כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

פס קול שבועי

טרילוגיית עץ האדומים

לאחר שבע שנות עבודה על אלבומם המשולש, מלאכת-  הרכב רוק ותיק ששורשיו נטועים עמוק בעולם האמנות והתיאטרון- משחררים טרילוגיית אלבומים – תחת עץ האדומים, כשהמוטיב המאחד אותם הוא ההתייחסות לאהבה תוך כדי דימוי של עץ המנקז אליו מטען רגשי עמוס.

מלאכת בהופעה. צילום: עמוד הפייבוק הרשמי, יח"צ
מלאכת בהופעה. צילום: עמוד הפייבוק הרשמי, יח"צ

להקת מלאכת הוקמה לפני עשור על ידי יניב בן פנחס, שני ברונר, נעם הראל וטל רונן, אלבומם הראשון "בין לבין" הושק בשנת 2005 והיווה מעין אלבום קונספט או מעין אופרת רוק בשפה העברית שעסק בהקשרים בין דת, אמונה ומוסיקה וסיפור טראגי וריפרף בין שלל סגנונות מרוק אמצע הדרך, רוק מתקדם, רוק כבד, פרוגרסיב מטאל, מוסיקה קלאסית ואופרה.

הלהקה התפרקה למעשה אחר השקתו אך הצמד יניב בן- פנחס ושני ברונר המשיכו לשקוד על האלבום הבא שעומד לצאת כעת והוא מורכב משלושה חלקים, או יותר נכון משלושה תקליטים\דיסקים במארז אחד.

האלבום הנקרא "תחת עץ האדומים" מורכב כאמור משלושה חלקים: החלק הראשון המתייחס לצד התמים של האהבה, החלק השני הנוגע בגווני הכאב והחושך המלווים את נפתולי האהבה והתשוקה ואילו החלק השלישי – "מאוויים" המתחלק אף הוא לשניים – בתחילה מעין אגדת- שמע על האהבה למדינה, הבנויה כמחזה ובהמשכו בשמונה שירים.

ארהיב ואומר כי לא מדובר במוסיקה הקלה לעיכול, אין מדובר בשירים המתנגנים להם ברקע, יש להשקיע בהאזנה ממושכת לשלושת או יותר נכון ארבעת פרקי הטרילוגייה שבאלבום, אז גם מוצאים כי חלקם הגדול של השירים מבוצעים על ידי שני חברי הלהקה בלבד כשיניב בן פנחס שר ואילו ושני ברונר אחראי על הנגינה, למרות שלל הסגנונות המתחלפים בין שיר לשיר הטרילוגייה מאוד דבקנית ומשמרת את הקו המנחה על פי החלוקה הבסיסית, יש כאן לחנים יפים מאוד, רגישים ונוגעים, העיבוד המוסיקלי מוצלח ומעביר תחושת דמיון בראשו של המאזין.

תחת עץ האדומים, הטרילוגייה, מארז.
תחת עץ האדומים, הטרילוגייה, מארז.

חברי ההרכב הנוכחי – יניב בן פנחס  בשירה וגיטרה, שני ברונר בקלידים וגיטרה, שימי חביב בגיטרת בס, אלון לוגסי בגיטרה וטל רונן על התופים שוקדים כעת על סדרת מופעים שתכלול הרכב מלא, הופעות אקוסטיות והצגה  המתבססת על החלק האחרון במארז המסתמנת אף היא כאופרת רוק אפית המושפעת מפרוג-רוק פסיכדלי ואקספרימנטלי.

הצצה\האזנה סלקטיבית לכמה משירי הטרילוגייה (נדגמו ארבע קטעים מכל פרק)

בנוסף – תיעוד מתוך מופע המחול "בבל" של להקת המחול הירושלמית 'קולבן דאנס' , כוריאוגרפיה ובימוי – אמיר קולבן, מוסיקה – שם, מתוך הפרק הראשון בטרילוגיה.

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

תגובה אחת

  1. זכורה לי העובדה כי הלהקה הנפלאה הזו ניגנה ברחובות תל אביב עד לא מזמן.
    לא רק גדר עץ מפרידה ביני לבין הטרילוגיה הנהדרת הזו.
    המופע מחול "בבל"
    בהחלט שילב בין השניים וסנכרן ביניהם בצורה מושלמת.

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d