סיקור הופעות

רוני אלטר יוצאת למסע

רוני אלטר פורשת כנפיה לעבר עיר האורות, פריז, שם תתמקד בעבודה על השירים לאלבומה השני, לפני הנסיעה נפרדת רוני מחברים,ידידים, מכרים ואוהבי מוסיקה במופע פרידה, תיאטרון תמונע ת"א, ליל שני, 02.01.2012 22:30. היה, שמע, ראה וצילם –יובל אראל ל"חדשות המוסיקה" והבלוג של יובל אראל.

 

רוני אלטר יוצאת למסע בפריז, תמונע. צילום: יובל אראל
רוני אלטר יוצאת למסע בפריז, תמונע. צילום: יובל אראל

רוני אלטר, הבת של התסריטאי-במאי-מוסיקאי-מלחין נפתלי אלטר והשחקנית אירית אלטר,  הספיקה ללוות ולהקליט דואטים עם אריק איינשטיין – "חיוורון" ו"פנסי העיר דולקים", להשתתף באלבומה של "מטרופולין", הפרוייקט של עופר מאירי, רוני שרה בדואט עם דנה ברגר את השיר "לישון בלי לחלום", שהיה אחד המובחרים  באלבום. רוני השתתפה בדואט עם דודו טסה בביצוע השיר "מעליות", הקליטה עם ההרכב טרי פויזן את שיר הנושא של הטלנובלה "בובות". הקליטה גם את שיר הנושא של סדרת הטלוויזיה "לאהוב את אנה".

שמה של רוני אלטר ידוע ומוכר בתעשיית המוסיקה הישראלית זה שנים רבות, אלא שכמו רבות מזמרות הליווי והפרוייקטים, היא נותרה תמיד הסוד כמוס, שנחבא אל הכלים בין דפי המידע  בתקליטים, אורחת לשיר ותו לא.

ביוני 2010 הוציאה אלטר את אלבומה הראשון, "כיס אוויר".  זהו אלבום אחיד, שלם ומוקפד, ללא ספק אחד מהאלבומים הנשיים הישראלים הטובים. הרצף המצויין בין שירי האלבום הפכוהו ליצירה אחת ארוכה ומרתקת.

את האלבום הפיקו עופר מאירי ואלון לוטרינגר, אשר עיבדו יחד עם רוני את השירים. רוני כתבה מילים לשלושה שירים באלבום, שאר הכותבים והמלחינים הים – אגי משעול, קורין אלאל, נתן סלור וורד קלפטר. אביה של רוני, נפתלי אלטר, הלחין לאלבום את השיר "נגועה" שכתב עלי מוהר, וכן השתתף בדואט "הבכי", שהלחין למילים של נתן אלתרמן ושר במקור אושיק לוי. הסינגל הראשון שיצא לפני האלבום היה "נמרים", שכתבה והלחינה קלפטר.

להאזנה ורכישה – אלבום הבכורה – כיס אוויר

לאחרונה שתפה רוני אלטר פעולה עם ההרכב האלטרנטיבי "מונוטוק"  MONOTALK הם ישראל ארז, יוצר ישראלי שהקים את מונוטוק כששב משהות ארוכה בלונדון, יואב אליגון, גיטריסט מוכשר שהמעבר שלו לעמדת התופים הוסיף צד הרמוני מפתיע ללהקה, ורוי רגב, שעם הצטרפותו להרכב החל לגבש את הסאונד האנלוגי הייחודי שמאפיין את האלבום. מביני דבר מגדירים את סגנון ההרכב כ"אלטרנטיב למבוגרים".

מלא במאומה, או בשמו הלועזי – "Full of nothing" הנו שיר שנלקח מאלבום הבכורה של להקת מונוטוק. השיר קיבל תפנית דרמטית כאשר פגש בזמרת רוני אלטר בהופעת אולפן מיוחדת שערכה הלהקה בשנה שעברה. אלטר בחרה לשיר את היצירה המלודית והמצמררת והטעינה אותה בעוצמות חדשות כבר בהופעה החיה. מיד לאחר מכן החליטו מונוטוק ואלטר (בעידוד חם של אנשי היי פידליטי, המפיצה את האלבומים של השניים) להיכנס יחד לאולפן ולהקליט את השיר מחדש.

התוצאה היא יצירה מרגשת ומלאת שכבות של כלי קשת טובלים באלקטרוניקה מצמררת, כשמעליהם נשמעים קולותיהם של רוני אלטר וישראל ארז, סולן מונוטוק, שרקמו יחד ביצוע חד פעמי. לחצו להאזנה  – "Full of nothing"– מונוטוק ורוני אלטר

האולם בתיאטרון תמונע המה קהל חברים, מוסיקאים ובני משפחה, אמש היה זה הערב של רוני אלטר, היא החליטה להיפרד מכל חבריה ומכריה בטרם תצא לניכר, לעיר האורות פריז שם תעסוק בהכנת החומרים לאלבומה הבא, הפרידה הייתה מופע במסגרתו ארחה רוני אלטר כשהיא עצמה מנגנת בגיטרה וקסיו, לצד הרכב נגניה – יוחאי בלום – פסנתר וקולות, מיכה הרשליקוביץ' – גיטרה וקולות, גלעד אברו – בס, שחר חזיזה – תופים,  את החצוצרן המופלא אבישי כהן עימו בצעה רוני שירים מאלבומה הראשון ועוד הפתעה שאדבר עליה בהמשך…

רוני אלטר ואבישי כהן, תמונע. צילום: יובל אראל
רוני אלטר ואבישי כהן, תמונע. צילום: יובל אראל

המופע נפתח בשיר חדש, רוני לבד על הבמה מלווה עצמה בגיטרה קלאסית, השיר "מסורקים", קולה הצלול והברור נישא ברחבי האולם, השיר שומר על הסגנון המיוחד, המלנכולי מה אך יחד עם זאת מלא תקווה, מעין עדנה ורוגע המושרים על המאזינים.

במהלך המופע נגעה רוני בשירים רבים מתוך האלבום ביניהם שיבצה כמה פנינים חדשות בדמות שירים שככל הנראה ימצאו את מקומם באלבום הבא, שיר באנגלית – stay at home ו"חצי עולם" בו הצטרף הפסנתרן יוחאי בלום לשירה. האמת שהמופע זרם כל כך בקלילות באווירה נעימה ולא הרגשתי אך הזמן חולף לו והנה הגענו כבר לחלקו האחרון, רוני שואלת לפתע – ,יש אבא באולם?", כן היא מבקשת מאביה נפתלי אלטר להצטרף אליה לדואט, הם מבצעים, יחד עם יוחאי בלום המלווה בפסנתר החשמלי, את השיר "הבכי", כן השיר מתוך האלבום, השיר שכתב נתן אלתרמן והולחן בידי נפתלי.

רוני ונפתלי אלטר, תמונע. צילום: יובל אראל
רוני ונפתלי אלטר, תמונע. צילום: יובל אראל

רוני היא מסוג הזמרות, כותבות ומבצעות המשרות אווירה קסומה ומעודנת על סביבתה, בחלק מהמופע ישבתי ממש כמטר ממקומה על הבמה וחשתי את התחושה הרגועה שהקרינה, גם כאשר היתה כל כולה בתוך השירה, בעליות ומורדות של הטונים, רוני אלטר בוטחת בעצמה, היא נותנת לשירה לזרום ולתפוס אותך קשוב, מאזין, חושב על המילים, המשפטים, מתענג על המנגינה המלווה אותן, חווית חושים מתוקה.

ומופע, ככל מופע מגיע לסיומו, כעת מבקשת רוני לבצע שני שירים כהדרן, היא מזמינה את אבישי כהן לחזור ולהצטרף אליה, בתחילה שניהם מבצעים גרסה שונה ורעננה לאחד משירי להקת מינימל קומפקט – When I go, כמה אקטואליה בביצוע הזה, מינימל אמורה להתאחד בימים הקרובים ולהופיע בתל אביב גם ברדינג 3 וגם בבארבי…

הסיום היה כל כך מתבקש עם השיר "עירומה", הוא למעשה שיר הנושא של אלבומה הראשון "כיס אוויר", כעת כל ההרכב מצטרף לביצוע המרתק הזה. ולי, רק דבר אחד או שניים היו חסרים בערב הקסום והמופלא הזה, ציפיתי לראות את עופר מאירי מלווה את רוני בביצוע מחודש לשיר "לישון בלי חלום", ציפיתי לראות את ישראל ארז ממונוטוק לצידה מבצעים את "Full of nothing", אבל בחיים, לא כל המשאלות מתממשות…רוני אלטר, Bon Voyage…

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמופע

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150493371094654.388389.721654653&type=1

קטעי ווידיאו מהמופע, שירים חדשים לצד מוכרים

רוני אלטר – מסורקים

רוני אלטר – Stay at home

רוני אלטר – חצי עולם

רוני ונפתלי אלטר – הבכי

הדרן

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: