כל הדיווחים בצל המלחמה מרוכזים במדור החדשות

סיקור הופעות

ילדי ישראל

ילדי ישראל Children of Israel – , שיתוף פעולה מוסיקאלי חוצה יבשות הנושא בחובו מוסיקת רגאי ומסרים העוסקים בעם היהודי, במאבקו להישרדות, והתקומה בארץ ישראל – הרכב אקוסטי של אסף שלם, אסף גובר ורז בן סם, מופע סיום טור ישראלי, יום רביעי 11.05.2011 22:30, אוזן בר, ת"א. היה, שמע, ראה, צילם, הסריט ונתן בכתיבה – יובל אראל.

ילדי ישראל- מופע אקוסטי באוזן בר ת''א
ילדי ישראל- מופע אקוסטי באוזן בר ת"א

דעו בפני מי אתם עומדים

אז ראשית ולמען הגילוי הנאות, תדעו שרז בן סם, הוא בן משפחתי. או קי. טוב, רז מוסיקאי עם סגנון צליל דינמי, חי בשנים האחרונות באוסטרליה, שם המשיך בקריירה מוסיקאלית במטרה להפיץ את האמת והאמונה הישראלית בעולם.

המוסיקה של רז בן סם שואבת את נעימותיה מתחום הרגאיי, הדאנסהול, והסאונד סיסטם. התמלילים עוסקים בעם היהודי, במאבק להישרדות, היחלצות מצפורני הנאצים ותקומה בארץ ישראל.

לרז, רזומה מכובד של מספר אלבומים, החל מהרכב ישראלי שנטל בו חלק בתחילת דרכו בשם " Kivsayat", ובהמשך אלבומים עצמאיים " Domesila, " Bin Tote Too" והאחרון – " Own This Life ". רז הוא מוסיקאי מוכר מאוד בהוויה האוסטרלית ובניו זילנד.

אסף שלם ואסף גובר, חברי להקת מלכה באיה, עליה נמנים גם האסף השלישי, אסף "כסי" ראביד, וישראל קמחי, חברו ליצור מוסיקה ביחד עם רז, חבר ילדות, לפרוייקט המשותף, שעל יצירתו עמלו משתי יבשות מרוחקות באמצעות הרשת, פרויקט הנקרא "ילדי ישראל Children of Israel – ", קטעי מוסיקה ושירה אקוסטיים המובחרים בין היצירה של רז בן סם והמוסיקה של מלכה באיה.

על להקת מלכה באיה אין צורך להכביר במילים, אבל אציין כי הלהקה זכתה בפרסומה עם זכייתה בתחרות החובבים של פסטיבל השירים של ישראל בשנת 2006. את השיר "אם את בעניין", שזכה, כתבו החברים מתוך כוונה ליצור להיט פופ קליל, אולם הלהקה יוצרת ומנגנת מוסיקה המשלבת רוק, פאנק, בלוז ורגאיי.

שם הלהקה עורר הרבה שאלות, הוא מורכב מ"מלכה" – שם משפחתו של חבר ילדות של חברי הלהקה, שי מלכה ז"ל, שנפטר, ו"באיה" – קוריוז שזרם עם המילה הראשונה של השם. יש כאלה האומרים כי מדובר בווריאציה ל"באם ירצה השם"…

בשנת 2008 השיקו את אלבום הבכורה שלהם "שונה מבפנים" נמנה על חלוצי השיווק הישיר, לאחר שרשת חנויות "בילאבונג " למותגי גלישה נתנה את חסותה על הלהקה והפקתו והוא שווק בחנויות הרשת ומאוחר יותר גם בחנויות התקליטים. כך גם אלבומם השני "בתוך הזכוכית" שיצא בשנת 2010.

ילדי ישראל – מופע אקוסטי ב''אדם וחווה''רמה''ש
ילדי ישראל – מופע אקוסטי ב"אדם וחווה"רמה"ש

אז איפא היינו?

טוב, עד כאן המידע הבסיסי. ונעבור ישירות אל ההרכב המשותף והחדש " ילדי ישראל Children of Israel – " – רז בן סם, אסף שלם ואסף גובר פתחו במסע הופעות עם הגיעו ארצה של רז בן סם לחופשת פסח שהפכה לשהייה ממושכת בארץ, חופשה שנוצלה לחזרות ומספר הופעות בארץ בכמה אתרים, מועדונים וופאבים, המופע המרכזי במסע זה התקיים באוזן בר בתל אביב.

ילדי ישראל – מופע אקוסטי בברשבסקי ראשל''צ
ילדי ישראל – מופע אקוסטי בברשבסקי ראשל"צ

שמענו וראינו

אולם ההופעות של האוזן בר רחש חברים, ידידים, בני משפחה וסתם מעריצים וחובבי מוסיקת רגאיי, עם תחילת המופע עלו שני האספים, שלם וגובר אל הבמה, מצויידים בגיטרות אקוסטיות והחלו לנגן מספר קטעי מוסיקה ושירה מהרפרטואר המוכר של להקת מלכה באיה, אחרי הפתיחה המוכרת הצטרף רז בן סם לבמה, שלושת המוסיקאים עברו לשיר משירי ההרכב החדש, שירים המאופיינים בהרמוניה קולית עדינה, מלווה בצמד הגיטרות האקוסטיות, לעיתים האספים מלווים את רז בן סם בשירה, עיתים הוא שר לבד, הביצועים של רז מאפיינים את הרגאמאפין, מילים ומשפטים מהירים, מתערבלים במנגינה השואבת את שורשיה ממקצבי הרגאי, לאט לאט, בעצלתיים, כאילו ואין מחר.

לעתים מתעתעת המנגינה במאזין, כי הרי המילים, כמה שישמעו מהירות ונעימות, הן חדות, נוקבות ולא מוותרות, המסר הוא העיקר, המנגינה רק מלווה.

השיר I’m not a pagan המתייחס להצהרה מי אני ומהיכן באתי, מה תודעתי, הכירו נא את עמי –

I’m not a pagan
I come with culture, and the truth my life is based on
God is the only one I can depend on
Stand strong and don’t do no wrong
Let me tell you Jew is clever
Let me introduce the Jew, oh it’s a pleasure
Let me tell you that my culture is my treasure
More valuable than silver and gold….

כך גם מילותיו של השיר Something to Remember מעבירות צמרמורת מה –

Give them something to remember
Give them something so they know Almighty no pretender
Give them something to remember Almighty love
I have to pay the taxes
The system is designed so I never make no progress
They wanna come, and rob, and kill
And fill their treasure boxes
No matter how you look at it, the fact is…
That if you wanna make things better, you got to keep on practice
And kill the Nazi and the racist
Hebrew man shall stand….

גם בשיר הבא – Like The Sunshine מועבר מסר חד וברור

Killing people is no good
The children are innocent
Challenge is an opportunity to grow
Don't try to bring me down my brother

Times are changing, who are we fighting
Can't wash off blood with blood
Anger will not open any door but one
the one that leads to Satan

Motherfuckin Nazis roaming free
Like there is no tomorrow
Like nothing ever happened
Like nothing ever will…

But we don't kill them
They're gonna be dealt with by the father

וכמובן שיר הנושא – ילדי ישראל Children of Israel –

ילדי ישראל Children of Israel – מעתה, מעתה ועד עולם
ילדי ישראל Children of Israel – מעתה, מעתה ועד עולם
Why is it they fighting
Children of the world should be uniting….

ילדי ישראל – מופע רחוב אצל הג'ינג'י ת''א
ילדי ישראל – מופע רחוב אצל הג'ינג'י ת"א

ולבסוף שאלנו…

ביום שישי אחר הצהריים הצטרפתי לילדי ישראל באולפן ההקלטות של פילוני במתחם נגה ביפו, השלבים האחרונים של עיבוד השירים לקראת הוצאת האלבום, ניצלתי את ההזדמנות לכמה שאלות:

שורשיך נעוצים בישראל, גדלת בין היתר על מוסיקה ים תיכונית, זהר ארגוב לדוגמא, למה רגאי?

רז: כל זאנר שאהבתי, אם זה זוהר ארגוב, רוק או בלוז, אלו דברים שמלווים אותך ונדבקים אליך, מבחינתי רגאי זו מוסיקת שורשים, תמיד נמשכתי לפרודוקציה של המוסיקה, היא מאוד מחוספסת, מאוד טבעית, בלי עיבודים מיותרים, אני קודם כל כותב שירים ואז מלביש אותם על מוסיקה מסויימת. לא משנה לי אם המוסיקה היא רגאי, או בלוז או דאנסהול, פשוט יצא החיבור עם הרגאי, זו מוסיקה פשוטה, עממית, המילים הן העיקר, קודם כל המסר.

למה אוסטרליה? ואיך הגעת להכרה בינלאומית מעבר לקטע האוזי + זילנדי?

רז: נסעתי לאוסטרליה בשנת 2000 עם החבר'ה לטיול, הטיול האחרון לפני ההשתקעות, נסענו לגלוש לראות את המקום, אוסטרליה היא יבשת גדולה, הגעתי לשם והיה לי חיבור טוב עם המקום עם האנשים, דבר גרר דבר ונשארתי, עסקתי במוסיקה לפני הטיול, שם התחלתי לכתוב גם באנגלית, והמוסיקה תפסה והבנתי שלמעשה כל מה שאני חושב ורוצה לאמר אפשר לעשות זאת באנגלית ולהגיע ליותר אנשים, לגעת ביותר אנשים, במיוחד הקטע הישראלי, לאוסטרלים אין מושג מה קורה כאן, הם ניזונים מה – cnn והם לוקחים צד, הם מביעים דעה, מה צריך לעשות, עניינים שבפוליטיקה, ואני חשבתי, שהנה אני באתי מישראל ואני יכול להראות להם באמצעות השירים מה באמת קורה.

מה שנקרא – השגריר המוסיקאלי. רז, מאחוריך מספר אלבומי מוסיקה בז'אנר הרגאי, רובם ככולם מעבירים מסר של מאבק ותקומה בראש מורם של העם היהודי, שירים החודרים לנבכי הנשמות, מה הובילך לפרוייקט הנוכחי?

רז: הפרוייקט הנוכחי מהווה בעצם סגירת מעגל, כל ההשראה שלי ליצור מוסיקה, לכתוב, באה מעצם מהחברים במלכה באיה, הם חברים מילדות, גדלנו ביחד, הלהקה הצליחה כבר אז, בשנות התשעים, ואז נסעתי לאוסטרליה ועשיתי את שלי בתחום המוסיקה, כאן, החבר'ה בינתיים התפתחו והתקדמו בכיוון שלהם, כעת אנחנו סוגרים מעגל, אני מביא את הנסיון שלי, השפה האנגלית כדי ליצור מסר בינלאומי יחד עם הנסיון והכישרון של החבר'ה פה בארץ, הפרוייקט הזה הוא השורשים האמיתיים שלי.

היום עם סיום בישול המוסיקה לקראת הוצאתו של האלבום החדש, לאיזה קהל יעד אתה חותר?

רז: לכל מי שיש לו רצון לדעת, אנשים המעוניינים לדעת, אני חי בחו"ל, דברים שרואים מכאן לא רואים משם ולהיפך, אני רואה את הנוער שם, אני שומע את מה שמדברים ואומרים עלינו מאחורי הגב, מכאן הדחף לכתוב.

אם כך אתה השגריר המוסיקאלי של ישראל בצד הדרומי של כדור הארץ, אני מאחל לך הצלחה עם האלבום החדש שיזכה לתפוצה ברחבי העולם ושיעביר את המסר, תודה רבה.

לחצו לצפייה בגלריית תמונות ממופע רחוב אצל הג'ינג'י בת"א

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150171616214654.318295.721654653&l=ecf22fcbaf

לחצו לצפייה בגלריית תמונות ממופע בחוות הסוסים ברמה"ש

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150172545034654.318619.721654653&l=b065ef5476

לחצו לצפייה בגלריית תמונות ממופע בפאב ברשבסקי בראשל"צ

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150174780599654.319526.721654653&l=695453be83

לחצו לצפייה בגלריית תמונות ממופע באוזן בר בת"א

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150183565824654.321986.721654653&l=fc3fe039e2

הראיון שערכתי עם רז בן סם בשפה האנגלית

שיר הנושא ילדי ישראל Children of Israel באוזן בר

מתוך המופע המסכם באוזן בר

יובל אראל

הייתי שם – כשכיכר מסריק הייתה מרכז חנויות התקליטים בתל אביב, אז כשנדלק הניצוץ שהפעיל את פורטיס לראשונה, שנות השבעים, מועדון הרוק הישראלי בבית לסין והשאר היסטוריה, הייתי שם – כשלהקות האריות, העכבישים ושאר פליטי שנות השישים הרקידו את בני הנוער במרכז ביכורי העתים, אז קראו לזה לתקלט, היום קוראים לזה די ג'י… הייתי שם -כשז'אן ז'אק גולדברג המנוח פקח עיניים לרווחה במופע ההשקה של הקליק בתיאטרון המדרגות ברחוב דיזנגוף בשנות השמונים, הייתי שם – בכל מופעי רוק האצטדיונים שגדשו את פארק הירקון.

לקריאה נוספת

מרגישים צורך לומר משהו בעקבות הקריאה? השאירו תגובה

גם זה מעניין
Close
Back to top button
%d בלוגרים אהבו את זה: