סיקור הופעות

משמרת לילה עם יהודה פוליקר

קרוב לשלוש שעות ושלושים וחמישה שירים, 07.09.2012, ליל שישי בבארבי עם יהודה פוליקר ועם ישראל, מופע רוק ים תיכוני סוחף, בכפיים. נכח, צילם ומדווח – יובל אראל.

משמרת לילה בבארבי, פוליקר. צילום: יובל אראל
משמרת לילה בבארבי, פוליקר. צילום: יובל אראל

המידע הרשמי מדווח כי יהודה פוליקר (נולד ב-25 בדצמבר 1950 בקריית חיים כליאונידס פּוליקארי; ביוונית: Λεωνίδας Πολικάρη) הוא זמר, מוזיקאי ויוצר ישראלי פופולרי, היוצר במגוון סגנונות ובנושאים הקשורים לחברה הישראלית.

פוליקר פרץ לתודעה הציבורית כסולנהּ ומנהיגהּ של להקת הרוק "בנזין" בשנות השמונים. לאחר פירוקה פנה לקריירת סולו מגוונת, המשלבת רוק, פופ ומוזיקה עממית יוונית. מלבד שירה, פוליקר גם מנגן במספר רב של כלים, מלחין, הן את שיריו שלו והן עבור אמנים אחרים. הוא כותב שירים, ואף עוסק בציור. חלק ניכר משיריו של פוליקר עוסק בהיותו דור שני לשואה ובטרגדיות אישיות שלו.

עמישראל, פוליקר, בארבי. צילום: יובל אראל
עמישראל, פוליקר, בארבי. צילום: יובל אראל

בעקבות האלבום החדש ובכלל ערך בליל שישי האחרון יהודה פוליקר מופע מיוחד, קצת יותר מחודשים  מאז ביקורו הקודם  במועדון בארבי במהלכו ביצע לא פחות משלושים וחמישה!!! שירים, ביניהם שולבו נציגים של שלל האלבומים אותם השיק לאורך הקריירה שלו החל משנות השמונים עם להקת הרוק מהקריות "בנזין", עובר דרך הפריצה למוסיקה היוונית המתורגמת, שיתופי הפעולה עם שורת מוסיקאים ישראלים מהזרם המרכזי, בחזרה ליצירה המתבססת על שורשיו היווניים, וכלה בקטעים מהאלבום החדש שראה השבוע אור – "ג'קו" בו נטל הקלטות של אביו מלפני תריסר שנים ביוונית ועיבד אותם לצלילי מוסיקה.

יהודה פוליקר זו ליגה אחרת, לחלוטין, אחד האמנים הבולטים בעשייה והיצירה המקומית ולאורך תקופת חיים משמעותית ביותר, סממני הליגה הזו נראו מיד כאשר הגעתי למועדון בארבי והבחנתי במערך הציוד שהוכן על הבמה ולידה, ההפקה הזו מגיעה עם הכל, מקונסולות שליטה על המערכות השונות ועד הפרטים הקטנים, הם גם לא נופלים בפרטים הללו, החל מרגע פתיחת הדלתות במועדון נצבה עמדה למכירת אלבומיו המובחרים בכניסה, עמדה שפעלה גם בזמן יציאת הקהל בשעות הלילה הקטנות שלאחר האקסטזה הפוליקרית.

משמרת לילה, יהודה פוליקר. צילום: יובל אראל
משמרת לילה, יהודה פוליקר. צילום: יובל אראל

על השירים, מילותיהם והמשמעויות אין צורך להרחיב, מי לא מכיר את שיריו של פוליקר או לפחות כמה מהמובחרים והפופולריים שביניהם? חוויות מהופעות אני גורר אתי כבר משנות השבעים של המאה שעברה, מופע שכזה טרם ראיתי, קרוב לשלוש שעות, ללא הפסקה, ניצב יהודה פוליקר, לעתים עם גיטרה אקוסטית, לעתים חשמלית, לא מעט זמן עם הבוזוקי אל מול הקהל שהיווה חתך מושלם לציבור הישראלי, לא הנוף האנושי הקבוע של המועדון, חלק רב הגיע מחוץ למדינת תל אביב, פוליקר גורר את הקהל שלו לכל מתחם בו הוא מופיע. היו שם לא מעט מעריצים ומעריצות מושבעים, כאלו שמכירים את הנפשות הפועלות על הבמה, את השירים ואת הרגעים המיוחדים, תוך זמן קצר הפך המופע לחגיגה של מוסיקה ואף ריקודים למקצבי הבוזוקי…

קיבוץ גלויות פינת הרצל. פוליקר. צילום: יובל אראל
קיבוץ גלויות פינת הרצל. פוליקר. צילום: יובל אראל

לצד הצוות הקבוע שלו – אלון הלל– תופים, אמיר פינטו – כלי הקשה, יוני פוליקר – גיטרות ובוזוקי, שמוליק שמיר – גיטרות, יונתן לויטל – בס, יואב אסיף- קלידים וסמפלר, לאוניד דצלמן – קלידים ואקורדיון, ניקי-כינור, התווסף גם אורח מהעבר – אלי חדד בכלי הקשה, מי שהיה המתופף של בנזין, הוא גם התכבד לשיר את "תני לי סיבה" מהאלבום הראשון של הלהקה. גם יוני פוליקר, האחיין, שהיה מימינו של יהודה לאורך כל  הערב בגיטרות ובוזוקי מקבל את הרגעים שלו, הוא מבצע את השיר "שונא לאהוב" מתוך אלבומו הבא  – "היית שם איתי".

לקראת הסוף, כבר בשלבי ההדרן המתקדמים (חמישה שירים!!) יהודה פוליקר מחליט להפעיל את הקהל, כעת הוא מבצע גרסת מחווה לפינק פלויד מהאלבום החומה, הקהל מצטרף ושר, יהודה מזכיר לכולם את שורשי הרוק שלו בנגינת הגיטרה החשמלית, הוא מסיים את המופע הארוך, העשיר והמצויין הזה בשירו של מאיר אריאל שנכתב עבור גידי גוב והולחן על ידי יהודה – "שלל שרב" כפי שאמר עליו מאיר אריאל פעם – "זה שיר על תשוקת הסוף. אהבת הסוף". לילה טוב.

בכפיים. פוליקר. צילום: יובל אראל
בכפיים. פוליקר. צילום: יובל אראל

סט ליסט:

יום עצמאות, פחות אבל כואב, משמרת לילה, בתוך הפקק האינסופי, הילד שבך, עיניים שלי, אלקו, זינגוואלה, פיגה, שוטה הכפר, השיירה, משב רוח, שונא לאהוב (יוני פוליקר), תני לי סיבה (אלי חדד), שלושה ימים, עפיפונים, כוכבים נופלים, איך קוראים לאהבה שלי, קין, קצר פה כל כך האביב (שירו של דויד גרוסמן לזכר בנו שנהרג במלחמת לבנון השניה), לא בראש שלי, פומה פומה, ילל, כפיים, אני רוצה גם, רדיו רמאללה, יום שישי, התחלה חדשה.

הדרן:

פנים אל מול פנים, בית משותף, חופשי זה לגמרי לבד, Another Brick in the Wall(פינק פלויד), עיניים שלי (על פי בקשה מהקהל), שלל שרב.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע


אפילוג

בדרום רמת הגולן, סמוך לרמת מגשימים, מתנשא תל בודד שצופה על מרחבי האופק. לתל הזה חלק חשוב בהיסטוריה ובעצם הקיום של מדינת ישראל. לרבים תל סאקי מסמל סיפור אדיר בעוצמתו, סיפור על חברות ללא גבולות, על אידיאולוגיה עמוקה, על הקרבה עצמית והתמדה.

זהו סיפור על חבורת לוחמים בשנות ה-20 לחייהם שעמדו בודדים מול עשרות אלפי חיילי אויב, בגזרת תל-סאקי שבדרום רמת הגולן, נלחמו ולא נשברו במשך 48 השעות הראשונות של מלחמת יום כיפור, למרות שהיה ברשותם מעט אוכל, מים ותחמושת.

רבים מהם הקריבו את נפשם כדי להציל את חבריהם ואת מדינת ישראל. הלוחמים ששרדו נושאים על כתפיהם את המלחמה בנשמותיהם ובגופם.

הם נשבעו שלעולם לא ישכחו את 32 חבריהם שנפלו בקרב!!

השיר "צעירים לעולם" נכתב ע"י יענקל'ה רוטבליט והולחן ומבוצע ע"י יהודה פוליקר, הבוקר שוחרר להשמעה בוידיאו קליפ.

ביום כיפור הקרוב ימלאו 39 שנה לנפילתם של הלוחמים. לרגל יום השנה לנפילתם ולרגל פתיחת שנת ה-40 למלחמת יום כיפור, "עמותת הרעות והמורשת" שהקים דן אלמגור,  חרטה על דגלה את המסר "חברים לא שוכחים חברים" והנציחה את החברים שנפלו בשיר לזכרם שנכתב ע"י יענקל'ה רוטבליט והולחן ומבוצע ע"י יהודה פוליקר.

בתאריך  27.9, למחרת יום כיפור, יתקיים טקס הסרת הלוט מעל הגלעד שנבנה על ידי העמותה בתל סאקי

בתאריך 26.9, מוצאי יום כיפור בשעה 22:50 ישודר בערוץ 2 הסרט "הקרב על הנפש", העוסק בסיפור הלחימה בתל סאקי.

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: