סיקור הופעות

גיבורי גיטרה – גולשים על הגלים

איך סיפור על שני גיטריסטים שמעטרים סרט גלישה בנגינת סרף רוקבילי הופך לפרק נוסף בסדרת גיבורי גיטרה – עקב, צילם, הסריט, שוחח, קרא, ליקט, עיין ואף ערך יובל אראל.

ערב יום שלישי בחודש אוגוסט, האוויר נוטה בין לחות לנעימות, הרחבה מול רדיו תדר פופ אפ עדיין ריקה, שלמה גרוניך מסיים את השתלבותו כאורח בתוכנית הערב המוקדמת, יורד מהגלריה ומחליף מילים עם כמה וכמה. בעמדת הדי ג'י המוצבת בחוץ כבר שוקדים על הצבת המקרן החדש לטובת הקרנת סרט גלישה, כך הצהירו היום ברשת. צ'רלי מגירה יושב בפינה הרחוקה, עסוק במשחק שש בש או דמקה. 

הנה מגיע אורי בראונר כינרות, בקיצור UBK, מוסר את תקליטור הדיוידי של הסרט, אחר כך יאמר לי שזהו סרט מאוספו האישי, גלישה קלאסית של שנות השישים, לונג בורד, בלזה, באדי סרף, והשטויות שהיו אופייניות בזמנו.

אני הגעתי הערב במיוחד, הזדמנות, לשמוע ולראות שני גיבורי גיטרה מאלתרים נגינת סרף רוקבילי אל מול הקרנת הסרט, כפי שהיה בתקופת הסרט האילם, חוויה שאסור להחמיץ.

את הפתיח נותן צ'רלי מגירה, צ'רלי, מי שהנהיג את ההרכב "מועדון הריקוד המודרני" נחשב ובצדק למעין כוכב שביט, או יותר נכון לעוף החול המיתולוגי, המגיח, עושה את המוסיקה ונעלם לתקופה ארוכה. צ'רלי, עליו כבר כתבתי בפוסט הזה, שלפרנסתו עבד בכמה מסעדות מהמיוחדות והידועות בתל אביב, ממונה כיום על המנות המוגשות ליושבי הבאר של רדיו תדר פופ אפ, הערב הוא נטש את העמדה ושב לחלק הקדמי, למקומו הטבעי, אל מול הקהל, אוחז בגיטרה.

הצלילים הראשונים של מוסיקת הרוקבילי הכל כך מוכרת של צ'רלי מתחילים לזרום לחלל האוויר, אט אט הוא עובר לאלתורים, עיניו נשואות אל המסך, למתרחש בסרט הגלישה שממול, מתאים את צליליו להתרחשויות, לגלים, לגולשים, להתרסקויות, וויפ אאוט…

צ'רלי מגירה גולש בתדר...
צ'רלי מגירה גולש בתדר…

את חלקו השני של הערב תופש אורי בראונר כינרות, אורי, הגיטריסט של ההרכב הישראלי חובק העולם בום פם, תופס את מקומו בין הקהל הישוב על הספסלים ולבין האקרן המציג את סרט הגלישה, גם אורי שולט בסגנון הנגינה הזה, הרוקבילי, סרף, צלילי גיטרות הזהב המלוות את ההתרחשות על גבי המסך, גולשים, גלים…המוזיקה לא זרה לו, אורי, שנחשב לגיבור גיטרה אמיתי יודע לתת פירוש מעולה למתרחש על המסך, הצלילים זורמים כאילו והיו אלו שעות אימון רבות אל מול הסרט.

אורי בראונר כינרות UBK בתדר
אורי בראונר כינרות UBK בתדר

כאשר נזכרים במוסיקת האינדי בארץ קשה שלא להבחין בתרומה המכרעת של אורי בראונר כנרות לסצנת האינדי הישראלי. להיכן שלא תביט אפשר למצוא את המוסיקאי והגיטריסט המוכשר.

מסתבר שהוא הספיק אף לנגן בהרכב המקורי של אלקטרה בשנת 2002 אולם פרש לפני הפריצה הגדולה, אורי שאת לימודיו עשה בתיכון על שם תלמה ילין בתל אביב אף שיתף פעולה בהרכב הפנטסטי "פז" שם שיתפו פעולה יחדיו כמה דמויות מוכרות בעולם המוסיקה העכשווית – עוזי פיינרמן, אדם שפלן, רם גבאי ואייל תלמודי. החמישה ניגנו קטעי מוזיקה מגוונים וחופשיים, לרוב אינסטרומנטליים, עם השפעות רבות מסגנונות רבים, כולל אפילו מחרוזת של להיטי מייקל ג'קסון.

בתקופה קצרה אף ניגן ונטל חלק בהקלטות של לא מעט הרכבים מצליחים, אותם אזכיר כאן בנשימה אחת – בלקן ביט בוקס, אטליז, מידנייט פיקוקס,אינפקציה, מקהלת גבעול, ריף כהן ואלן מון. שתף פעולה עם שאנטל פצצת הבלקן ועוד הרכבים בחו"ל.

אולם, ניתן לאמר שאת השיא בו הוא אוחז עד היום הוא הקמת הטריו הבינלאומי ( שכל חבריו ישראלים) בום פם.

בקיץ 2001 נסע אורי בראונר כנרות לארצות הברית לתקופה קצרה, עם כמה קלטות ישנות של מוזיקה ישראלית, שם נחבאו להם שני קטעים של אריס סאן. העוצמה והסגנון הייחודיים תפסו את כנרות והחזיר אותו למוזיקה ששמע בילדותו, שכן הוריו היו רקדנים בלהקה בלקנית. כשחזר לארץ החל לחפור בקלטות ותקליטים ישנים של מוזיקה בלקנית ויוונית.

באותה עת חלקו פיינרמן וכנרות דירה בדרום תל אביב והחלו להשתעשע בכל מיני קטעי נגינה של מוזיקה ערבית שפיינרמן למד מאחיו עופר. טובי השתתף בג'אמים האלה, ובנובמבר 2002 הוקמה בום פם רשמית כשלישייה, עם פיינרמן וכנרות בגיטרות חשמליות וטובי בטובה ובבייס דראם. שם הלהקה הוצע על ידי כנרות, לפני אחת ההופעות הראשונות של השלישייה, על שם להיטו הגדול של אריס סאן.

בום פם מנגנת מוזיקה מקורית בסגנון בלקני ויווני, מוזיקה יהודית וקטעים ערביים: מוזיקת עמים עם המון שמחה והשפעות של רוק גולשים.

אורי ובום פם שורפים את הקונטיינר
אורי ובום פם שורפים את הקונטיינר

בשנים האחרונות הלו"ז של בום פם היה עמוס ויצירתי, הלהקה הספיקה לחרוש את הארץ ולהופיע בפסטיבלים רבים – אינדינגב, אנפאזה במדבר, פסטיבל הגיטרה, יערות מנשה ואשראם במדבר,אף להופיע כחימום ללהקת גוגול בורדלו בביקורם בארץ, להופיע בהיכל התרבות עם התזמורת הפילהרמונית בניצוחו של אילן וולקוב ולהקליט אלבום שלישי אנרגטי *במיוחד*, לראשונה בגרסת הטריו.

לאחר שיצאה לסיבוב הופעות בפסטיבל הנחשב SXSW בטקסס, סיבוב הופעות בארגנטינה, כולל מופע פותח למתיסיהו, וכמו כן גיחה לאירופה ובה בכורה בממלכה הבריטית וכמובן עשרות הופעות לאורך השנה החולפת במועדונים שונים בישראל, מתכוננים חברי הלהקה – אורי בראונר כינרות בגיטרה החשמלית, טובי זלוטוב על הטובה ואיתמר "הילד" לוי עם התופים לסבב הופעות באירופה ואנגליה במסגרתו אף ישתתפו בפסטיבל שמבלה באנגליה.

אחת ההצלחות הגדולות של ההרכב בום פם הוא אלבומה השלישי "אלאקזאם" אשר הופק בידי לייבל הבוטיק אודיו מונטאז' העומד מאחורי אמנים כגון התפוחים, האחים רמירז, דיגיטל מי, UBK, רדיו טריפ ועוד.

"אלאקזאם", כמתחייב משמו, הוא קסם שנוצר כבן כלאיים בין הטקסט ההזוי למדי של "אברקדברה" הקלאסי של סטיב מילר בנד (עם הרבה אהבה וכבוד למקור) למנגינה בום-פאמית מסורתית ומנענעת, כחלק ממסורת החגיגות שנוסדה בלהקה..

על רקע העשייה וההצלחה הגדולה של אורי היה צפוי שהוא ינסה אף את כוחו בפרויקט סולו מתישהו ואכן הסנונית הראשונה של אורי בראונר כנרות הפתיעה: תחת הכינוי UBK (ראשי התיבות של שמו), הוציא את אלבום הסולו Massive Soundtrack For The Modern Belly Dancer, אלבום שלדבריו איננו מיועד להופעות אלא כ"רקע לספונג'ה"…

מדובר באלבום הכולל רמיקסים ליצירות של להקות אשר נקשרו עמו בעבר כגון רדיוטריפ, בלקן ביט בוקס, מידנייט פיקוקס, אוי דיוויז'ן ועוד. התוצר הסופי מגיש למאזין שלל קטעי דאנס מזרחיים עם קורטוב מוזיקת עולם בשלל סגנונות. קטעים מהאלבום ניתן לשמוע בקישור הזה – http://www.boompam.org/ubk/remix.html

שמו של האלבום מאפיין את תוכנו – פסקול מקפיץ, מבעבע וחדשני אשר מתכתב עם הסאונד שמתנגן ברחבות הריקודים בקצוות העולם – מהפאבלות של ברזיל, דרום אמריקה וג'מייקה, דרך שבטי הצוענים במזרח אירופה וברית המועצות לשעבר ועד מוחוזותינו הים תיכוניים – מקצבים מרוקאים, תימנים וערביים המתובלים באווירה יפואית.

ואם כבר אני עוסק ביצירה של אורי ראוי לציין כי בסוף שנת 2009 הקליט דואט עם הצלע השלישית מ"הבנות נחמה" – קרולינה בשם "הבלדה על אביר החופש ובת גלים" אשר הופיע באלבומה "מה אעשה עכשיו".

את הביצוע לדואט זה הספקתי לחוות במסגרת ערב "סיפורים במונו" של החבר'ה ממונו קרייב, רנן ואורלי, אשר היה מוקדש למפגש קהל עם קרולינה בתיאטרון תמונע, במהלך מפגש זה ביצעה קרולינה את הדואט יחד עם אורי.

אורי בראונר כינרות וקרולינה בתמונע
אורי בראונר כינרות וקרולינה בתמונע

אחת החגיגות הגדולות שהוענקו לקהל התל אביבי הייתה תצוגת דו קרב בין שתי להקות – הראשונה בום פם והשניה האחים רמירז, במופע שהתקיים בתחילת אוגוסט 2010 נאבקו שתי הלהקות זו בזו באמצעות נגינה לקול תרועות הקהל הרב, ממש רב, שנאסף, יום חמישי ה-5 לאוגוסט הקומפורט 13 הפך לזירת איגרוף מוסיקלית ומיוזעת במיוחד – בפינה הימינית , חמושים בטובה גיטרה ותופים הפאוור טריו הבינלאומי – בום פם. בפינה השמאלית , שעל גופם חצוצרה גיטרה ותופים בלבד האחים הקניבלים הידועים בכינויים – האחים רמירז. את כל הרויאל ראמבל ארח הכרוז האחד והיחיד – לאון "נפולאון" פלדמן… נחסוך מכם את הסיפור – מי זכה? החברות נצחה עבור שתי הלהקות…

דו קרב חברים בקומפורט
דו קרב חברים בקומפורט

כשנפתחה תחנת הרדיו האינטרנטי תדר פופ אפ בבאר שכונתי מאחורי בית הכנסת הגדול באלנבי, היו חברי להקת בום פם ובראשם אורי, יחד עם מוסיקאים נוספים מסצנת האינדי בתל אביב בני בית במקום, התחנה שנפתחה לתקופה של 120 ימי עונת הקיץ נסגרה בשנה שעברה בחגיגת מוסיקה של ג'ם אחד ארוך, גם אורי וחברי בום פם לקחו חלק בחגיגה.

רקוויאם לתדר – עונה ראשונה
רקוויאם לתדר – עונה ראשונה

ינואר 2011, "עולם פראי", כך קראו לערב נושא במועדון הקומפורט כאשר שלושה הרכבים מובחרים ניגנו והטריפו את הקהל שמילא את המקום, משפחת אלייב, שסיימו את מופעם בחגיגת ריקודים יחד עם הקהל למרגלות הבמה, עידן קי שהקפיץ את האולם במוסיקת העולם שלו וכמובן בום פם עם אורי על הגיטרה כאשר הפתיעו את הקהל בשחרור שיר חדש המיועד להיכלל באלבום החדש שבדרך – Run Away. היה זה ביצוע ראשוני, בשיחה עם אורי סיפר לי שעדיין לא ישבו להקליטו בצורה מסודרת לאלבום, מסתבר שלהרכב העושה ימים ולילות בהופעות בארץ ומסביב לגלובוס קשה לתפוס ולשחרר את התזמון המתאים לשבת ולשקוד גם על החומרים החדשים…

רוץ הלאה – ביצוע בכורה ב"עולם פראי"
רוץ הלאה – ביצוע בכורה ב"עולם פראי"

עוד סצנה אחת: יום שישי 10.06.2011 רדיו פופ אפ תדר, הר סיני 5 תל אביב, קבלת שבת בג'ם של שני וירטואוזי גיטרה תל אביבים, עוזי "רמירז" פיינרמן ואורי כינרות בראונר, רוקבילי, מחוות לענקי עבר, זהו שם המשחק, דואו גיטרות חשמליות של שעה תמימה, מתוכה פירסמתי חצי בקליפ הזה, וכן, יש כאן גם מחווה לוירטואוז גיטרה נוסף, צ'רלי מגירה, שבאותה עת הכין מנות מעוצבות במטבחו של התדר, גם זו דרך ביטוי.

אורי ועוזי בתדר
אורי ועוזי בתדר

לסיכום אומר – זהו סיפור שלא תם ולא נשלם, כאשר חברי להקת בום פם יחזרו מהסיבוב הקרוב באירופה לבטח ימצאו את הזמן לשבת ולשקוד על הפקת האלבום החדש, לקהל בארץ צפויות עוד הפתעות וחגיגות רבות מהשלישייה, ובוודאי שעוד נשמע את צלילי הגיטרה המיוחדים של אורי בראונר כינרות מקפיצים מאות צעירים במועדוני תל אביב.

לחצו לצפייה בגיבורי הגיטרה גולשים…

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150280333314654.350230.721654653&l=8813c0b26c&type=1

לחצו לצפייה בתמונות של צמד גיטרות הזהב

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150211349114654.330563.721654653&l=2f39ddda63&type=1

לחצו לצפות בתמונות מערב "עולם פראי"

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.499066959653.277599.721654653&l=26d88103ee&type=1

לחצו לצפות בחגיגת סיום עונה ראשונה ברדיו תדר פופ אפ

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.453409084653.249856.721654653&l=932cc9a769&type=1

לחצו לצפות בדו קרב בין בום פם לאחים רמירז

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.420504044653.196148.721654653&l=694e57a166&type=1

לחצו לצפות בבום פם שורפת את הקונטיינר

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.441284199653.242558.721654653&l=7ae1021d8c&type=1

לחצו לצפות באורי מתארח אצל קרולינה בסיפורים במונו

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.453055339653.249653.721654653&l=d92411fa23&type=1

דו קרב בום פם והאחים רמירז

בום פם בקונטיינר – הטובה הגולשת

בום פם בקונטיינר – אלאקאזם

בום פם בקונטיינר – חתול וחתולה

אורי בראונר כינרות וקרולינה בתמונע – רמירז בגיטרה

רקוויאם לרדיו תדר

להקת בום פאם בקומפורט בערב התרמה לימין אורד

בום פם בקומפורט 13 – Boom Pam – Run Away

אורי ועוזי בתדר – חלק 1

אורי ועוזי בתדר – חלק 2

אורי בראונר כינרות גולש ברדיו תדר

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: