סיקור הופעות

אסף אבידן ושודדי הקאריבים….

אסף אבידן והמוג'וס, מופע ראשון מתוך כפולת סופ"ש 31.03.2011 23:00 מועדון בארבי , תל אביב. נשלח, נדחף, צילם, ואת מחשבותיו רשם כאן – יובל אראל.

אסף אבידן בבארבי
אסף אבידן בבארבי

טוב, זו בסך הכל הפעם השלישית שאני צופה ושומע את אסף אבידן ולהקתו – המוגו'ס בהופעה. הפעם הראשונה ששמעתי וראיתי את אסף ולהקתו הייתה בספטמבר 2008. הבת שלי סיפרה לי שיש הערב הופעה בשוק הפשפשים ביפו של אסף אבידן ואני חייב להגיע ולשמוע אותו, היא השמיעה לי שיר או שניים במחשב ואני צחקתי ואמרתי, מה פתאום, זו ג'ניס ג'ופלין בכלל.

רק בערב כשעמדנו יחד עם עוד כמה עשרות בודדים של צופים בחצי גורן מול המבנה של מרכז עמיעד ברחבת השוק ואסף פתח במופע עם חברי להקתו הבנתי שמדובר בתופעה ייחודית, קול אדיר בגוף שברירי המלא חיות ומרץ בלתי נדלה – אלו המילים שהקדשתי לצילום וההופעה אז –

אסף אבידן והמוג'וס (מוחו) בערב צדקה בכניסה לגלריה עמיעד בשוק הפשפשים – הרובע ביפו בתאריך 16.09.2008. כמה עשרות צעירים עמדו ברחבה והאזינו להופעה מרגשת ואיכותית של זמר ויוצר + להקה מבטיחים, יאללה שתצליחו באמטיוי MTV ותפרצו לתודעה הבינלאומית

ג'ניס ג'ופלין חייה!!!!!

אסף אבידן והמוג'וס במרכז עמיעד
אסף אבידן והמוג'וס במרכז עמיעד

וכך המוסיקה של אסף נכנסה ללקסיקון המוסיקאלי שלי, האלבום הראשון שהוציא התנגן לו חזור ונגן בבית, ברכב, במשרד – The Reckoning.

המפגש השני עם המופע של אסף היה במסגרת אירועי "יום כדור הארץ" בחודש אפריל 2009 ברחבת כיכר רבין בתל אביב, להקתו של אסף חיממה את המופע המרכזי של בלקן ביט בוקס, אני הייתי שם, קרוב מאוד לבמה כשאסף עלה ונתן מופע מהוקצע, מלא באינטונציות קוליות במיטב שיריו.

אסף אבידן - שעת כדור הארץ
אסף אבידן – שעת כדור הארץ

אמש, בבארבי, זו הייתה הפעם השלישית שלנו ביחד, אין ספק ששנינו התקדמנו והתפתחנו, כל אחד בתחומו…הבארבי היה כמעט מפוצץ בקהל, רובו ילדים טובים, חלק לא מבוטל של חובשי כיפות בשאנטי, הרבה בנות, הרבה, גם מקומם של המבוגרים, כסופי שיער לא נעדר. האולם עצמו עוצב במעין תפאורה מוזרה של שודדי ים, דגלים שחורים עם ציור גולגולת מוצלבת עצמות נתלו בצידי הבמה, שלדים ורשתות דייג נתלו מעל תיבות של אוצרות ביזה ועוד, אווירה של ספינת שודדי ים קאריבים היוותה את הרקע למופע חשמלי מושקע, גם כשעמד מול הקהל וגיטרה בידו וגם כשפנה לירכתי הבמה לנגן באורגן נתן אסף את כול כולו לקהל, אמן שהביא לפני מספר שנים את אווירת שנות השישים ההרפתקניות של החוף המערבי לכאן השכיל לשלב במופע את שיריו הידועים יותר מאלבומיו הראשונים בד בבד עם שירי אלבומו החדש, המתוחכמים יותר, מעובדים יותר ולא פחות מרגשים.

האלבום החדש – Through The Gale, שהנו אלבום קונספט המעביר סיפור שלם ומלא דרך שיריו – האלבום עוסק בדמות פיקטיבית בשם קפטן קאיסאוס ואנשי צוותו, היוצאים למסע באוקיינוסים רחוקים.

התנועה, ההרפתקאות והסכנות בים הם החיים היחידים, בשבילם שווה לחיות. החיפוש אחר חיי הנצח מוביל אותם עד קצה העולם ומעבר לו . מסע עיקש של קפטן וצוותו הנאמן, עד למחוזות האלים עצמם, – רק כדי להבין בסוף שאין משמעות למסע בלי בית, ואין משמעות לחיים בלי מוות.

כך מגדירים בהפקה של אבידן את האלבום – בתקופה בה ממזערים, מקצרים, חותכים וגודעים כל דבר בעל תוכן, רק כדי להתאים אותו לזמני פרסומות ולמסכי אייפון… בעידן שבו הספידו את מושג האלבום השלם, לטובת תרבות סינגלים שנלחמים על זמן שידור, אסף אבידן והמוג'וז ממשיכים להפליג נגד הזרם ומשיטים תקליט, שהוא בעצם יצירה אחת שמורכבת ממספר קטעים.

אז למי שיכול, מסופקני, נראה לי ששני המופעים אמש והערב הם בבחינת סולד אאוט, מהרו והגיעו לבארבי, אולי תספיקו לשמוע את אסף אבידן והמוג'וס לפני שימריאו שוב למסע הופעות ממושך בניכר.

לבסוף רציתי לציין כי הייתי אמור להביא גם קטע ווידיאו או שניים מאמש אולם למרות שקיבלתי את ההסכמה העקרונית לצלם ווידיאו מצוות ההפקה, התפאורה הייחודית חסמה את מראה הבמה מהגלריה שמעל הבאר.

ומכיוון שלא הצלחתי להביא את הצלילים מאמש, תסתפקו בצלילים הישנים יותר, עליהם דיווחתי כאן.

לעיון וצפייה בכתבה אודות המופע ב"עכבר העיר", הצילומים שלי

http://www.mouse.co.il/CM.articles_item,405,209,59775,.aspx

לצפייה בגלריית תצלומים שלי מהמופע

http://www.facebook.com/album.php?aid=298406&id=721654653&l=42990a3a70

אסף אבידן והמוג'וס בהופעה בכיכר רבין, שעת כדור הארץ

אסף אבידן והמוג'וס בהופעה בפתח מרכז עמיעד בשוק הפשפשים ביפו

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: