סיקור הופעות

איגי דיין יוצא מהצללים…

רשמים וסיפורים ממופע הבכורה של איגי דיין והצללים, בדרך לאלבום חדש, אחרי השקת סינגל "מחשבה", ליל ראשון באברקסס ת"א, 27.11.2011 חצות בדיוק. חצה את הכפור, היה, שמע, ראה וצילם – יובל אראל.

איגי דיין, אברקסס. צילום: יובל אראל
איגי דיין, אברקסס. צילום: יובל אראל

איגי דיין, המוהיקני הראשון ולא האחרון, המוכר לציבור חובבי המוסיקה כאיש מאחורי מערכת התופים בלהקת הרוקנרול הישראלית משינה עשה אמש צעד ענק לעבר מסלול יצירה עצמאי.

איגי, יליד רמת השרון, הצטרף ללהקת משינה בימיה הראשונים ולאחר פירוקה באופן זמני ניגן עם חברי "שלום הציבור" יובל בנאי ואורן אלעזרי עד לחידוש פעילותה של משינה בשנת 1985.

בתחילת שנות התשעים, עם הפסקה זמנית נוספת בפעילותה של משינה, הספיק איגי להשתתף במספר פרויקטים מוזיקליים ואף להקליט אלבום סולו  אישי השונה במהותו מסגנונה של משינה, אולם האלבום לא טיפס לפסגת מצעד המכירות.

את סיפורה של משינה אין צורך לספר…

איגי דיין מתארח בשואוקייס 180 .צילום: יובל אראל
איגי דיין מתארח בשואוקייס 180 .צילום: יובל אראל

המפגש הראשון שלי עם איגי כיוצר התרחש באוקטובר שנת 2010 במסגרת פסטיבל תל אביב למוסיקה בליין "שואוקייס 180 מעלות – הזמרים-היוצרים הבאים של ישראל" שאצר לאון "נפולאון" פלדמן. איגי עלה אז לבמה באולם 3 בתיאטרון הקאמרי וביצע שיר שכתב מלווה עצמו בגיטרה אקוסטית.

מפגש מוסיקלי נוסף היה בחודש מאי השנה במרתף של לבונטין 7 שם התקיימה באישון לילה הופעה של להקת המרפסות, איגי עלה לקראת סוף המופע לבמה וביצע יחד עימם שיר חדש פרי עטו. הייתה זו סקיצה בחיתוליה, התבקשתי אז שלא לתת לה פרסום עדיין.

איגי דיין מתארח בהופעת המרפסות, לבונטין. צילום: יובל אראל
איגי דיין מתארח בהופעת המרפסות, לבונטין. צילום: יובל אראל

לפני כשבועיים פנה אלי צחי אלוש, סולנה של להקת המרפסות וסיפר לי כי איגי דיין יוצא במופע חדש שילווה את אלבומו שבדרך וביקשני לשריין לעצמי את ליל ראשון באברקסס למופע.

אמש, ליל ראשון, היה לילה קר מאוד, כשיצאתי מהבית התבקשתי לעטות לבוש חם וכובע צמר.. היה זה ממש ברגעים האחרונים של הדרבי התל אביבי שהסתיים בתוצאה אדומה…כשהגעתי לפאב אברקסס תפסתי כמה דקות עם איגי וצחי לשיחה קצרצרה על איך ולמה.

מסתבר כי איגי עוסק בארבע השנים האחרונות בפעילות כתיבה ושירה עצמאית ומופיע מעת לעת במקומות קטנים ואינטימיים דוגמת קפה ביאליק, שם לפני כשנה נכח צחי בהופעה, נדלק, תפס את איגי לשיחה משותפת שהובילה לשיתוף פעולה מוסיקלי במסגרתו הספיקו לשרוף שעות אולפן רבות בלילות ולהוציא תריסר שירים מושלמים שיכנסו לאלבום המתהווה, צחי לקח על עצמו את הניהול המוסיקלי וחברי להקת המרפסות מלווים עתה את איגי במסע ההופעות החדש, כאשר כעת המרפסות נשארות מאחור, בצללים…כשם ההרכב החדש שהוקם – "איגי דיין והצללים" הלו הם צחי אלוש, מאור אלוש, רועי בר שדה, דני שניידרמן, נדב ונטורה גורלי ושחר ימפולסקי.

הקהל הרב שהתאסף באברקסס אמש היה ברובו חברים ובני משפחה שבאו לחזק ולעודד את איגי היוצא לדרך חדשה לחלוטין עם הצללים. לקראת חצות כבר החלו להישמע מחיאות כפיים במקום, סימן לתשוקת המצטופפים לשמוע ולראות את איגי בהופעה, אכן, דקות ספורות אחרי חצות עלו חברי ההרכב לבמה הקטנה במקום, והמופע החל.

איגי דיין, צחי אלוש, הצללים, אברקסס. צילום: יובל אראל
איגי דיין, צחי אלוש, הצללים, אברקסס. צילום: יובל אראל

המופע נפתח בשיר "פשוט מסובך" , אט אט נכנסו הנגנים ואיגי בקדמת הבמה לקצב, החששות של הרגעים הראשונים פגו ונעלמו והמוזיקה קלחה אל תוך הלילה, באופן טבעי השיר הבא היה הסינגל שרק בבוקר הושק ב- YNET , "מחשבה", הקהל כבר החל להתקרב לבמה ולחוש את האווירה החמה.

איגי המשיך בסדרת ביצועים לשירים כולל אינטרפרטציה אישית לשירו של  מלך הרסטפארי הבלתי מעורער – בוב מרלי,  Iron Lion in Zion"", שירים כמו "בן המלך", "לילה" ו"הפרך בגנך", לקראת סיום המופע ביצעו איגי וחברי ההרכב גרסה שונה במקצת ל"עתיד מתוק" שתוך כדי  ביצוע הפך ל – " בדרך אל הים", כי הרי ללא קריצה לחומרים של משינה שהציבו את איגי על הבמה אי אפשר, גם מתוך מחווה לכמה מחברי משינה שהתייצבו לכבד את עמיתם ביום חגו.

לאחר כשעה, יורדים המוסיקאים מהבמה לחצי דקה וחוזרים כמקובל להדרן, הם מבצעים שיר " נקודות בשחקים נמוכים" הקהל כבר מכור למוסיקה, ואז כסוכריה אחרונה לערב הם מבצעים שוב את הסינגל "מחשבה" לחתום מופע מוצלח באמצעותו ששם איגי דיין אצבע על קדמת הבמה כמבצע, כותב, נגן ומוביל להקה.

חומרי האלבום יטפטפו אט אט באמצעות המדיה ברשת,  עד להכרה רחבה ככל שניתן לקהל המאזינים, אני מניח שגם מסע הופעות מתוכנן בקרוב, אז פשוט תהיו עם היד על הדופק, תנסו להתעדכן כאן.

איגי דיין, מופע בכורה באברקסס. צילום: יובל אראל
איגי דיין, מופע בכורה באברקסס. צילום: יובל אראל


לחצו לצפייה בגלריה מההופעה באברקסס

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150415868849654.377050.721654653&type=1&l=cd4ba8e7f7

לחצו לצפייה בגלריה מהופעת האורח עם המרפסות בלבונטין 7

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150190090399654.324115.721654653&type=1&l=4fe9a46aad

לחצו לצפייה בגלריה מהופעה בשואוקייס 180

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.449939609653.247843.721654653&type=1&l=c65842d23b

קטעי וידיאו מתוך המופע חלק 1

קטעי וידיאו מתוך המופע חלק 2

מחשבה" – ביצוע חי במופע הבכורה באברקסס

הקליפ הרשמי של הסינגל הטרי "מחשבה"

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

5 תגובות

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: