חדשות הסצנה

רעש לבן – רוב מהומה על מאומה

כמה מילים על עימות שנוצר בין מוסיקאים, עיריית תל אביב-יפו והרעיון להופיע תמורת "חשיפה", לילה לבן, רעש לבן.

רעש לבן, לילה לבן. תצלום מעמוד הפייסבוק העירוני
רעש לבן, לילה לבן. תצלום מעמוד הפייסבוק העירוני

במסגרת אירוע "לילה לבן" שמקיימת עיריית תל אביב-יפו היא פרסמה ברבים כי תוקם במה צעירה ללהקות המבקשות חשיפה, כך הודיעה העירייה באמצעות עמוד הפייסבוק הרשמי הבמה שלכם בלילה לבן, יש לכם להקה? רוצים להופיע ברחבת הסינמטק בתאריך 28.6.12? זו ההזדמנות שלכם – אנחנו שמחים להכריז על תחרות הלהקות – "רעש לבן". אתם מוזמנים להעלות סרטון של הלהקה, להתחיל להתחמם, ולתת לגולשים לבחור מי הן חמש הלהקות שיופיעו בלילה הלבן. יש לכם חברים מוזיקאים? אתם מוזמנים לתייג אותם בתגובות ולשתף אותם בתחרות.

חברי להקות ומוסיקאים שביקשו להירשם לתחרות על מנת לקבל את הסיכוי להופיע נדהמו כאשר בתנאים עליהם התבקשו לחתום נמסר להם כי לא יהיה שום תגמול כספי עבור ההופעה.

אילן גרין, מוסיקאי מוכר (לשעבר בנקמת הטרקטור, מרצה במדרשה אקדמית בירושלים ומשיק האלבום הנוכחי "כנסו כנסו") אשר פתח ברשת פייסבוק עמוד דיונים בנושא זכויות ושכר מוסיקאים החל לנהל לאחרונה דיון פומבי סביב השאלה מדוע עיריית תל אביב-יפו איננה מוכנה לשלם תמורה כספית להרכבים שיופיעו במסגרת "רעש לבן", מה שהרתיח אותו הייתה הפסקה הזו מתוך מסמך התנאים – "11. לא תשולם ללהקה כל תמורה בגין מתן ההופעה או השתתפות באירוע."

נציגי העירייה הגיבו לפנייתו של אילן גרין ואחרים כך – "בלילה הלבן מופיעים עשרות אמנים, המלווים בעשרות נגנים, המקבלים שכר על השתתפותם. לצד זאת, קיבלנו פניות רבות מלהקות בתחילת דרכן שביקשו במה להופיע עליה במהלך הלילה. מכיוון שאין אפשרות לתת במה לכל להקה, בהתייעצות עם כמה מוזיקאים צעירים, החלטנו לפתוח את הבמה להחלטת הגולשים. יש גם מוזיקאים שאינם עוסקים בכך כמקצוע, אלא מנגנים בשביל ההנאה שבדבר לבד או עם להקה ויש להקות שמחפשות במה להופיע, כאמור, כדי לפרוץ לתודעה. זו ההזדמנות שביקשנו לתת כאן".

כאשר הובא הנושא לידיעתי ערכתי תחקיר בנושא, פניתי למספר מוסיקאים ומפיקים והתשובות שקיבלתי היו כדלקמן בתמצית – אמנים המשתתפים בהפקות פרטיות כדוגמת האוזן השלישית, פרויקט אינדי-סיטי וההפנינג בנמל יפו ומקומות נוספים אכן מקבלים שכר, המפיקים והסוכנים לעולם לא ישלחו אותם להופיע בחינם תמורת חשיפה . זו העבודה שלהם והאמנות שלהם, אם אין התנדבות עם מטרה אידיאולוגית אין מצב להופיע חינם . זה חצוף אפילו לבקש .

אז  הבוקר פניתי למחלקת הדוברות בעיריית תל אביב-יפו על מנת לקבל תגובה ונעניתי  מיידית –  כמו שראית השבנו בהרחבה בעמוד בפייסבוק. בכל אופן – בלילה הלבן מופיעים עשרות אמנים, המלווים בעשרות נגנים, המקבלים שכר על השתתפותם. לצד זאת, קיבלה העירייה פניות רבות מלהקות בתחילת דרכן שביקשו במה להופיע עליה במהלך הלילה. מכיוון שאין אפשרות לתת תשלום לכל להקה העירייה החליטה להקצות מתחם אחד בו תינתן הזדמנות ללהקות בתחילת דרכן להיחשף בפני הקהל הרחב. ההרשמה פתוחה לכל מוזיקאי ונרשמו לתחרות יותר ממאה להקות.

אוסיף ואציין כי במסגרת האירוע אנשי מקצוע דוגמת סדרנים, מאבטחים, שוטרים, תאורנים, טכנאי קול ועובדי במה יקבלו שכר בעבור השתתפותם המקצועית ואילו המוסיקאים עצמם יאלצו להסתפק ב"חשיפה" תגמול שעימו עדיין אי אפשר לשלם במכולת..

נראה כי מטרתה של העירייה הייתה מלכתחילה טובה לאפשר חשיפה לכישרונות צעירים,  אולם לאור הכמות הגדולה של המבקשים להשתתף, ביניהם הרכבים שכבר "עשו זאת", מלאו אולמות מופעים, השיקו מספר אלבומים, דוגמת ההרכב "הדור האחרון" שבזמן כתיבת שורות אלו ניצב בראש המועמדים בהפרש ניכר ובכך וודאי שהבטיח את מקומו באירוע, נראה שאין ממש סלקציה ראשונית מי רשאי להשתתף ומי לא והקריטריון היחיד העומד כאן הוא מבחן ה"לייקים" בדומה להצבעות סמס בתוכניות טראש ריאליטי, דהיינו למי שיש יותר חברים מצליח להגיע למופע. ראוי לציין כי כל הרכב שיופיע יקבל זמן במה של רבע שעה, מכאן שכל האירוע לא יתארך מעבר לשעה עד שעה וחצי גג…

יש לזכור שבין העירייה וקהילת הסצנה המוסיקלית העצמאית בתל אביב כבר היו חיכוכים בעבר על רקע פרסום מודעות ברחבי העיר להופעות שגררו קנסות, אז קראו לעימות "קניסה חופשית", העניין הסתיים ככל הידוע במחיקת וביטול כמה מהקנסות והגעה להבנה כל שהיא לגבי ההמשך.

אסיים כך:

ראשית העניין, חשיפה כבר מזמן איננה עניין שבהופעה פומבית בפני קהל, כיום בעידן הרשתות החברתיות אמנים המבקשים להיחשף בפני הציבור עושים זאת בראש ובראשונה באמצעות הניו מדיה, עבודה נכונה בתחום זה תוביל ליצירת הבאז המתאים ובתוספת של משרד יח"צ אמביציוני ומקושר הן יצליחו להופיע בפני קהל רחב ובתשלום.

שנית – כל ההרכבים שלא הצליחו להתברג לקו הסיום ולהבטיח את השתתפותם במופע "רעש לבן" ולכל ההרכבים שלא מוכנים לקבל "חשיפה" בלבד כתגמול להופעתם, הדרך תמיד פנויה להגיע ולתאם מופעים בעשרות הבארים, פאבים ומיני מועדונים ברחבי העיר שכן מאפשרים להופיע אצלם גם אלו שבתחילת הדרך, אזכיר כמה מהם – בלום בר, סאבליים, צוזאמן, אי.פי, ג'י.בי. ואחרים.

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

4 תגובות

  1. מסכים איתך בגדול…
    עדיין צריך לחשוב ביקורתי, בעיקר ללהקות בתחילת הדרך שהחשיפה יכולה לעוור אותם ולתת להם את ההרגשה שהם צריכים להגיד תודה על כך. באמנות המצב הרבה יותר גרוע מבבחינה הזאת
    נראה לי שבכל אופן שזה לא המקרה עליו צריך למחות כיוון שזה נערך בנוסף לארוע המרכזי יותר ובא מיוזמה טובה שרוצה לקדם.
    מה שכן מבאס זה תחרות הלייקים. מוטב היה שאיזשהי ועדה היתה בוחרת את הלהקות. כמו שאתה אמרת, זה מזכיר תכניות טראש וריאליטי ולא מוסיף כבוד. הרי אף חובב מוזיקה לא יפתח את עמוד התחרות ויקשיב לכל הרכב והרכב. אין לי ספק שהמצביעים הם אך ורק הלהקות המשתתפות וקרוביהם

  2. טוב, סוף טוב לפרשה המוזרה, הערב הודיעה העירייה כי אכן תשלם למוסיקאים המופיעים ברעש לבן – מדובר בסכום סמלי של 700 ש"ח לכל הרכב, בהתחשב שכל הרכב עולה לרבע שעה אז מדובר בתגמול נאה ומכובד בנסיבות, יש לתת שאפו גדול לאילן גרין שהרים את הכפפה במאבק הזה. ואולי גם לבלוג של יובל אראל יש איזשהו קרדיט קטנטן במאבק…:-)

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: