סיקור הופעות

אנחנו הרוחות בבית העיר

פוסט אחד על בית העיר, מודל אחוזת בית מיניאטורי, בית לתרבות עכשוית, מופע שהחמצתי בעוונותי, וכמה תובנות בהשפעת מורפיום, סיכום: יש אלבום להאזנה, תמונות וגם וידיאו קליפ. יובל אראל.


אנחנו הרוחות, אתם אזרחי בית העיר. צילום: ענת לב- הכהן, בעידודו של מורפלקסיס

גם מגרשי השדים  לא יוכלו להם, אלו רוחות טובות, שלא כמו בסרט ההוא, אני נזכר עשרות שנים אחורה, כיתה ג' או בסביבה ההיא, טיול בוקר של התלמידים בית הספר א.ד. גורדון לבית העירייה הישן ברחוב ביאליק בתל אביב, באולם הגדול ובקומה השנייה המשקיפה על הכיכר מונחת לה על השולחן העתיק מעץ המהגוני מעין קופסה רחבה עם מכסה זכוכית ובה בתים מיניאטורים המדמים את רחבותיה הראשונים של אחוזת בית השכונה העברית הראשונה של היהודים שהחליטו לצאת לעצמאות משלטון הרוב הערבי והטורקי ביפו,ליצור מעין רובע מגורים מתקדם ארכיטקטוני ובה בעת תצפית עכשווית למסגרת חיים יהודית המשלבת עבודה עצמאית ומסורת של עם עתיק המחדש ימיו כקדם. הזכרון נחרט עמוק בראשי, עד לכדי הזיות של מפגש עם אותן דמויות שייסדו את העיר העברית הראשונה שהפכה לכרך הישראלי שאין שני לו בעולם כולו.

בית העיר (העירייה) הישן בכיכר ביאליק, צילום: יאיר טלמור לעיריית תל אביב יפו
בית העיר (העירייה) הישן בכיכר ביאליק, צילום: יאיר טלמור לעיריית תל אביב יפו

עם השנים ובמיוחד לרגל שנת המאה לעיר תל אביב יפו השכילו פרנסי העיר להפוך את המבנה למוזיאון חי ושוקק לתרבות מקומית ועכשוית בתמונה ובצליל, אני באופן אישי השתדלתי לעקוב מידי שבוע אחר הפעילות במקום, במיוחד של קבוצת "חרגול" ובא לי טוב", החבר'ה שאחראים על כל הגרוב מיוזיק של העיר העברית הראשונה בשלל המועדונים, אין כיף יותר גדול מלהגיע בצהרי שישי לבית העיר, לשתות כוס או שתיים מהקוקטייל\אפריטיפ\דג'סטיף של פירות ואלכוהול המונח בקערה לרווחת הקהל יחד עם סלסלת פירות בחצר הפנימית ולתפוס מקום טוב על המדרגות הרחבות המהוות את המיני אמפיתיאטרון באולם המרכזי, לקלוט ולהאזין לכמה מהמשובחים שביוצרים הצעירים בעיר הזו, לחייך לשאר הקהל שמצטופף לידך וכמהה בעצמו לשביבי תרבות הזקיקה והזכוכה כל כך שמנהלי הבית אוצרים עבורנו, אלו שמקפידים לעיין במדורי התרבות במקומונים…

אנחנו הרוחות מופיעים בבית העיר, צילום: ענת לב- הכהן, בעידודו של מורפלקסיס
אנחנו הרוחות מופיעים בבית העיר, צילום: ענת לב- הכהן, בעידודו של מורפלקסיס

טוב, די עם ההתלהבות העצמית, בו ננסה לגשת לליבת הכתבה עצמה, מופע של ההרכב אנחנו הרוחות – WE ARE GHOST  או בקצרה WAG, אפתח ואומר כי הפעם זו הכתבה השלישית שלי על ההרכב, הראשונה כללה ראיון באמצעות המסנגר צ'אט של פייסבוק עם דויד פרץ אחד מאמני הקבוצה אודות המופע המיוחד שלהם שהתקיים במערת הקולמבריום והפעמון בקומפלקס מערות בדרום הארץ, הכתבה השנייה היתה כיסוי חי של מופע ההרכב במועדון התרבות העכשווית "האיזור" ברחוב הרכב בדרום בתל אביב. הפעם אני מנסה לגשת ישירות להפקתו ושיווקו האינטרנטי החינמי של האלבום האחרון – Old Town Hall.

אנחנו הרוחות מופיעים בבית העיר, צילום: ענת לב- הכהן, בעידודו של מורפלקסיס
אנחנו הרוחות מופיעים בבית העיר, צילום: ענת לב- הכהן, בעידודו של מורפלקסיס

הדבר הראשון שמאפיין את "אנחנו הרוחות" מעבר לעובדה שמדובר באוסף אנשי מוסיקה, שלא רק שהם מוסיקאים מצויינים ומתפרנסים סביב המדיה הזו איש איש כפי יכולתו, בכתיבה, עריכה, עיבוד הפקה, הופעה, צילום ואף כתיבה דיווחית, המאפיין המרכזי שמדובר בג'אם, אילתור ולכידת נשמות לגע מזוכך וטהור הנשאר לנצח נצחים בדמות המדיה הדיגיטלית. האמתשכל מה שרציתי לאמר על ההרכב הזה כבר סיפרתי בכתבות הקודמות, אז תתלנקקו אליהן ותקראו, כדאי..

עכשיו אעבור ישירות לאלבום החדש. קודם כל תירוצים למה לא הייתי ולא נכחתי בעצמו בהופעה – לפי יומן הגוגל שלי רשום שבאותו יום – 10.11.2011 הייתי בתחילת היום בטיול במסרת העבודה בצפון, נו, טופ..בשעה 18:00 כבר הייתי ב"תיבה" בחצרות יפו, מסיבת עיתונאים עם בני המה לקראת השקת אלבומם, היה יופי. בשעה 21:00 הייתי צריך להיות בבית העיר אצל הרוחות, אבל בשעה 22:30 הגעתי, ובטח גם חצי שעה לפני כן כהרגלי ל"טוניק" בבניין הבורסה לניירות ערך למסיבה של היי פידליטי וקסטה להשקת אלבום לכבוד העותק המאתיים בליין, היו הרבה אומנים שהיתה לי הזכות לראותם יחדיו בערב אחד, הנה כאן קישור ותחילתה של ידידות נחמדה עם היי פידליטי.

לוגו לקראת הקונצרט, צילום: WAG
לוגו לקראת הקונצרט, צילום: WAG


טוב, עד כאן חפרתי לכם הרבה, אם נשארתם עד השורה הזו לבטח סלחתם לי בגלל המורפין שיש לי כעת במוח, אז יאללה קדימה, אנחנו הרוחות!!! יום חמישי קולקטיב We Are Ghosts ערך סשן הקלטות פתוח לקהל הרחב בחלל בית העיר, בית העיריה הישן של תל-אביב, מול בית ביאליק, כחלק מאירוע הנעילה של תערוכה רב-תחומית בחסות אנשי מגזין האומנות המעולה פיקניק. כמו בכל סשן של WAG, גם הפעם לא היה לאיש מושג מה עומד לקרות – המוזיקה ש נוצרה היא חד-פעמית וזו הזדמנות של הקהל להיות נוכחים שם ברגע שהיא נוצרת.

אחרי הסשן הקודם שהוקלט במערה מבודדת בדרום הארץ בכלים אקוסטיים בלבד, הגיע הזמן לחקור את המערה האורבנית של בית העירייה הישן של תל-אביב – החלל בו יופיעו הרוחות נראה די מדהים והפעם הביאו עימם הרוחות כלים חשמליים וצעצועים מוזיקליים שהרעידו את המבנה.

מי הם הרוחות? – נעה מג'ר, מתן נויפלד, דויד פרץ, אודי רז, שני קדר, גיא חג'ג', גיא ביבי, שיר-רן יינון, אורי דרור, דני רווה, Saccadic Eye Motion, מירב שחם, אמיר ניר, ומורפלקסיס.

אז אחרי כל טחינת המוח והשכל הנה לינק מוטמע של האלבום, לרווחת האוזניים שלכם\ן.

לחצו לגלריית התמונות המלוה באתר של WAG מהמופע בבית העיר

http://we.areghosts.com/7th-session-beit-hair/

וידיאו, מעין טיזר למופע בבית העיר

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: