סיקור הופעות

קיצו – סופת אבק ירושלמי בעיר החוף

קיצו – מופע אחרון לפני הקלטת האלבום הבא, לפני נסיעה לחו"ל, מוצ"ש, 14,04.2011, 21:00 המרתף בלבונטין שבע, תל אביב, היה, נכח, שמע, צילם, הסריט, ומספר – יובל אראל.

קיצו משיקים צ'ייסר לקראת האלבום שבדרך
קיצו משיקים צ'ייסר לקראת האלבום שבדרך

מי?

קיצו הוא שמה של להקה ירושלמית המונה חמישה אנשים, אומרים שהיא מעוררת עניין רב בקרב הסצינה האלטרנטיבית בישראל.

הלהקה תפסה את תשומת הלב תודות לצליל המיוחד שלה, המשלב אלמנטים של פוסט רוק, אלקטרוניקה ונגיעות אקספירמנטליות, הגיוון והמקוריות הסגנונית והססגונית מעמידה אותה כמה מטרים מחוץ לריבוע.

חברי הלהקה – נעם הלפר על הגיטרה החשמלית והמחשב מציג עבודה מקצועית, מהוקצעת ומלוטשת, הקלידן דותן מושונוב, צוות הקצב ניר לייסט על הבס וירון גורן על התופים, ובחזית – הקול הדרמטי של לרה גנדיוק.

קיצו?

נעם הלפר הגיטריסט וכותב המוסיקה, מספר כי נהג לרשום על גבי הקלטות של חומרי הלהקה באנגלית Bekitzur, בהמשך החליט לקצר קצת מכאן ומשם ונותר Kitzu, לדעתו שם המיטיב לתאר את העתיד, קצר יותר, מהיר יותר, מתומצת יותר.

על קיצו שמעתי לפני כשנה לערך, נתקלתי ב"חול", האלבום שלהם בפסטיבל שתמעשרה ברוטשילד, באחד מהדוכנים שהוצבו במקום, כך גם התוודעתי ל"אנובה רקורדס" שהפיקה את האלבום, אשר את מימונו השיגו חברי הלהקה בעקבות זכייתם בתחרות להקות שהתקיימה ב"צוללת הצהובה" בירושלים.

קיצו בפסטיבל רחוב שביל המפעל
קיצו בפסטיבל רחוב שביל המפעל

סופת אבק לילית

כבר כשנודע לי כי הלהקה עומדת להופיע בלבונטין שבע בסוף השבוע, מופע המגיע לאחר שנה שלמה ללא הופעות, מופע בו יוצגו חומרים חדשים, לקראת הוצאת אלבום שני ואף לקראת מסע הופעות באירופה, סימנתי לי ביומן את האירוע כחובה.

מה רבה היתה הפתעתי כי ערב לפני המופע, ליל שישי, במסגרת פסטיבל רחוב שביל המפעל עלו חברי הלהקה להופעה קצרה עם כמה משיריהם החדשים, ביניהם "סופת אבק" שכבר זכה להשמעות במדורי המוסיקה ברשת. היתה זו הזדמנות טובה מאוד להתרשם באופן בלתי אמצעי מהלהקה, המוסיקה והאווירה. את התרשמותי מסגנון ההופעה תוכלו לקרא בהמשך…

כשהרהרתי ביני לבין עצמי חשבתי כי הנה אני מלקט עוד להקה באוסף הירושלמי שלי, אחרי שני| אחרון| אוקטובר, לורנה בי ואומללה אותן כבר הספקתי לראות ולשמוע, ועתה אני זוכה להתוודע ללהקה ירושלמית נוספת.

במוצאי שבת, לקראת השעה תשע בערב, המרתף של לבונטין שבע מתחיל להתמלא, אמנם לא עד אפס מקום כפי שהיה ערב לפני כן, אבל, כן, ישנה נוכחות של קהל, לטעמי לא מספיק. הבמה מוארת וזה כבר טוב, בדרך כלל המופעים בלבונטין שבע לוקים במאורות, העדיפות הניתנת לתאורת חושך לא עושה טוב לצילומים, לסרטונים.

המופע החל, נעם הלפר עם המחשב והגיטרה החשמלית מתחיל לתת את הטון, המתח המוסיקאלי מתחיל לעלות אט אט, צוות הקצב מעלה מהירות בצלילים ואז הזמרת לרה בשמלה מפוספסת וסרט אדום על מתניה אוחזת את המיקרופון ומתחילה לשיר. המוסיקה מתערבלת, לאה מתפתלת, נעם יוצק עוד ועוד מצלילי הגיטרה המחשמלים, לאה ממשיכה להתפתל,להעצים תנועותיה על הבמה, בד בבד עם השירה, הנקטעת מעת לעת עם המנגינה, מעין מערבולת של צלילים, צבעים, תחושות ורוחות נסערות. מוסיקה המעבירה תחושות ורטט בעצמות. מעת לעת הם מנהלים ביניהם דו שיח, ראשיהם רכונים האחד אל השניה, מתקרבים, מתרחקים, המוסיקה ממשיכה בכל עוצמתה.

וכך הריטואל חוזר על עצמו בכל שיר ושיר, חוזר ומתלפף לו בעוצמות מהירות, נמתחות ונשברות וחוזר חלילה. אפקטים אלקטרונים, רעשים, ריפי גיטרות ארוכים, לעיתים קצרים, מלאי דיסטורשן, השירה ענוגה, לעתים עולה בצווחה, מתרוממת ושוב חוזרת לקו מנחה אחיד, תחושת ריחוף שורה על הצלילים.

הם, קיצו, מבצעים כמה קטעים חדשים, אלו שיזכו להופיע באלבום הבא – "סופת אבק", שכבר רץ לו ברשת כסינגל, "לבן", סינגל נוסף שזוכה כאן לביצוע ראשון. בין לבין משולבות רצועות מהאלבום הראשון, בלון. את כל אלו המוזכרים כאן תוכלו לראות ולשמוע פה למטה, בהמשך הדף….

בסיום המופע, הקהל נפרד מהלהקה, לפניהם שני אתגרים עתה – האלבום החדש והמסע לחו"ל, בהצלחה.

לחצו לביקור באתר הלהקה

 http://www.kitzuband.com/

 לחצו להאזנה לאלבום "חול"

 http://kitzu.bandcamp.com/

לחצו לעיון בכתבה אודות המופע במיוסיק ספוט, תמונות ווידיאו שלי

http://tinyurl.com/66nekej

לחצו לצפייה בתמונות מהמופע בלבונטין שבע

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150185506329654.322607.721654653&l=3c337bce24

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מפסטיבל הרחוב שביל המפעל

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150185195889654.322482.721654653&l=78760e1e40

בלון – מהאלבום הראשון, וכמה מילים על מה שיהיה..

לבן – שיר חדש מהאלבום שבדרך

סופת אבק – שיר חדש מהאלבום שבדרך

סופת אבק – ביצוע טרום בכורה בפסטיבל רחוב שביל המפעל

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: