות הקול והתמונה
מישהו יכול לשאול בלי כוונה
מתי בפעם האחרונה
עשית משהו בשביל מישהו

 

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151279978759654.486409.721654653&type=1

וידיאו

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: