סיקור הופעות

צ'רלי מגירה – סיפור שכזה….

זהו סיפור לא קצר, די חופר… החופן בתוכו נוסטלגיה ארץ ישראלית לימים עברו, האזנה לצלילים ענוגים ונוגים לצד דיסטורשן וקצב מהיר, דמויות ציוריות מסתוריות ומרתקות ואגדת הפריצה הגדולה שכמעט ומומשה. קרא, שמע, היה, צילם, נפעם, התלהב, פספס וכתב – יובל אראל. הכתבה שעלתה לבלוג בתאריך 25.02.2011 מוקדשת לזכרו של גבי אבודרהם AKA צ'רלי מגירה, שהלך לעולמו אמש 09.11.2016.

צ'רלי מגירה - ההופעה ההיא בצימר. צילום: יובל אראל
צ'רלי מגירה – ההופעה ההיא בצימר. צילום: יובל אראל

את שמו של צ'רלי מגירה המסתורי שמעתי לפני מספר שנים באחת מתוכנית הרדיו העוסקות במוזיקה, קצת אלטרנטיבי. הצלילים הנוגים שנלוו לקטעים שבו את אוזני, השילוב המיוחד בין פריטות הגיטרה בנוסח מוסיקת הילידים באיי הוואי, מה שנקרא רוק גולשים – סרף רוק, לחיבור עם מחוות לשירי זמרות משכבר הימים. כן, אני מתכוון להשמעת השירים "פזמון ליקינטון" ו"הפרח לפרפר" של אהובה צדוק בתוך כלל הסמפולים. שירים ששמענו בילדות, שירים שהגיעו ממחוזות רחוקים של הדורות לפנינו, מעין תוגה ארץ ישראלית קדומה מימי התהוות המדינה.

מעת לעת שמו עלה פה ושם בין אם בקטע קצר במדור מוזיקה בעיתון כזה או אחר ובין אם השמעה קצרה באחת התוכניות ברדיו, זה נחקק באחד התאים האפורים יותר בראשי…

יום אחד, שישי ליתר דיוק, 31 אוקטובר 2008, הגעתי בעקבות דיווח באחד ממדורי התרבות לרחוב הגדוד העברי, סיפרו שם כי נפתח מעין מועדון מוזיקה חדש, צעיר, בועט, שהעניינים מתרחשים שם, דובר על הופעה שגלשה לרחוב, עניין. דווח שצ'רלי מגירה אמור להופיע אחר הצהריים.

המועדון, יותר נכון, חנות בבניין עלוב, אפור וחסר כל ייחוד, נפתח לרחוב במעין דלת צרה וצדדית, המובילה מתא שירותים קטן ומעין שולחן מטבח לאולם – קרי לחנות עצמה, בסדר גודל של 40 מטר רבועים ולא יותר. קירות עטויים בציורים, עטיפות של דיסקים תוצרת בית, מדפים עמוסים בקלטות וידיאו ואודיו, סרטי הקלטה מתנפנפים מהתקרה ושטיח אחד המהווה את הבמה לצד כיסאות בודדים בצדדים.

להקה התעסקה בכיוון הכלים, כן, היה שם גיטריסט שהקרין דמות יוצאת דופן, שיער שחור משוך לאחור בסגנון שנות החמישים, לבוש במקטורן לבן שנראה כי הושאל מארונו של הזמר אלביס פרסלי, כן תמונתו של המנוח הייתה מודבקת למערכת התופים בהם התעסקה בחורה גבוהה עם שיער ארוך ובהיר, בחורה נוספת שהחזיקה גיטרת בס, לבושה במעין אוברול עור בסגנון מלאכי הגיהנום, חשופת כתפיים ומאופרת בצבעי שחור בכבדות מוגזמת – "הנערה המתה", ובחור נוסף, חזות רגילה, שהחזיק גיטרת קצב – מיכאל שיינר.

בחנות – אולם המופעים התאספו קרוב לארבעים צעירים, מישהו דאג להגיף את התריס בחזית החלון והמוסיקה החלה, לא היו אלו הצלילים שזכרתי, אלא קצב גיטרות מהיר ותוקפני, מלווה ברעשי דיסטורשן רבים, המתופפת, מיכל קאהן "מימי שאנל", ממש התפרעה, הבסיסטית נגרה זיעה, כך ממש צמוד אלי, שכן הקהל היה ממש דבוק לנגנים, כמעט ולא היה מרחק בין אלו לאלו, צ'רלי (שמו האמיתי הוא גבי אבודרהם, הנער מבית שאן שהגיע לעיר הגדולה), הסולן שר אל תוך מקרופון שנשכח מאיזה תסכית רדיו של שנות החמישים…היה חם, מהביל, רועש, סוחף, קצבי ומשהו תפס אותי, מצלמת פוקט דיגיטאלית שהייתה בכיסי נשלפה ומבלי לחשוב פעמיים התחלתי לצלם ווידיאו של ההתרחשות, מכיוון שהיינו קרובים קרובים אחד לשני לא נרתעתי מלהגיש את המצלמה קרוב קרוב לפניו של הזמר, לתעד את העוויות, הזיעה, הקצב המהיר והאווירה.

המופע הסתיים, אני עדיין עם האדרנלין והקצב עוד מפעפע בראש, רכשתי את האלבום שהציעו לקהל, צ'רלי מגירה ונערת ההפקר, מוגש בתוך שקית חומה מנייר ממוחזר. מיכל הציעה לי דיל מפתה – לרכוש את האלבומים הראשונים בכלום כסף, הלכתי על זה, יצאתי מהצימר עם ערכה שלמה של צ'רלי מגירה, אותם אלבומים שאת צליליהם שמעתי ברדיו והם הביאוני לכאן וגם את המוסיקה החדשה, השונה לחלוטין ששמעתי היום.

מאוחר יותר בערב, ערכתי את החומר המצולם לכדי ווידיאו קליפ של מספר דקות, דוגם משיר זה ואחר, פרסמתי את הקליפ בערוץ שלי ביוטיוב.

עבר זמן, חודש חודשיים ושכחתי מכל העניין. וכך אחרי כחודשיים לערך, יום שישי בלילה אני מקבל שיחת טלפון אישית, על הקו בחורה שהציגה את עצמה כמיכל מהלהקה, אמרה שהם מאוד אהבו את הוידיאו שצילמתי, וההפתעה הייתה לדבריה, כי מפיק אירופי העורך מסע הופעות לאמן ג'י גיטהארד צפה בקליפ ביוטיוב ומבקש לצרף את הלהקה למסע זה. מדובר בטור באירופה!! כבר הוזמנתי להגיע להופעות נוספות.

מודרן דאנס קלאב במחוגה
מודרן דאנס קלאב במחוגה

המסע האישי שלי עם הלהקה הוביל אותי למקומות חדשים שמעולם לא הייתי בהם, מועדון המחוגה, אולם שחור המזכיר במעט סניף של תנועת נוער, אוזן בר, המקום החדש למוזיקת שוליים.

לקחתי על עצמי לתעד את הלהקה בהופעותיה, להפיץ את המסר, נוצר בינינו קשר בלתי אמצעי, ווידיאו של ההופעות החלו להתפרסם ביוטיוב, ההופעות שנערכו אספו אליהן קהל מעריצים, צ'רלי קרא ללהקה – מועדון הריקוד המודרני- מודרן דאנס קלאב.

הגיע העת, הלהקה ארזה את הציוד והצטרפה לטור באירופה, כשחזרו, עמוסי חוויות מהמסע החלו לעבוד על אלבום חדש, "love police" הם קראו לו, היה זה האוסף של כל המוסיקה שבצעו במהלך ההופעות, תזזית רועשת ומלל אפוקליפטי מה…

מועדון הריקוד המודרני החל לקבל כבוד בעיר, יותר ויותר הופעות, קהל מעריצים אדוק שנגרר אחריהם לכל הופעה. הטור באירופה גרר הזמנה נוספת להופיע בערים אחרות, שם ביבשת הקרה.

אני והלהקה
אני והלהקה

ופתאום, הופעה משכרת ומטריפה בפסטיבל שצוות מונוקרייב ערך בפאב החדש רוטשילד שתמשרה, פסטיבל אליו הגיעו כמה אלפי אוהבי מוזיקה, ההרכב השתנה, צ'רלי ומיכל נשארו, מיכל חזרה לגיטרת הבס, שיקו סיני תפס את התופים, אבל עדיין זה היה בשוליים, ההכרה היתה ונשארה רק בסצנת האינדי התל אביבית. כך גם כאשר התארחו בלבונטין שבע כחימום ללהקה האירופית "שבו", הקהל עטף אותם באהבה אבל זה לא עזר להתרומם שוב ושוב, עם הזמן נעלמו מהעין, הסתבר שצריך לדאוג גם לפרנסה, יש הוצאות, יש את חיי היום יום. צ'רלי חוזר עם הרכב חדש לצימר "סבבה" שמו, חוץ מצ'רלי ומיכל, הוחלף הצוות, שני נגני גיטרה חדשים הצטרפו להרכב, הופעה אחת בצימר וזהו.

לפני מספר חודשים שוב עלה שמו של צ'רלי מגירה, הופעה מתוכננת בצימר, כן אותו בית לאמני שוליים שבו צמח, הגעתי בצפייה ודריכות לראות ולשמוע מה התחדש, לאכזבתי, רון מהצימר מסר לקהל המועט שהגיע כי ההופעה בוטלה, צ'רלי לא יגיע, הוא תקוע בעבודה.

אפילוג:

09.11.2016. הבוקר הובא לידיעתי כי צ'רלי מגירה כבר איננו איתנו. תנועה ערה מאוד בבלוג לכתבה הזו משעות ערב ועד עתה. הנה כמה מילים שלי – אני מקדיש את הכתבה לזכרו של גבי אבודרהם AKA צ'רלי מגירה, אשר עבר לעולם אחר, מותיר אחריו את ציבור אוהביו בישראל וברחבי העולם המומים, צ'רלי, סוג של עוף החול, פניקס, שהיה חוזר ומגיח אחת לכמה זמן עם יצירות חדשות, עזב את הארץ ועבר להתגורר בברלין לצד אשתו ובנו הפעוט, שם המשיך ליצור ולהופיע, מעת לעת היה קופץ לביקור בארץ ומופיע, בשנה האחרונה ערך סבב הופעות בארצות הברית וזכה לביקורות מצויינות. כעת הוא כבר לא איתנו, נותרו רק הצלילים…

 

 

 

 

 

 

 

 

אלבומי תמונות:

הופעה באוזן 2009
http://www.flickr.com/photos/tlvcops/sets/72157613588270220/

הופעה בצימר 2009
http://www.flickr.com/photos/tlvcops/sets/72157619541568632/

ההופעה בפסטיבל רוטשילדשתמשרה הראשון
http://www.flickr.com/photos/tlvcops/sets/72157623298507947/

אחת ההופעות האחרונות בצימר 2010
http://www.flickr.com/photos/tlvcops/sets/72157625067659955/

וידיאו קליפים:

זה הקליפ שעשה את ההסטוריה – הזמנה לטור באירופה

הופעה באוזן בר Love Police ביצוע חי

צ'רלי מגירה ולהקת סבבה בצימר 2010

ובכלל יש פליי ליסט שלם לכל הקליפים שלי ושל אחרים, כאן:

http://www.youtube.com/user/tlvcop#grid/user/9E7BFF2CB3CE9403

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

12 תגובות

  1. הכל התחיל בגרעין נחל בשער הגולן עם להקת שנק… עם הזמר המגמגם ברדוקיקו… והמתופף החירש ( עבדכם הנאמן…)

  2. צ'רלי הוא יהלום נדיר שנעלם ומפציע ושוב נעלם. אניגמה שאיש לא מנסה אפילו לפצח, גיטריסט בחסד ופרפורמר עילי. הוא עוד הופיע כמה פעמים ברוטשילד לפני כמה חודשים עד שנעלם שוב. אבל הוא עוד יחזור!

  3. ומה עם נסיבות המוות? מישהו ?משהו? אישתו היתה בארץ ואז פתאום דיווחה להוריו בשתיים בלילה… מסרבת שייקבר בארץ.. אביו טס לגרמניה והוא כעת אובד אצות שם בברלין ואישתו לא הסכימה לפתוח לאביו את הבית…

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: