סיקור הופעותפס קול שבועי

בני המה – לאן נעלמו הסוסים…

מפגש חשיפה לאלבומם של "בני המה", אהד פישוף וישי אדר (נושאי המגבעת והפה והטלפיים) במהלכו נגנו מספר קטעים, השמיעו את השאר וענו לשאלות. התיבה – חצרות יפו, 10.11.2011 19:00. היה, שאל, צילם – יובל אראל.

מנגנים במפגש, בני המה. צילום: יובל אראל
מנגנים במפגש, בני המה. צילום: יובל אראל

עשרים שנה אחרי הפעילות במסגרת הלהקות נושאי המגבעת והפה והטלפיים, שסללו את דרכה של המוזיקה האלטרנטיבית בארץ, חוזרים אהד פישוף וישי אדר באלבום חדש.

הם נפגשו בירושלים באמצע שנות השמונים. עם פישוף כזמר וקלידן ואדר בסינתיסייזר, הם הקימו, ביחד עם המתופף אלון כהן והגיטריסט תמיר אלברט, את להקת נושאי המגבעת והשאר הוא בבחינת היסטוריה…

כחריגים כהרכב פוסט-פאנק ניסיוני בנוף מוסיקלי שכלל בעיקר רוק אמצע הדרך, הם שיחקו תפקיד מרכזי בהתהוותה של תרבות-נגד מוסיקלית מקומית. מאז פירוק הלהקה בשנת -1992, הובילה ההשפעה שלהם על התרבות הישראלית לגרסאות כיסוי, סרטים תיעודיים, ערבי מחווה, מאמרים אקדמיים ואפילו רומן.

הבא בתור הוא סוס, מיתוס מוסיקלי, האזנה בענן הצליל

האזינו וגלו את המרחק המוסיקאלי שעבר הצמד במהלך השנים – מתוך שינה

בשנים שחלפו מאז פירוק נושאי המגבעת, המשיכו השניים ליצור בתחומים שונים. אהד פישוף הוא אמן רב תחומי שנע לסירוגין בין אמנות פלסטית, פרפורמנס, מחול ווידאו. הוא מרבה לעצב מוסיקה ליצירות מחול, בכלל זה במסגרת שיתוף פעולה רב שנים עם אוהד נהרין ולהקת בת שבע. ישי אדר השיק אלבום אלקטרו-טכנו תחת השם עוש והלחין מוסיקה לתוכניות טלוויזיה וסרטי קולנוע, ביניהם לסרטים "בופור", "וביום השלישי" ו"שנת אפס".

עתה, אחרי אינספור פרויקטים שונים ומשונים, ביחד ולחוד, התשוקה לחזור לבמה עם שירים בעברית, הובילה אותם להקים את בני המה.

שאלות ותשובות, בני המה. צילום: יובל אראל
שאלות ותשובות, בני המה. צילום: יובל אראל

במפגש חשיפה לאלבומם של "בני המה", שהתקיים בליל חמישי 10.11.2011 במועדון התיבה במתחם חצרות יפו, ענו חברי הצמד אהד פישוף וישי אדר לשאלות, השמיעו את המסר האמנותי,  חשפו את הקליפ הרשמי לשיר "מתוך שינה" וניגנו כמה מהקטעים שיופיעו באלבום.

 מסתבר כי כל קשר למגבעות של אז הוא מקרי, הדרך שעברו השניים היא ארוכה, ארוכה מאוד גם במושגים מוסיקאליים, מהרכב רוק'נרול ירושלמי שניסה להביא את המחאה בצלילי דיסטורשיין מלוכלכים, מתגלים כיום השניים כאנשים בוגרים, יותר מיושבים ומתוחכמים, היוצרים מוסיקה בתנאי מעבדה אלקטרו דיגיטאלית.

מתברר כי באלבום שיושק בתאריך 12 לדצמבר השנה בלייבל אנובה, מציגים בני המה מוסיקה שהיא תערובת מתוזמרת היטב ומתומצתת של ארט-פופ ומינימליזם אלקטרוני, בתוספת הרוח והאנרגיה של הפוסט-פאנק. על הבמה הם מהווים התגלמות מעין צמד סינת-פופ אלטרנטיבי.

חוץ מהשירים החדשים, האלבום גם יכלול גרסה חדשה ל"האלוהים שלי עייף" מהאלבום הראשון של נושאי המגבעת.  לדבריהם השקת האלבום תלווה בסדרת הופעות שיחלו בתל אביב, תיאטרון תמונע, בירושלים, בצוללת ועוד.

האזינו לאלבום במחנה הלהקות

 

והנה עוד אחד אותו ביצעו מול משתתפי המפגש(וידיאו בתחתית העמוד):

 ילידים

כאן \ הקפטן \ שלכם \ מדבר \ איתכם

בראי \ מטוס ממריא \ ושאלות \ בשר ודם

אנחנו הילידים

קבועים, תשושים, מאדימים

בין \ כאן \ למקום \ אחר \ פה גר

יש לי \ רעיון כללי \ לשאלות \ בשר ודם

אנחנו הילידים

קבועים, תשושים, מאדימים

השמש רעדה בשיר שציווה על העולם להעניק לשינה יתרון של נקודה

על העולם ציווה \ על העולם ציווה \ יתרון של נקודה

השמש רעדה מוסיפה כתמים להילולה שהעניקה לשינה יתרון של נקודה

בשיר של העולם \ בשיר של העולם \ יתרון של נקודה

אנחנו הילידים

קבועים, תשושים, מאדימים

התליה עלינו \ המרחק ביננו \ העתיד שלנו \המקור עולה

התלייה עלינו \ המרחק ביננו \ העתיד לא לנו \ המקור עולה

על שגרת יומינו \ דעיכת פנינו \ קיתונות רוחינו \ המקור עולה

מסיבות עצמינו \ מחילות שכנינו \ משואות חגינו \ המקור עולה

 

לחצו לצפייה בגלריית תמונות מהמפגש

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150382634704654.372799.721654653&type=1&l=044fad5e88

הקליפ הרשמי ששוחרר בידי ההפקה

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: