סיקור הופעות

ההקפות הראשונות בסוכות…

פסטיבלים וחפלות בתל אביב, ביום שישי חול המועד סוכות 14.10.2011 צהריים. הגיע, שתה, אכל, צפה, צילם, (בסיוע של אדוה אראל כמובן) – יובל אראל.

מי פולניה?.....צילום: יובל אראל
מי פולניה?…..צילום: יובל אראל

לא סתם אני דוגל בעיקרון שבתקופת החגים אסור לצאת מהעיר, אתם יודעים, כל אתרי הנופש, יערות, שדות, פארקים ואטרקציות מפוצצים בעמישראל ומנגליו. בדרך כלל אני עושה את החגים בחוף. השנה יש סיבות עוד יותר טובות להישאר בעיר, שטף ומבול של מופעים ופסטיבלים בתוככי גוש דן הם סיבה טובה לכך.

יום שישי החל בפסטיבל מוסיקה בשדרות בן גוריון (קרן קיימת לוותיקי העיר) בתל אביב, בתירוץ של מכירת קופסאות ותרומות כלשהן, מריחת צבעים על פני זאטוטים וכל מיני שטויות, הוקמה במה עליה התארחו ימבה של הרכבים ואמנים מעולים, אני התמקדתי בכמה – כל חתיכים אצלי, אביגיל רוז וכנסיית השכל, לא שהאחרים לא טובים, פשוט צריך להשאיר זמן לפיצות, בירות ומקומות אחרים בעיר.

כנסיה בשדרה...צילום: יובל אראל
כנסיה בשדרה…צילום: יובל אראל

החתיכים עשו זאת הפעם בזהירות מרבית, הקהל מנה הרבה אימהות וילדים קטנים, תיקי אוכל ומגבוני לחות, חלק מכובד מהשירים של החתיכים לא היה מתקבל "בברכה" באירוע..ומי שמכיר ויודע יכול לגחך כעת מתחת לשפם או הליפסטיק, אבל גם את מה שנשאר צלחה הלהקה בכבוד הראוי למרות מתקפה של אחת השמשיות שהתעופפה לה בזמן המופע…

אביגיל רוז היא ממפלגת הזמרות ההן, בוגרות רימון, מתעתעות במשחקי מילים בשירים, נתנה לקהל מופע קצרצר של שלושה ארבעה שירים, כולם מוכרים, מלודיים, מתנגנים, יפים.

אנשי הכנסייה (שכל, שכל) עשו את שלהם בתזמון מדויק, מלוטש ומקצועי, אפשר לאמר כי אין עליהם, הרכב מקצועי היודע את מלאכתו, שורה ארוכה של להיטים ידועים המלהטטים בין הרוק למזרח הובילו את הקהל להצטרף בשפתיים ובכפיים, חגיגה.

כמובן שהיו עוד מופעים, כמו כהן ומושון שקיפצו וצעקו עם תיקי בית ספר על הגב בזמן שהפיצה נגרסה בין השיניים שלי בבניין ממול, ארקדי דוכין, שפשוט ירד מביתו ועלה לנגן, ועוד כמה, למשל רועי דהן שהספיק גם לאבד את האייפון שלו, מי שמצא שיחזיר, תודה.

חפלתדר...צילום: יובל אראל
חפלתדר…צילום: יובל אראל

כמו לפי פקודת מבצע ובאופן הכי נבון ביום עמוס קהל בעיר, דילגנו אל קו ארבע והיישר לרחבת בית הכנסת הגדול ברחוב אלנבי, ימבה של קהל וענני עשן מיתמרים, היה זה דוכן מזון חובב עגבניות (ללטף ללטף) שניהלו צ'רלי מגירה ואייל שני בכבודו ובעצמו שהכין תפריט חושני הכולל כתף טלה, חריימה דגים וסרטנים למציצה. הכל על מנגל אימתני! ומצע נייר , לחם לבן, טחינה והרבה עגבניות.

הפעם חגגו ברדיו תדר את חפלת שישי הכמעט אחרונה לפני סיום העונה ונעילת הדלתות, עשו זאת במקצב מזרחי, הכיוון של הצמד רדיו טריפ, הלא הם מיקסמונסטר וסקולמאסטר, בתוספת הקטיק הביוני היה בסט חפלה יפואי אך ורק מתקליטים, רובם מאוסף אזולאי וקוליפון..נדירים.

הקהל העצום שמינגלג מסביב לפתחו הקטן של התדר ורחבת בית הכנסת הגיע מסיבה אחת – המופע המרכזי, אהובה עוזרי המלכה בהופעה נדירה – מנגנת על הבולבול טרנג, מלווה בשירתה של הזמרת המצוינת אלינור חזק והנגנים שאול בסר על האורגן וארז גינת בתופים.

אהובה עוזרי המלכה...צילום: יובל אראל
אהובה עוזרי המלכה…צילום: יובל אראל

מה אפשר לאמר עוד על אהובה עוזרי שלא נאמר? אנסה במשפט אחד ארוך…אהובה עוזרי מחלוצות הזמר המזרחי בתל אביב והשכונות, משנות השבעים המוקדמות, עובר לחגיגות חפלה עם הרכבי צאן ברזל כצלילי הכרם וצלילי העוד, להיטים, המנוני חיילים, מחלה קשה, ניתוח, הפסקת שירה ומעבר לנגינה בכלי ההודי המוזר בולבול טראנג, הדג נחש והרכבים נוספים שנתנו כבוד ואמצו את אהובה למיין סטרים, אה, ולפעמים אפשר למצוא אותה בסמטאות הכרם בתל אביב.

בשנת 2008 הוענק לאהובה פרס על תרומתה הייחודית לזמר העברי מטעם אקו"מ, כך נמקו השופטים את זכייתה בפרס: "אהובה עוזרי היא תופעה ייחודית ומקורית בזמר העברי, היא יוצרת, זמרת ומוזיקאית שהשפיעה רבות על המוזיקה בארץ, בעיקר בזכות אישיותה וסגנון כתיבתה המיוחד. אהובה היא לא רק מלחינה אלא גם פזמונאית מוכשרת, שכתבה בין היתר את המילים לשירים: "היכן החייל שלי", "עמק הפרחים" "קול קורא לי במדבר" ו"צליל פעמונים". אהובה עוזרי הינה מעמודי התווך של הזמר הים תיכוני הישראלי. היא תמכה, עודדה וקידמה זמרים ויוצרים אחרים כשאחד הראשונים שפרח בעזרת תמיכתה היה זוהר ארגוב. אהובה השקיעה שעות רבות בפיתוח קולו ובעיצובו כזמר."

נחזור לחגיגה, ערב רב של קהל מעורב, אכן הייתה זו אינטגרציה היפסטרית, גרובית וערסית מה…היה שמח, את האושר על פני האנשים תוכלו לראות בגלריית התמונות…

(הערת סיום: בתכנון היה גם להגיע לג'ירפות בכיכר הא באייר, סובב אופניים, וגם למיני פסטיבל בשביל המפעל, אבל רבאק, אי אפשר לאכול את הכל ביום אחד….)

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מבן גוריון בשדרה

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150348811899654.365613.721654653&type=1&l=692183ddd6

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מחפלתדר

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150348864549654.365623.721654653&type=1&l=ae4c1eb93d

כל החתיכים אצלי בשדרות בן גוריון. צילום: יובל אראל

אביגיל רוז בשדרות בן גוריון. צילום: אדוה אראל

כנסיית השכל בשדרות בן גוריון. צילום: אדוה אראל

אהובה עוזרי בתדר. צילום: יובל אראל

אהובה עוזרי בתדר. צילום: יבגני ג'ניה צ'רטקוב

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: