חדשות הסצנה

רוברט בלפור חותר מהמיסיסיפי לתל אביב

רוברט בלפור, כבר לא ילד, בן 71, נגן גיטרה וזמר-יוצר השואב את המוסיקה מהשורשים העמוקים של מסורת "היל קאנטרי בלוז", האופיינית לצפון מיסיסיפי, מגיע לישראל למופע שכל כולו פרי יוזמתה של בחורה אחת, ימית, האוהבת בלוז וביקשה להגשים חלום.

רוברט בלפור. תצלום: יח"צ מועדון בארבי
רוברט בלפור. תצלום: יח"צ מועדון בארבי

שתי נקודות מובילות אותי אל ליבת הבלוז השורשי של גדות המיסיסיפי, הנקודה הראשונה נעוצה עמוק עמוק בימי ילדותי כאשר קראתי את הספר אודות עלילותיהם של תום סוייר והקלברי פין, האווירה הקסומה שעטפה את סיפורי הנערים והרפתקאותיהם היוותה מניע להאזין למוזיקת הבלוז בימים מאוחרים יותר, צלילים שעטפו את שנות השישים והפריחה המוסיקלית של החוף המערבי בארצות הברית והחזיקו את השורשים העמוקים שנבטו במוסיקה השחורה האתנית. הנקודה השנייה שחיזקה בי את הנהיה לבלוז היתה הצפייה היותר מאוחרת בסרטו של ג'ורג' קלוני – "אחי , איפה אתה?" בו משחק קלוני אסיר נמלט בשנות השלושים המאוחרות במדינת מיסיסיפי הזוכה לתהילה בזכות ביצוע לשיר בסגנון הבלוגראס קאונטרי, אחיו הקטן של הבלוז השורשי – I Am A Man Of Constant Sorrow.

 

בלוז, מושג המתבסס על עצב ותוגה, הנו סגנון מוזיקה שחורה, שעבר גלגולים רבים מסגנון עממי בשדות הכותנה בדלתא של המיסיסיפי ועד לרוק-בלוז של סוף שנות השישים. שורשיו נעוצים בשירת העבדים האפריקנים בשדות הכותנה במישורי ארצות הברית. שירה הכוללת סיפורי עבודה, אמונה ונוגעת במאפיינים של מוזיקה אפריקנית שורשית. הסגנון מאוד מלודי, הרמוני ובעל קצב מיוחד משלו המבדילו באופן ברור מכל סגנון מוזיקלי אחר. בתוקפה מאוחרת יותר היווה הבלוז גורםה שפעה על שלל סגנונות מוסיקלים המושמעים כיום החל מג'אז ועד מטאל רוק.

 

רוברט בלפור שמקורו בצפון המיסיסיפי. למד מאביו לנגן בגיטרה בגיל צעיר מאוד, התחום משך אותו והוא התמקד בנגינה בהשפעת אומני בלוז שפעלו בצפון המיסיסיפי. לאחר מותו של אביו נאלץ רוברט כילד ליטול חלק בפרנסת המשפחה ופנה לעסוק בעבודות בניין, אך מעולם לא נטש את אהבתו למוסיקה ובגיל מאוחר יותר כשהיה כבן 40, החל להופיע ולנגן ברחוב "בייל" המפורסם כמוקד העניין בבלוז. בלפור נטל חלק בהמשך בכמה אלבומים כמבצע אולם את אלבומו הראשון – "What's Wrong With You" השיק רק בשנת 2000, שלוש שנים מאוחר יותר הושק אלבומו השני, "Pushin' My Luck", וזכה לביקורות חיוביות. בלפור הינו מודל קלאסי לאומן בלוז שנוצק מתוככי ההוויה האמיתית של סגנון זה, בעל אורח חיים צנוע ואיש עבודת כפיים שמשלב בדרך מופלאה את אורחות חייו וילדותו עם הסגנון שמהווה את הבסיס לכל הרוק'נרול שאנחנו חווים כיום.

 

התמזל מזלנו כאן בתל אביב שבחורה נמרצת בשם ימית, המאוהבת לחלוטין במוזיקת הבלוז, החליטה להגשים חלום ישן ועשתה את כל הדרך לבדה להפיק מופע של רוברט בלפור כאן בתל אביב, כך היא מספרת – "הכל החל בעקבות מסיבת פורים, החלטתי שאני צריכה להביא לכאן את אחד מנגני הבלוז שאני אוהבת, למרות שיש בערך עשרה בלוזיסטים שאני ממש אשמח לראות אותם מופיעים לפני שאמות – צריך להתחיל מרוברט בלפור. רוברט בלפור הוא המבוגר ביותר מבין הבלוזיסטים שאני אוהבת, הוא גר במיסיסיפי והוא עושה את הבלוז הכי מהפנט שאני מכירה. הוא מדהים. הוא יוצא דופן. הוא משהו אחר מכל דבר שתשמעו ואי אפשר להתעלם ממנו, לפחות האוזניים שלי לא מצליחות".

 
אז אכן ימית "רסטה רסטות" מגשימה חלום, כאן בתל אביב, במועדון בארבי, המופע של רוברט בלפור יתקיים בתאריך 23.08.2012, פתיחת דלתות 21:30 לחצו לכרטיסים בקנייה מקוונת מוקדמת.

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: