כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

סיקור הופעות

מסיבת הכיתה של קרח תשע

מופע איחוד ללהקת קרח תשע, 06.02.2013, מועדון בארבי ת"א, 22:30. אורח – אסף אמדורסקי. נכח צילם תיעד ומדווח – יובל אראל. הכתבה מתפרסמת גם ב"מגפון" עיתון עצמאי ברשת.

נועם רותם, קרח תשע, בארבי. צילום: יובל אראל
נועם רותם, קרח תשע, בארבי. צילום: יובל אראל

למעשה, הייתי צריך להכתיר את הפוסט הזה כפגישת מחזור של קרח תשע, כדי שיתאים למונח -מופע איחוד, אולם התחושה שלי, לנוכח המופע, לנוכח הקהל ולמשמע כמה הערות שקלטתי באפרכסת פה ושם, כי היתה זו מסיבת כיתה, אמנם באיחור של 13 שנים, אבל מסיבה, אמנם לא רקדו בן לוקח בת אבל בשיא ההתלהבות היו כמה בנות שרכבו על כתפי הבנים בקהל.

בקצרה, מי זו להקת קרח תשע? הרכב רוק שהוקם בשנת 1993 בכפר סבא וכלל את נעם רותם בשירה וגיטרות, רועי הדס בגיטרה בס וקולות, אוהד קוסקי בגיטרות וקולות ואת אורי מייזלמן על התופים והמצילות, שש שנות פעילות הניבו שני אלבומים.

כאשר החליטו לפני מספר חודשים לחזור ולהשתעשע כלהקת רוק לזכר אותם ימים הצהיר נועם רותם הסולן –  "החזרה שלנו היתה מהלך שכמו קרה מעצמו. קוסקי התחיל להופיע איתי בהופעות שלי ומצאנו את עצמנו מבצעים שירים של קרח תשע, תגובות הקהל עוררו אצלנו חשק לעוד. למרבה השמחה כולם היו בעניין וככל שחלפו החזרות התשוקה גדלה, כאילו לא הפסקנו מעולם."

הבאז התקשורתי שהתעורר העלה נשכחות לדור צעיר שלם שגדל עימם, בערי השרון ובתנועת הנוער, רובם, לפחות ברי המזל מביניהם, הגשימו אמש את הפנטזיה ומלאו את מועדון בארבי עד אפס מקום – כל הכרטיסים נמכרו!

קרח תשע, האיחוד, בארבי. צילום: יובל אראל
קרח תשע, האיחוד, בארבי. צילום: יובל אראל

המופע מתחיל מוקדם מהרגיל, עשר וחצי על השעון. האמת שכל הרעיון היה להתאים את הקצב לשעות השידור של גלי צה"ל ששידרו בלייב את המופע, עניין שגרם גם לשינוי אסטרטגי במועדון, ניידת השידור הענקית חסמה את הכניסה הרגילה, הקהל שהגיע בשעות המוקדמות עשה את דרכו לכניסה של הקולטורה אל תוך האגף החדש ומשם לאולם המרכזי.

קרח תשע נתנו מופע רוק, אמנם זה אינו רוק מלוכלך אבל מספיק תזזיתי כדי להזיז את הקהל, מחוזקים בקלידנית חגית מרום, קרח תשע פותחת עם "יצורים" מתוך האלבום הראשון " תחילתם של החיים הנכונים" שהושק בשנת 1997, עוברים ל"סרטים" ואחריו ל"אמהות צעירות" אף הם מאותו אלבום, הם ממשיכים בעוד אחד משם "הכל זה פופ" המוכר בכינוי יעלי..אומרים שהשיר הוא על יעל בר זוהר, אז יב"ז היום נשואה ואם לשניים, זה לא כל כך יעבוד להם, לחבר'ה מקרח תשע…

המופע הזה לא עוצר לרגע, אין כאן חניות, עוברים לאלבום השני, סתם "קרח תשע", פותחים עם השיר "חברה שלי לשעבר", בזמנו נחשב לאחד מלהיטי האלבום, סוג של שירי נוער מתבגר עמוס בהורמונים, האמת, זה הסגנון של קרח תשע, וזה מה שהם שידרו אז, להקה לנוער עמוס הורמונים…

קרח תשע, הזמן עצר מלכת. צילום: יובל אראל
קרח תשע, הזמן עצר מלכת. צילום: יובל אראל

והנה מגיע שלב החברים, אוהד קוסקי, הוא כתב את השיר "טוב ביחד", אף הוא מהאלבום השני, וכעת קצת היסטוריה, לאחר הפירוק של קרח תשע, אוהד מקים את ההרכב קוסקים עם החברים שנותרו לאחר פרישתו של רותם, כיום הוא פעיל בהרכב הנקרא קוף סנאי, יש להם שיר מעניין – "אין מנוח", שוב חוזרים לאלבום השני עם "שמש", גם הוא נמנה על להיטי האלבום…

הקהל באולם חוגג בכיף, הגוש הקדמי מול הבמה לא  מפסיק לנוע עם השירים, אמרתי מקודם מסיבת כיתה..

השיר הבא "שינויים" מהווה את נקודת האמצע של המופע, סוג של בלדה, בלדת נעורים, הקהל נותן רספקט בתשואות, נועם מתחכם עם הקהל, שולח משפט באוויר על כך שבוודאי כולם שמחים שהמופע החל מוקדם, בטח יש כאן כמה אנשים עובדים, עכשיו החצי השני של המופע, מכאן נועם וההרכב זורמים עם "יום חופש", זה כל העניין עם שירי קרח תשע, אין בהם רוע, אין בהם לבטים רבים, הכל נעים, מן חביבות שכזו, סוג של ילדים נחמדים מהשרון.

"תחילתם של החיים הנכונים" הוא גם סוג של שיר שכזה, מן המנון תנועה, שיר הנושא באלבומם הראשון, ואולי הקו המאפיין, על הרכב של רוק, גיטרות, תופים וקמצוץ דיסטורשן הם מרכיבים שירי הוואי שכאלו, שירים ששרים במפגש של תנועת הנוער, או לחילופין במפגש המחזורים, יש מן התמימות בשירים, אין דברים כאלה היום…

קרח תשע נמס בחום הקהל. צילום: יובל אראל
קרח תשע נמס בחום הקהל. צילום: יובל אראל

עכשיו תורו של רותם לתרום למופע מארסנל השירים שלו, "קראת לי קין" אחד השירים המוצלחים מאלבומו האחרון "ברזל ואבנים" הוא מהווה פתיח טוב לאחד הלהיטים של קרח תשע – "אחד מהטובים", השיר שחודש לקראת האיחוד בגרסה חדשה, הקהל כבר באמת מחומם ולוהט, זו ההזדמנות להכות בברזל, ירידה לצורך עליה להדרן ממושך, סחיטת מחיאות כפיים ותשואות, מחזירות את ההרכב היישר ל "סליחה שנצחנו" משחק מילים על ספרו של אפרים קישון, סוג של שירת אוהדים של קוסקי, זה הזמן ללפתן של המופע, אמדורסקי, כן אספ אמדורסקי מגיע לבמה, לוקח את הגיטרה מנועם, הם מבצעים את השיר עליו, על המעריצות.

מעלים מהירות להילוכים האחרונים, חם בבארבי, "אין מספיק לילה" – השיר שנכתב לאחר הפירוק, בשנת 2001, לא נכלל באף אלבום, אפשר לאמר כי למעט גרסאות שמסתובבות ברשת לחלק גדול מהקהל כאן הייתה זו הזדמנות ראשונה לשמוע אותו בלייב, על הבמה.

נועם מבקש להגיע לסופו של המופע עם שיר משלו, "עזרה בדרך" מתוך אלבום הסולו השני שלו משנת 2007, קצת קודר, קצת תהומות הנפש, לבטים, ממש לא שמחת החיים של קרח תשע, אבל הקהל אוהב ואז מגיע הפינאלה הגדולה, "איתו לנצח", השיר שנחרט בהיסטורית הפופ הישראלי כשיר הראשון שפרץ מחוץ לארון. המופע מסתיים, הקהל צמא לעוד, ממתין באולם, אבל, זהו, סוף.

ולאלו מביניכם שהחמיצו את המופע, יש לי חדשות – מופע נוסף של להקת קרח תשע מתוכנן להערך בתאריך 03.04.2013 במועדון זאפה תל אביב.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151394723144654.497292.721654653&type=1

וידיאו

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d